Zaniklý hrad postavený kolem roku 1300 v souvislosti s pány z Michalovic sloužil pravděpodobně jako strážní a obranný k obchodní stezce. Zanikl kolem roku 1444.
Hlavní obrázek místa
Jádro
z jihu chráněné mohutným příkopem, ze západu uzavřeno krásnými skalními útvary. Pohled od jihu na sever, vlevo skromný turistický přístřešek
© Petr Turyna 06/2005
V chráněné krajinné oblasti Českosasské Švýcarsko můžete nalézt místečko, kde stával nevelký hrádek z kterého se nedochovalo nic kromě lehkých náznaků valů.
28.5. 2002
historie

Kyjovský hrádek

K hradu se nevážou žádné původní zprávy, ani jeho název se nedochoval. Jeho pravděpodobný vznik lze datovat po roce 1300 za pánů z Michalovic, kteří zdejší území vlastnili v letech 1283–1406. Na jeho vznik mohlo mít vliv zničení hradu Krásný Buk v roce 1339 lužičany. Správním střediskem hrad nikdy nebýval, vzhledem k obchodním stezkám měl zřejmě spíše strážní a ochrannou funkci, mohl sloužit i k výpadům zejména Beneše a Jana Správného proti Lužici (např. 1343). Roku 1406 prodal zdejší panství Jan III. z Michalovic Hynku Berkovi Honštejnskému z Dubé. Majitelé objektu po roce 1428 jsou nejistí, buď zůstal Hynkovým vnukům nebo připadl Vartemberkům. Přestože majitelé stáli v době husitských válek proti husitům, hrad nikdy nebyl obléhán. Zanikl pravděpodobně při výpravách lužičanů v roce 1440 nebo 1444. A. Sedláček uvádí v souvislosti s hradem jméno Jivník a jeho obléhání pražany v roce 1442. Listiny o prodeji…  číst dále

vladimír kotek , 28.2. 2010

pověsti

Za dávných časů sídlili na Kyjovském hradě loupeživý rytíři spolčení s posádkami Falkenštejna a Krásného Buku, kteří prováděli loupežné výpravy do sousední Lužice. Dlouho nemohli Lužičtí zjistit, kde se nalézá jejich hrad, jelikož lapkové jezdili na koních okovaných obrácenými podkovami. Tehdy Žitavští vyslali mnoho zvědů do Českých krajů, aby zjistili, kde se nalézá sídlo rabiátů. Konečně jeden ze zvědů narazil na sídlo obávaných rytířů. Ten pak podplatil služebnou sloužící na hradě, která mu vyzradila dispozice hradu, velikost posádky a její zvyky. Brzy přitáhlo velké vojsko Žitavských, hrad dobylo a lapky pobilo. Pár se jich však zachránilo a ti přísahali strašlivou pomstu. Počíhali si na zrádnou služebnou a zajali jí, jejich pomsta měla být krvavá... Přivázali nebohou služebnu ke kládě na katru a ten poté spustili - služebná byla zaživa přeříznuta vejpůl.

17.7. 2002

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Kyjov

Místa v okolí

 Jeskyně víl
 Vlčí Hrádek
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 Brtnický hrádek
 Vlčí hora
 Šternberk
 Zahrady
 socha lva
 dům U Frinda
 Na Tokáni
 Niedermühle
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 radnice
 akvadukt
 Rudolfův kámen
 Dymník
 Vilemínina stěna
 Chřibské vodopády
 Rynartice
 Weifberg
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Trpasličí jeskyně
 Světlík
 švédské opevnění
 kamenný most
 Studenec
 Šauenštejn
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Mikuláše
 Křížová hora
 Zlatý vrch
 kostel sv. Vavřince
 skalní kaple
 Jedlová
 Švédská mohyla
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Tolštejn
 Tanečnice
 Bratrský oltář
 Hrádek-Burgsberg
 Fredevald
 evangelický kostel
 skalní kaplička
 Růžovský vrch
 kostel sv. Václava
 Winterstein
 kostel sv. Jiří
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Pravčická brána
 evangelický kostel
 Sokolí hnízdo
 Lipová
 křížová cesta
 Růženka
 Kamenice
 Tříhraniční kámen
 Varnsdorf
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 rozhledna Janov
 Neuer Wildenstein
 Růžová
 kaple sv. Anny
 Janov
 Frienstein
 kostel sv. Martina
 Clarova kaple
 Arnoltice
 Kamzičí studánka
 Klíč
 Bynovec
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 větrný mlýn
 socha sv. Prokopa
 socha svatého Petra
 Sokolí vrch
 kaplička sv. Zdislavy
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 746
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Naposledy navštívené

reklama