Zaniklý hrad postavený kolem roku 1300 v souvislosti s pány z Michalovic sloužil pravděpodobně jako strážní a obranný k obchodní stezce. Zanikl kolem roku 1444.
Hlavní obrázek místa
Jádro lokality (severovýchodní část) v pohledu z přehradí
© Filip Matoušek 11/2006
V chráněné krajinné oblasti Českosasské Švýcarsko můžete nalézt místečko, kde stával nevelký hrádek z kterého se nedochovalo nic kromě lehkých náznaků valů.
28.5. 2002
historie

Kyjovský hrádek

K hradu se nevážou žádné původní zprávy, ani jeho název se nedochoval. Jeho pravděpodobný vznik lze datovat po roce 1300 za pánů z Michalovic, kteří zdejší území vlastnili v letech 1283–1406. Na jeho vznik mohlo mít vliv zničení hradu Krásný Buk v roce 1339 lužičany. Správním střediskem hrad nikdy nebýval, vzhledem k obchodním stezkám měl zřejmě spíše strážní a ochrannou funkci, mohl sloužit i k výpadům zejména Beneše a Jana Správného proti Lužici (např. 1343). Roku 1406 prodal zdejší panství Jan III. z Michalovic Hynku Berkovi Honštejnskému z Dubé. Majitelé objektu po roce 1428 jsou nejistí, buď zůstal Hynkovým vnukům nebo připadl Vartemberkům. Přestože majitelé stáli v době husitských válek proti husitům, hrad nikdy nebyl obléhán. Zanikl pravděpodobně při výpravách lužičanů v roce 1440 nebo 1444. A. Sedláček uvádí v souvislosti s hradem jméno Jivník a jeho obléhání pražany v roce 1442. Listiny o prodeji…  číst dále

vladimír kotek , 28.2. 2010

pověsti

Za dávných časů sídlili na Kyjovském hradě loupeživý rytíři spolčení s posádkami Falkenštejna a Krásného Buku, kteří prováděli loupežné výpravy do sousední Lužice. Dlouho nemohli Lužičtí zjistit, kde se nalézá jejich hrad, jelikož lapkové jezdili na koních okovaných obrácenými podkovami. Tehdy Žitavští vyslali mnoho zvědů do Českých krajů, aby zjistili, kde se nalézá sídlo rabiátů. Konečně jeden ze zvědů narazil na sídlo obávaných rytířů. Ten pak podplatil služebnou sloužící na hradě, která mu vyzradila dispozice hradu, velikost posádky a její zvyky. Brzy přitáhlo velké vojsko Žitavských, hrad dobylo a lapky pobilo. Pár se jich však zachránilo a ti přísahali strašlivou pomstu. Počíhali si na zrádnou služebnou a zajali jí, jejich pomsta měla být krvavá... Přivázali nebohou služebnu ke kládě na katru a ten poté spustili - služebná byla zaživa přeříznuta vejpůl.

17.7. 2002

Půdorys místa

půdorys hradu
© (in R. Klos, F. Němeček: Skalní hrady v Českém Švýcarsku, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem 1978)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Kyjov

Místa v okolí

 Jeskyně víl
 Vlčí Hrádek
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 Brtnický hrádek
 Vlčí hora
 Šternberk
 Zahrady
 socha lva
 dům U Frinda
 Na Tokáni
 Niedermühle
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 radnice
 akvadukt
 Rudolfův kámen
 Dymník
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Weifberg
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Trpasličí jeskyně
 Světlík
 kamenný most
 Studenec
 Šauenštejn
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Mikuláše
 Křížová hora
 Zlatý vrch
 kostel sv. Vavřince
 skalní kaple
 Jedlová
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Tolštejn
 Tanečnice
 Bratrský oltář
 Hrádek-Burgsberg
 evangelický kostel
 Růžovský vrch
 kostel sv. Václava
 Winterstein
 kostel sv. Jiří
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Pravčická brána
 evangelický kostel
 Sokolí hnízdo
 Lipová
 křížová cesta
 Pastevní vrch
 Kamenice
 Tříhraniční kámen
 Varnsdorf
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 rozhledna Janov
 Neuer Wildenstein
 Růžová
 kaple sv. Anny
 Frienstein
 kostel sv. Martina
 Arnoltice
 Kamzičí studánka
 Klíč
 Bynovec
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 větrný mlýn
 Sokolí vrch
Základní informace místa
ID místa: 746
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama