Poutní místo z pol. 18. stol. Skládá se z výjevu Getsemanské zahrady, odtud stoupá schodiště s kaplemi, vrcholící kaplí Povýšení sv. Kříže. Pohledová osa končí kaplí Božího hrobu. Komplex zchátral po roce 1945, v posledních desetiletích probíhá důkladná obnova.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Kříže
© Luděk Pitter 09/2005
Křížová hora nebo dříve Kraví hora se nachází při jižním okraji Jiřetína pod Jedlovou a v 16. století zde byly stříbrné doly, které jsou od roku 1999 opět přístupné veřejnosti. Dnes je Křížová hora poutním místem, přístupným od Jiřetína s výhledem průsekem křížové cesty. Křížová cesta začíná sloupovou branou se schodištěm. Nad schodištěm jsou pískovcové sochy klečícího Krista v životní velikosti, anděla a spících apoštolů. Vzhůru je 11. zastavení a na vrchu stojí kaple sv. Kříže, nad ní menší kaplička Božího hrobu a západně od kaple sv. Kříže je polokruhový gloriet se sochou Neposkvrněné Panny Marie. Zastavení tvoří zděné výklenkové rokokové kapličky s kamennými reliéfy. Kaple sv. Kříže, někdy též nazývaná poutní kaple Ukřižování, je obdélníkového tvaru s polokruhovým závěrem. Kaple byla vysvěcena ke konci 18. stol. Z 18. stol. je i kaplička Božího hrobu, která je rokoková s výklenkovými kaplemi a je trojboce ukončená. Hranolová věž při západním průčelí kaple sv. Kříže byla postavena dodatečně až koncem 19. stol. Stejně tak gloriet při západní straně kaple je z 19. stol.
L.P., 29.9. 2005
historie

V 16. stol. zde byly založeny stříbrné doly, jejichž význam postupně klesal. Vznik tohoto potního místa je spojen s pověstmi o zázračném kříži, který zde vztyčil jiřetínský farář na konci 17. stol. V polovině 18. stol. zde jiný farář nechal postavit jedenáct zděných výklenkových kapliček - jedenáct zastavení křížové cesty, na vrcholu potom dřevěnou kapli a kapli Božího hrobu. Dřevěná kaple byla ještě ve stejném století zničena vichřicí a nahrazena kaplí novou a koncem století vysvěcena. Kaple byla opravována v letech 1903, 1910 a ještě v roce 1929, kdy ji poškodil blesk. Po roce 1989 bylo místo pomalu renovováno a v neděli, nejbližší svátku Povýšení sv. Kříže ( připadá na 14. září), se zde koná tradiční Svatojiřetínská pouť

2.10. 2005

pověsti

Ke vzniku tohoto poutního místa se váže následující legenda: "V 18. století v době protireformace, museli protestanté (luteráni) opustit tento kraj. Mezi nimi bylo i sedm jiřetínských občanů, bratrů Dontů. Bratři dali přednost opuštění vlasti před přestoupením na katolickou víru a odešli do Německa. Hned první noci však všichni měli stejný sen. Zjevil se jim Spasitel na kříži a volal je zpět. Rozhodli se, že se nejmladší z nich, který byl stejně nemocný vrátí, ujme s otcova majetku a přestoupí na katolickou víru. Po svém návratu nechal nemocný Dont na otcově pozemku vystavět dřevěný kříž na místě dnešní Olivetské zahrady a uzdravil se. Poté sem přicházelo mnoho trpících prosit Boha o pomoc."

Veronika Vaňková, 15.8. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

Místa v okolí

 Jedlová
 Tolštejn
 Světlík
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 radnice
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Jiří
 dům U Frinda
 socha lva
 Varnsdorf
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Schönbuch
 Dymník
 Dolní Chřibská
 kamenný most
 morový sloup
 Klíč
 Kamzičí studánka
 akvadukt
 Rumburk
 Zlatý vrch
 Studenec
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Krompach
 Krompach
 Vlčí hora
 Rynartice
 Vlčí Hrádek
 kaple
 Na Tokáni
 Trpasličí jeskyně
 křížová cesta
 Vilemínina stěna
 Zámecký vrch
 sklářské muzeum
 radnice
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Bratrský oltář
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Dutý kámen
 Horský kostel
 Panská skála
 Oybin
 Kelchsteine
 kaplička na Hřebence
 Kamenice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Česká Kamenice
 Salhausenovský dům
 Niedermühle
 kostel sv. Anny
 chudobinec
 Sloup
 kostel sv. Kateřiny
 skalní kaple
 Berkovský zámeček
 Starý Falkenburk
 Skála smrti
 Sloup
 Cikánské údolí
 Na Stráži
 kostel sv. Vavřince
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kaple
 Weifberg
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Nový Falkenburk
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 boží muka
 socha Panny Marie
 Palmův dvůr
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 Tlustec
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 2245
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama