Poutní místo z pol. 18. stol. Skládá se z výjevu Getsemanské zahrady, odtud stoupá schodiště s kaplemi, vrcholící kaplí Povýšení sv. Kříže. Pohledová osa končí kaplí Božího hrobu. Komplex zchátral po roce 1945, v posledních desetiletích probíhá důkladná obnova.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Kříže
© Luděk Pitter 09/2005
Křížová hora nebo dříve Kraví hora se nachází při jižním okraji Jiřetína pod Jedlovou a v 16. století zde byly stříbrné doly, které jsou od roku 1999 opět přístupné veřejnosti. Dnes je Křížová hora poutním místem, přístupným od Jiřetína s výhledem průsekem křížové cesty. Křížová cesta začíná sloupovou branou se schodištěm. Nad schodištěm jsou pískovcové sochy klečícího Krista v životní velikosti, anděla a spících apoštolů. Vzhůru je 11. zastavení a na vrchu stojí kaple sv. Kříže, nad ní menší kaplička Božího hrobu a západně od kaple sv. Kříže je polokruhový gloriet se sochou Neposkvrněné Panny Marie. Zastavení tvoří zděné výklenkové rokokové kapličky s kamennými reliéfy. Kaple sv. Kříže, někdy též nazývaná poutní kaple Ukřižování, je obdélníkového tvaru s polokruhovým závěrem. Kaple byla vysvěcena ke konci 18. stol. Z 18. stol. je i kaplička Božího hrobu, která je rokoková s výklenkovými kaplemi a je trojboce ukončená. Hranolová věž při západním průčelí kaple sv. Kříže byla postavena dodatečně až koncem 19. stol. Stejně tak gloriet při západní straně kaple je z 19. stol.
L.P., 29.9. 2005
historie

V 16. stol. zde byly založeny stříbrné doly, jejichž význam postupně klesal. Vznik tohoto potního místa je spojen s pověstmi o zázračném kříži, který zde vztyčil jiřetínský farář na konci 17. stol. V polovině 18. stol. zde jiný farář nechal postavit jedenáct zděných výklenkových kapliček - jedenáct zastavení křížové cesty, na vrcholu potom dřevěnou kapli a kapli Božího hrobu. Dřevěná kaple byla ještě ve stejném století zničena vichřicí a nahrazena kaplí novou a koncem století vysvěcena. Kaple byla opravována v letech 1903, 1910 a ještě v roce 1929, kdy ji poškodil blesk. Po roce 1989 bylo místo pomalu renovováno a v neděli, nejbližší svátku Povýšení sv. Kříže ( připadá na 14. září), se zde koná tradiční Svatojiřetínská pouť

2.10. 2005

pověsti

Ke vzniku tohoto poutního místa se váže následující legenda: "V 18. století v době protireformace, museli protestanté (luteráni) opustit tento kraj. Mezi nimi bylo i sedm jiřetínských občanů, bratrů Dontů. Bratři dali přednost opuštění vlasti před přestoupením na katolickou víru a odešli do Německa. Hned první noci však všichni měli stejný sen. Zjevil se jim Spasitel na kříži a volal je zpět. Rozhodli se, že se nejmladší z nich, který byl stejně nemocný vrátí, ujme s otcova majetku a přestoupí na katolickou víru. Po svém návratu nechal nemocný Dont na otcově pozemku vystavět dřevěný kříž na místě dnešní Olivetské zahrady a uzdravil se. Poté sem přicházelo mnoho trpících prosit Boha o pomoc."

Veronika Vaňková, 15.8. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

Místa v okolí

 Jedlová
 Tolštejn
 Světlík
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 radnice
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Jiří
 dům U Frinda
 socha lva
 Varnsdorf
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Schönbuch
 Dymník
 Dolní Chřibská
 kamenný most
 morový sloup
 Klíč
 Kamzičí studánka
 akvadukt
 Rumburk
 Zlatý vrch
 Studenec
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Krompach
 Krompach
 Vlčí hora
 Rynartice
 Vlčí Hrádek
 kaple
 Na Tokáni
 Trpasličí jeskyně
 křížová cesta
 Vilemínina stěna
 Zámecký vrch
 sklářské muzeum
 radnice
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Bratrský oltář
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Dutý kámen
 Horský kostel
 Panská skála
 Oybin
 Kelchsteine
 kaplička na Hřebence
 Kamenice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Česká Kamenice
 Salhausenovský dům
 Niedermühle
 kostel sv. Anny
 chudobinec
 Sloup
 kostel sv. Kateřiny
 skalní kaple
 Berkovský zámeček
 Starý Falkenburk
 Skála smrti
 Sloup
 Cikánské údolí
 Na Stráži
 kostel sv. Vavřince
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kaple
 Weifberg
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Nový Falkenburk
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 boží muka
 socha Panny Marie
 Palmův dvůr
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 Tlustec
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 2245
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama