Vrcholně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl kolem r. 1729. Stavba byla realizována pod patronátem majitele panství Jana Jáchyma Pachty z Rájova.
Hlavní obrázek místa
barokní kostel sv. Jana Nepomuckého
© Luděk Vláčil 08/2021
Obec Velký Valtinov (německy Groß Walten, někdy uváděno jako Valtínov) leží v podhorském pásmu Lužických hor v severních Čechách v severovýchodní části okresu Česká Lípa. Kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na křižovatce na návsi uprostřed obce Velký Valtinov, v někdejší části obce zvané Horní Valtinov. V interiéru chrámu se nachází vzácná malba iluzivního oltáře. Na prostranství u kostela stojí řada čtyř soch světců: sv. Prokop, sv. Jan Nepomucký, Panna Marie a sv. Vojtěch. Na protější straně křižovatky je barokní, památkově chráněné sousoší Kalvárie tvořené křížem a pískovcovými sochami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. V obci se také nacházejí tři zámky.
Luděk Vláčil - zdroj:http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=obvvalc, https://cz.wikipedia.org a další, 5.10. 2021
popis

Barokní kostel je vystavěn převážně z pískovce, z něhož jsou vytvořena také okna a portál s erbem Pachtů z Rájova. Kostel je nevelká obdélná stavba s průčelím se vstupním portálem na jižní straně, zdobeným pískovcovým znakem Pachtů z Rájova. Interiér je členěn na předsíň, čtvercovou loď a obdélný presbytář se dvěma bočními kaplemi, nad kterými jsou vestavěné empory. Nad vstupním prostorem je kamenná kruchta, kde kdysi byly varhany. Na bočním oltáři je obraz z roku 1736 "Zavraždění svatého Václava" a na druhém "Svatý Šebestián". Ve střední části jsou niky, v nichž se nacházejí sochy čtyř zemských patronů. Malby v lodi zobrazují výjevy oslavující svatého Jana Nepomuckého a na malbách v presbytáři jsou andělé. Malby bývají mylně připisovány Janu Kryštofu Liškovi, jejich skutečný autor však není znám.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg a další, 5.10. 2021

historie

Vrcholně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl kolem roku 1729. Stavba byla realizována pod patronátem majitele panství Jana Jáchyma Pachta z Rájova, který v roce 1728 nechal přestavět zámek v Dolním Valtinově. Stavba zřejmě původně vznikla jako hřbitovní kaple. Kostel sv. Jana Nepomuckého je kulturní památkou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 5.10. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Velký Valtinov

Místa v okolí

 Velký Valtinov
 Tlustec
 Velký Valtinov
 Nový Falkenburk
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 kostel sv. Mikuláše
 Hlemýždí
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 boží muka
 ukrajinský hřbitov
 Palmův dvůr
 Skála smrti
 Lemberk
 jeskyně Boží hrob
 fara
 socha sv. Prokopa
 Karlův odpočinek
 hřbitovní kaplička
 zrcadlovna
 Vartenberk
 Velenice
 průrva Ploučnice
 Dutý kámen
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Josefa
 Výrov
 kaple sv. Prokopa
 Starý Falkenburk
 kaple
 Zámecký vrch
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 kostel sv. Barbory
 Ralsko
 kaple sv. Josefa
 Stříbrník
 Juliina vyhlídka
 socha Piety
 Nový Děvín
 Winterstein
 kaple Panny Marie
 Zákupy
 barokní dům
 kaplička
 železniční viadukt
 radnice
 kaple sv. Anny
 fara
 Mimoň
 dům č. p. 234
 mariánský sloup
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 kaple sv. Valentina
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 Krompach
 Krompach
 Kelchsteine
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Pankráce
 Svojkov
 kaple sv. Václava
 Děvín
 Hamerský Špičák
 Modlivý důl
 Svojkov
 Milštejn
 kaple Piety
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 chudobinec
 Bílé kameny
 Sloup
 Rousínovský hrádek
 Stohánek
 Na Stráži
 Horský kostel
 Oybin
 Karlsfried
 Berkovský zámeček
 lesní divadlo
 Sloup
 Krkavčí skály
 Cikánské údolí
 kostel sv. Jiří
 skalní kaple
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Maxmiliána
 kaple svaté Anny
 Chrastná
 Pihel
 kaple
 kaplička na Hřebence
 Raimund
 Klíč
 Kamzičí studánka
 sklářské muzeum
 Solvayův lom
 radnice
 kaple sv. Kryštofa
 kaple
 poustevna
 Psí kostel
 kaple
 Špičák
 Hrádek nad Nisou
 kostel sv. Víta
 kostel Pokoje
 most mrtvých
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Anny
 Tříhraniční kámen
 Grabštejn
 plastika
 empírová kaple
 Wedrichova hrobka
 boží muka
 kostel sv. Kříže
 Mohauptova kašna
 hudební pavilon
 Císařské sloupy
 šatlava, věznice
 Červený dům
 kašna
 Lipý
 evangelický kostel
 obelisk
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 Tolštejn
 Křída
 Kamenný dům
 Jedlová
 fara
 Scholzeho mlýn
 Jestřebí
 zvonice
 Křížová hora
 kostel sv. Ondřeje
 Novozámecký rybník
 Novozámecká průrva
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 15889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama