Vrcholně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl kolem r. 1729. Stavba byla realizována pod patronátem majitele panství Jana Jáchyma Pachty z Rájova.
Hlavní obrázek místa
barokní kostel sv. Jana Nepomuckého
© Luděk Vláčil 08/2021
Obec Velký Valtinov (německy Groß Walten, někdy uváděno jako Valtínov) leží v podhorském pásmu Lužických hor v severních Čechách v severovýchodní části okresu Česká Lípa. Kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na křižovatce na návsi uprostřed obce Velký Valtinov, v někdejší části obce zvané Horní Valtinov. V interiéru chrámu se nachází vzácná malba iluzivního oltáře. Na prostranství u kostela stojí řada čtyř soch světců: sv. Prokop, sv. Jan Nepomucký, Panna Marie a sv. Vojtěch. Na protější straně křižovatky je barokní, památkově chráněné sousoší Kalvárie tvořené křížem a pískovcovými sochami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. V obci se také nacházejí tři zámky.
Luděk Vláčil - zdroj:http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=obvvalc, https://cz.wikipedia.org a další, 5.10. 2021
popis

Barokní kostel je vystavěn převážně z pískovce, z něhož jsou vytvořena také okna a portál s erbem Pachtů z Rájova. Kostel je nevelká obdélná stavba s průčelím se vstupním portálem na jižní straně, zdobeným pískovcovým znakem Pachtů z Rájova. Interiér je členěn na předsíň, čtvercovou loď a obdélný presbytář se dvěma bočními kaplemi, nad kterými jsou vestavěné empory. Nad vstupním prostorem je kamenná kruchta, kde kdysi byly varhany. Na bočním oltáři je obraz z roku 1736 "Zavraždění svatého Václava" a na druhém "Svatý Šebestián". Ve střední části jsou niky, v nichž se nacházejí sochy čtyř zemských patronů. Malby v lodi zobrazují výjevy oslavující svatého Jana Nepomuckého a na malbách v presbytáři jsou andělé. Malby bývají mylně připisovány Janu Kryštofu Liškovi, jejich skutečný autor však není znám.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg a další, 5.10. 2021

historie

Vrcholně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl kolem roku 1729. Stavba byla realizována pod patronátem majitele panství Jana Jáchyma Pachta z Rájova, který v roce 1728 nechal přestavět zámek v Dolním Valtinově. Stavba zřejmě původně vznikla jako hřbitovní kaple. Kostel sv. Jana Nepomuckého je kulturní památkou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 5.10. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Velký Valtinov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama