Zaniklý hrad postavený kolem roku 1300 v souvislosti s pány z Michalovic sloužil pravděpodobně jako strážní a obranný k obchodní stezce. Zanikl kolem roku 1444.
Hlavní obrázek místa
Jádro
z jihu chráněné mohutným příkopem, ze západu uzavřeno krásnými skalními útvary. Pohled od jihu na sever, vlevo skromný turistický přístřešek
© Petr Turyna 06/2005
V chráněné krajinné oblasti Českosasské Švýcarsko můžete nalézt místečko, kde stával nevelký hrádek z kterého se nedochovalo nic kromě lehkých náznaků valů.
28.5. 2002
historie

Kyjovský hrádek

K hradu se nevážou žádné původní zprávy, ani jeho název se nedochoval. Jeho pravděpodobný vznik lze datovat po roce 1300 za pánů z Michalovic, kteří zdejší území vlastnili v letech 1283–1406. Na jeho vznik mohlo mít vliv zničení hradu Krásný Buk v roce 1339 lužičany. Správním střediskem hrad nikdy nebýval, vzhledem k obchodním stezkám měl zřejmě spíše strážní a ochrannou funkci, mohl sloužit i k výpadům zejména Beneše a Jana Správného proti Lužici (např. 1343). Roku 1406 prodal zdejší panství Jan III. z Michalovic Hynku Berkovi Honštejnskému z Dubé. Majitelé objektu po roce 1428 jsou nejistí, buď zůstal Hynkovým vnukům nebo připadl Vartemberkům. Přestože majitelé stáli v době husitských válek proti husitům, hrad nikdy nebyl obléhán. Zanikl pravděpodobně při výpravách lužičanů v roce 1440 nebo 1444. A. Sedláček uvádí v souvislosti s hradem jméno Jivník a jeho obléhání pražany v roce 1442. Listiny o prodeji…  číst dále

vladimír kotek , 28.2. 2010

pověsti

Za dávných časů sídlili na Kyjovském hradě loupeživý rytíři spolčení s posádkami Falkenštejna a Krásného Buku, kteří prováděli loupežné výpravy do sousední Lužice. Dlouho nemohli Lužičtí zjistit, kde se nalézá jejich hrad, jelikož lapkové jezdili na koních okovaných obrácenými podkovami. Tehdy Žitavští vyslali mnoho zvědů do Českých krajů, aby zjistili, kde se nalézá sídlo rabiátů. Konečně jeden ze zvědů narazil na sídlo obávaných rytířů. Ten pak podplatil služebnou sloužící na hradě, která mu vyzradila dispozice hradu, velikost posádky a její zvyky. Brzy přitáhlo velké vojsko Žitavských, hrad dobylo a lapky pobilo. Pár se jich však zachránilo a ti přísahali strašlivou pomstu. Počíhali si na zrádnou služebnou a zajali jí, jejich pomsta měla být krvavá... Přivázali nebohou služebnu ke kládě na katru a ten poté spustili - služebná byla zaživa přeříznuta vejpůl.

17.7. 2002

Půdorys místa

půdorys hradu
© (in R. Klos, F. Němeček: Skalní hrady v Českém Švýcarsku, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem 1978)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Kyjov

Místa v okolí

 Jeskyně víl
 Vlčí Hrádek
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 Brtnický hrádek
 Vlčí hora
 Šternberk
 Zahrady
 socha lva
 dům U Frinda
 Na Tokáni
 Niedermühle
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Rudolfův kámen
 akvadukt
 Dymník
 Vilemínina stěna
 Chřibské vodopády
 Weifberg
 Mariina vyhlídka
 Rynartice
 Falkenštejn
 Trpasličí jeskyně
 Světlík
 švédské opevnění
 kamenný most
 Studenec
 Šauenštejn
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Mikuláše
 Křížová hora
 Zlatý vrch
 kostel sv. Vavřince
 skalní kaple
 Jedlová
 Švédská mohyla
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Tolštejn
 Tanečnice
 Bratrský oltář
 Hrádek-Burgsberg
 Fredevald
 evangelický kostel
 Růžovský vrch
 kostel sv. Václava
 skalní kaplička
 Winterstein
 kostel sv. Jiří
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Pravčická brána
 evangelický kostel
 Sokolí hnízdo
 Lipová
 Růženka
 křížová cesta
 Kamenice
 Tříhraniční kámen
 Varnsdorf
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Neuer Wildenstein
 Růžová
 rozhledna Janov
 kaple sv. Anny
 Janov
 Frienstein
 kostel sv. Martina
 Clarova kaple
 Arnoltice
 Kamzičí studánka
 Klíč
 Bynovec
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 větrný mlýn
 Sokolí vrch
Základní informace místa
ID místa: 746
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama