
V 16. stol. zde byly založeny stříbrné doly, jejichž význam postupně klesal. Vznik tohoto potního místa je spojen s pověstmi o zázračném kříži, který zde vztyčil jiřetínský farář na konci 17. stol. V polovině 18. stol. zde jiný farář nechal postavit jedenáct zděných výklenkových kapliček - jedenáct zastavení křížové cesty, na vrcholu potom dřevěnou kapli a kapli Božího hrobu. Dřevěná kaple byla ještě ve stejném století zničena vichřicí a nahrazena kaplí novou a koncem století vysvěcena. Kaple byla opravována v letech 1903, 1910 a ještě v roce 1929, kdy ji poškodil blesk. Po roce 1989 bylo místo pomalu renovováno a v neděli, nejbližší svátku Povýšení sv. Kříže ( připadá na 14. září), se zde koná tradiční Svatojiřetínská pouť
Ke vzniku tohoto poutního místa se váže následující legenda: "V 18. století v době protireformace, museli protestanté (luteráni) opustit tento kraj. Mezi nimi bylo i sedm jiřetínských občanů, bratrů Dontů. Bratři dali přednost opuštění vlasti před přestoupením na katolickou víru a odešli do Německa. Hned první noci však všichni měli stejný sen. Zjevil se jim Spasitel na kříži a volal je zpět. Rozhodli se, že se nejmladší z nich, který byl stejně nemocný vrátí, ujme s otcova majetku a přestoupí na katolickou víru. Po svém návratu nechal nemocný Dont na otcově pozemku vystavět dřevěný kříž na místě dnešní Olivetské zahrady a uzdravil se. Poté sem přicházelo mnoho trpících prosit Boha o pomoc."
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.