Vrcholně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl kolem r. 1729. Stavba byla realizována pod patronátem majitele panství Jana Jáchyma Pachty z Rájova.
Hlavní obrázek místa
barokní kostel sv. Jana Nepomuckého
© Luděk Vláčil 08/2021
Obec Velký Valtinov (německy Groß Walten, někdy uváděno jako Valtínov) leží v podhorském pásmu Lužických hor v severních Čechách v severovýchodní části okresu Česká Lípa. Kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na křižovatce na návsi uprostřed obce Velký Valtinov, v někdejší části obce zvané Horní Valtinov. V interiéru chrámu se nachází vzácná malba iluzivního oltáře. Na prostranství u kostela stojí řada čtyř soch světců: sv. Prokop, sv. Jan Nepomucký, Panna Marie a sv. Vojtěch. Na protější straně křižovatky je barokní, památkově chráněné sousoší Kalvárie tvořené křížem a pískovcovými sochami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. V obci se také nacházejí tři zámky.
Luděk Vláčil - zdroj:http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=obvvalc, https://cz.wikipedia.org a další, 5.10. 2021
popis

Barokní kostel je vystavěn převážně z pískovce, z něhož jsou vytvořena také okna a portál s erbem Pachtů z Rájova. Kostel je nevelká obdélná stavba s průčelím se vstupním portálem na jižní straně, zdobeným pískovcovým znakem Pachtů z Rájova. Interiér je členěn na předsíň, čtvercovou loď a obdélný presbytář se dvěma bočními kaplemi, nad kterými jsou vestavěné empory. Nad vstupním prostorem je kamenná kruchta, kde kdysi byly varhany. Na bočním oltáři je obraz z roku 1736 "Zavraždění svatého Václava" a na druhém "Svatý Šebestián". Ve střední části jsou niky, v nichž se nacházejí sochy čtyř zemských patronů. Malby v lodi zobrazují výjevy oslavující svatého Jana Nepomuckého a na malbách v presbytáři jsou andělé. Malby bývají mylně připisovány Janu Kryštofu Liškovi, jejich skutečný autor však není znám.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg a další, 5.10. 2021

historie

Vrcholně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl kolem roku 1729. Stavba byla realizována pod patronátem majitele panství Jana Jáchyma Pachta z Rájova, který v roce 1728 nechal přestavět zámek v Dolním Valtinově. Stavba zřejmě původně vznikla jako hřbitovní kaple. Kostel sv. Jana Nepomuckého je kulturní památkou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 5.10. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Velký Valtinov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama