Původní dřevěný gotický přestavěn r. 1596 na kamenný. Další úpravy r. 1649, kdy byla zvýšena věž a r. 1670. Při rekonstrukci r. 1901 opět regotizován. Rozsáhlou opravou prošel v letech 1999–2002 za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Chřibské
Pohled od severu
© Pavel Vítek 05/2008
Město Chřibská leží 16 km severně od Nového Boru a 15 km jihozápadně od Rumburka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352, kdy je zmíněna v tzv. papežském desátku. Německy se obec nazývala Kreibitz, současný název Chřibská vytvořil František Palacký, na základě staročeského slova chřib, znamenající pahorek. Chřibská byla rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny ustanovena dne 10. října 2006 městem. V Chřibské je stále v provozu sklářská huť, nejstarší ve střední Evropě, která existovala již v letech 1426 a 1428.
Pavel Vítek, 29.5. 2008
popis

Kostel sv. Jiří je trojlodní stavba s vestavěnou třístrannou kruchtou a s obdélným, trojboce uzavřeným presbytářem. Na jeho severní straně je umístěna obdélníková sakristie a na jižní straně obdélníková místnost, v jejímž patře je oratoř. V západním průčelí kostela je vztyčena hranolovitá věž s cibulovou bání a dvěma zvony z let 1460 a 1598. V jižní fasádě kostela jsou vsazena hrotová okny v obdélníkovém rámci. Klenba v presbytáři valená s lunetami, v závěru valená s konchou s lunetami. Hlavní chrámová loď valená klenba s lunetami. Zařízení interiéru kostela včetně soch v presbytáři barokní, kazatelna pochází z roku 1670. Sochy v chrámové lodi rokokové. Okolo kostela se rozkládal hřbitov, nyní již zrušený. Do stěn kostela, věže i ohradní zdi jsou vsazeny kamenné náhrobky, některé pocházející již z konce 16. století. Na východní straně kostela válečný pomník, který byl postaven…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 29.5. 2008

historie

Původní dřevěný gotický kostel sv. Jiří byl přestavěn na kamenný v roce 1596. Úpravami prošel roku 1649, kdy byla zvýšena věž. Další přestavbu provedl roku 1670 stavitel K. Schrötter. Při rekonstrukci roku 1901 byl kostel opět regotizován. Kostel sv. Jiří prošel v letech 1999–2002 rozsáhlou opravou za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti a rodáků z Chřibské, v současnosti žijících převážně v Německu.

Pavel Vítek, 29.5. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Chřibská

Místa v okolí

 radnice
 Dolní Chřibská
 akvadukt
 kostel sv. Josefa
 Studenec
 Rynartice
 Zlatý vrch
 Trpasličí jeskyně
 Na Tokáni
 socha lva
 Vilemínina stěna
 Kyjovský hrad
 dům U Frinda
 Mariina vyhlídka
 Jedlová
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Schönbuch
 Jeskyně víl
 Křížová hora
 Světlík
 Dlouhý Důl – VPZ
 Bratrský oltář
 Tolštejn
 Vlčí Hrádek
 Zahrady
 křížová cesta
 skalní kaple
 Brtnický hrádek
 evangelický kostel
 Vlčí hora
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Kamenice
 Šternberk
 Dymník
 Niedermühle
 Šauenštejn
 Dolský mlýn
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Kamzičí studánka
 Klíč
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 Hrádek-Burgsberg
 kaple
 Růžovský vrch
 Weifberg
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Rousínovský hrádek
 Varnsdorf
 Milštejn
 radnice
 sklářské muzeum
 Pastevní vrch
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 kaplička na Hřebence
 kamenný most
 Markvartice
 kostel sv. Mikuláše
 Růžová
 Volfartice
 kostel sv. Vavřince
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 kostel sv. Václava
 Winterstein
 větrný mlýn
 chudobinec
 kostel sv. Jiří
 Sloup
 Berkovský zámeček
 Cikánské údolí
 kostel sv. Kateřiny
 Sloup
 Tanečnice
 Na Stráži
 Velká Bukovina
 lesní divadlo
 Dutý kámen
 Modlivý důl
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 Skála smrti
 Ploučnická vyhlídka
 evangelický kostel
 zrcadlovna
 kostel sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chřibská
407 44 Chřibská 9
Tel: 412 383 260
Základní informace místa
ID místa: 6288
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.5.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama