
K hradu se nevážou žádné původní zprávy, ani jeho název se nedochoval. Jeho pravděpodobný vznik lze datovat po roce 1300 za pánů z Michalovic, kteří zdejší území vlastnili v letech 1283–1406. Na jeho vznik mohlo mít vliv zničení hradu Krásný Buk v roce 1339 lužičany. Správním střediskem hrad nikdy nebýval, vzhledem k obchodním stezkám měl zřejmě spíše strážní a ochrannou funkci, mohl sloužit i k výpadům zejména Beneše a Jana Správného proti Lužici (např. 1343). Roku 1406 prodal zdejší panství Jan III. z Michalovic Hynku Berkovi Honštejnskému z Dubé. Majitelé objektu po roce 1428 jsou nejistí, buď zůstal Hynkovým vnukům nebo připadl Vartemberkům. Přestože majitelé stáli v době husitských válek proti husitům, hrad nikdy nebyl obléhán. Zanikl pravděpodobně při výpravách lužičanů v roce 1440 nebo 1444. A. Sedláček uvádí v souvislosti s hradem jméno Jivník a jeho obléhání pražany v roce 1442. Listiny o prodeji… číst dále
Za dávných časů sídlili na Kyjovském hradě loupeživý rytíři spolčení s posádkami Falkenštejna a Krásného Buku, kteří prováděli loupežné výpravy do sousední Lužice. Dlouho nemohli Lužičtí zjistit, kde se nalézá jejich hrad, jelikož lapkové jezdili na koních okovaných obrácenými podkovami. Tehdy Žitavští vyslali mnoho zvědů do Českých krajů, aby zjistili, kde se nalézá sídlo rabiátů. Konečně jeden ze zvědů narazil na sídlo obávaných rytířů. Ten pak podplatil služebnou sloužící na hradě, která mu vyzradila dispozice hradu, velikost posádky a její zvyky. Brzy přitáhlo velké vojsko Žitavských, hrad dobylo a lapky pobilo. Pár se jich však zachránilo a ti přísahali strašlivou pomstu. Počíhali si na zrádnou služebnou a zajali jí, jejich pomsta měla být krvavá... Přivázali nebohou služebnu ke kládě na katru a ten poté spustili - služebná byla zaživa přeříznuta vejpůl.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.