Velký rybník je přírodní rezervace vyhlášená r. 1984 k ochraně tažných a vodních ptáků. Rozlohou téměř 36 ha největší na Děčínsku. Vzhledem k charakteru ochrany koupání zakázáno.
Hlavní obrázek místa
PR Velký rybník
© Petr Maryška 06/2009
Velký rybník leží na horním toku říčky Lužničky u osady Ladečka západně od obce Horní Podluží. Rozloha rybníku čítá 36 ha a jedná se o největší vodní plochu na Děčínsku, přičemž jde o významnou ornitologickou lokalitu. Od roku 1984 je zde přírodní rezervace, která zahrnuje i pobřežní mokřiny s výskytem chráněných rostlin. Oblast je chráněna především jako ptačí lokalita. Přístup na hráz je z osady Ladečka, do níž vede vedlejší silnička z Horního Podluží.
Luděk Draštík, 4.11. 2009
popis

Přírodní rezervace Velký rybník se nachází ve východní části okresu Děčín v katastru obce Rybniště v jihozápadní části Šluknovské pahorkatiny na severu České republiky. Rybník se rozkládá na horním toku potoka Lužničky, který se na německém území vlévá do Mandavy. Součástí přírodní rezervace je Velký rybník, dříve německy Bernsdorfer Teich, jenž je největší stojatou vodní plochou okresu Děčín o rozloze 35,8 ha a objemu 390 000 m³. K hrázi rybníka je přístup od vesnice Ladečka, spadající pod obec Horní Podluží. Samotný rybník se nachází 1,5 km severovýchodně od Rybniště. Rybník při svých tazích hojně využívají ptáci, v důsledku čehož je ve zdejším chráněném ornitologickém území zakázáno koupání. V r. 1984 zde byla vyhlášena (a v r. 1995 plošně rozšířena) přírodní rezervace ve správě Ústeckého kraje. V r. 2007 byla dále rozšířena až na rozlohu 103,72 ha v katastrálních územích Rybniště a Krásná Lípa. Přírodní rezervace byla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.2. 2022

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rybniště

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Světlík
 dům U Frinda
 socha lva
 švédské opevnění
 Chřibské vodopády
 Křížová hora
 kostel sv. Jiří
 Jedlová
 radnice
 Schönbuch
 Švédská mohyla
 Tolštejn
 Dymník
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 Dolní Chřibská
 Jeskyně víl
 kamenný most
 akvadukt
 Hrádek-Burgsberg
 morový sloup
 Vlčí hora
 Rumburk
 Vlčí Hrádek
 evangelický kostel
 Studenec
 Varnsdorf
 Na Tokáni
 Zlatý vrch
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Rudolfův kámen
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Niedermühle
 Fredevald
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Bratrský oltář
 Klíč
 Kamzičí studánka
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 skalní kaple
 evangelický kostel
 Kamenice
 Česká Kamenice
 Weifberg
 Salhausenovský dům
 Šauenštejn
 socha sv. Prokopa
 kaple
 socha Panny Marie
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kostel sv. Vavřince
 Panská skála
 Šluknov
 socha svatého Petra
 kostel sv. Václava
 Dolský mlýn
 kaple Svaté Rodiny
 Krompach
 kaplička sv. Zdislavy
 Krompach
 radnice
 radnice
 sklářské muzeum
 kalvárie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Růžovský vrch
 Zámecký vrch
 Karlův odpočinek
 Dutý kámen
 kostel sv. Martina
 Jezevčí vrch
 Tanečnice
 Skála smrti
 kamenný most
 Markvartice
 Lipová
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 8507
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama