Poutní místo z pol. 18. stol. Skládá se z výjevu Getsemanské zahrady, odtud stoupá schodiště s kaplemi, vrcholící kaplí Povýšení sv. Kříže. Pohledová osa končí kaplí Božího hrobu. Komplex zchátral po roce 1945, v posledních desetiletích probíhá důkladná obnova.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Kříže
© Luděk Pitter 09/2005
Křížová hora nebo dříve Kraví hora se nachází při jižním okraji Jiřetína pod Jedlovou a v 16. století zde byly stříbrné doly, které jsou od roku 1999 opět přístupné veřejnosti. Dnes je Křížová hora poutním místem, přístupným od Jiřetína s výhledem průsekem křížové cesty. Křížová cesta začíná sloupovou branou se schodištěm. Nad schodištěm jsou pískovcové sochy klečícího Krista v životní velikosti, anděla a spících apoštolů. Vzhůru je 11. zastavení a na vrchu stojí kaple sv. Kříže, nad ní menší kaplička Božího hrobu a západně od kaple sv. Kříže je polokruhový gloriet se sochou Neposkvrněné Panny Marie. Zastavení tvoří zděné výklenkové rokokové kapličky s kamennými reliéfy. Kaple sv. Kříže, někdy též nazývaná poutní kaple Ukřižování, je obdélníkového tvaru s polokruhovým závěrem. Kaple byla vysvěcena ke konci 18. stol. Z 18. stol. je i kaplička Božího hrobu, která je rokoková s výklenkovými kaplemi a je trojboce ukončená. Hranolová věž při západním průčelí kaple sv. Kříže byla postavena dodatečně až koncem 19. stol. Stejně tak gloriet při západní straně kaple je z 19. stol.
L.P., 29.9. 2005
historie

V 16. stol. zde byly založeny stříbrné doly, jejichž význam postupně klesal. Vznik tohoto potního místa je spojen s pověstmi o zázračném kříži, který zde vztyčil jiřetínský farář na konci 17. stol. V polovině 18. stol. zde jiný farář nechal postavit jedenáct zděných výklenkových kapliček - jedenáct zastavení křížové cesty, na vrcholu potom dřevěnou kapli a kapli Božího hrobu. Dřevěná kaple byla ještě ve stejném století zničena vichřicí a nahrazena kaplí novou a koncem století vysvěcena. Kaple byla opravována v letech 1903, 1910 a ještě v roce 1929, kdy ji poškodil blesk. Po roce 1989 bylo místo pomalu renovováno a v neděli, nejbližší svátku Povýšení sv. Kříže ( připadá na 14. září), se zde koná tradiční Svatojiřetínská pouť

2.10. 2005

pověsti

Ke vzniku tohoto poutního místa se váže následující legenda: "V 18. století v době protireformace, museli protestanté (luteráni) opustit tento kraj. Mezi nimi bylo i sedm jiřetínských občanů, bratrů Dontů. Bratři dali přednost opuštění vlasti před přestoupením na katolickou víru a odešli do Německa. Hned první noci však všichni měli stejný sen. Zjevil se jim Spasitel na kříži a volal je zpět. Rozhodli se, že se nejmladší z nich, který byl stejně nemocný vrátí, ujme s otcova majetku a přestoupí na katolickou víru. Po svém návratu nechal nemocný Dont na otcově pozemku vystavět dřevěný kříž na místě dnešní Olivetské zahrady a uzdravil se. Poté sem přicházelo mnoho trpících prosit Boha o pomoc."

Veronika Vaňková, 15.8. 2008

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

Místa v okolí

 Jedlová
 Tolštejn
 Světlík
 švédské opevnění
 kostel sv. Josefa
 Švédská mohyla
 Chřibské vodopády
 evangelický kostel
 Hrádek-Burgsberg
 radnice
 kostel sv. Jiří
 dům U Frinda
 socha lva
 Varnsdorf
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Schönbuch
 Dymník
 Dolní Chřibská
 kamenný most
 morový sloup
 Klíč
 Kamzičí studánka
 akvadukt
 Rumburk
 Studenec
 Zlatý vrch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 socha Panny Marie
 Jeskyně víl
 Krompach
 Krompach
 socha svatého Petra
 Vlčí hora
 Fredevald
 kalvárie
 Rynartice
 Vlčí Hrádek
 radnice
 kaple
 Na Tokáni
 Trpasličí jeskyně
 křížová cesta
 Zámecký vrch
 Vilemínina stěna
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 sklářské muzeum
 radnice
 Rudolfův kámen
 Bratrský oltář
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Karlův odpočinek
 Dutý kámen
 kostel sv. Vavřince
 Panská skála
 Horský kostel
 Oybin
 Jezevčí vrch
 Kelchsteine
 Kamenice
 kaplička na Hřebence
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Česká Kamenice
 Salhausenovský dům
 Niedermühle
 kostel sv. Anny
 Sloup
 chudobinec
 kostel sv. Kateřiny
 skalní kaple
 Starý Falkenburk
 Skála smrti
 Berkovský zámeček
 Sloup
 Cikánské údolí
 Na Stráži
 kostel sv. Vavřince
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kaple
 ukrajinský hřbitov
 Weifberg
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Nový Falkenburk
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 boží muka
 socha Panny Marie
 Palmův dvůr
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 Tlustec
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 2245
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama