Jednoduchá stavba klasického provedení. Na zužujícím se soklu z pískovce stojí zděná kaplička. Omítnutá, zakončená trojúhelníkovým štítem. Uvnitř obraz sv. Zdislavy. Opravena svépomocí. R. 2009 obraz vysvěcen. Kdy, kým a proč byla vystavěna, nelze určit.
Hlavní obrázek místa
Kaplička sv. Zdislavy ve Cvikově v okrese Česká Lípa.
© Pavel Vítek 09/2022
Cvikov je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, zhruba 6 km severovýchodně od Nového Boru, 15 km severovýchodně od České Lípy a 3 km západně od krajského města Liberce. Město leží na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory při její jižní hranici. Kaplička sv. Zdislavy stojí v severovýchodní části města v Ústavní ulici nad Kulturním centrem Sever.
Pavel Vítek, 20.5. 2023
popis

Při cestě ke Cvikovské křížové cestě mineme po levé straně silnice na nízké zídce výklenkovou kapličku. Jde o jednoduchou stavbu klasického provedení. Na zužujícím se soklu z pískovce stojí zděná omítnutá, trojúhelníkovým štítem zakončená kaple. Stříška je kryta pálenými taškami, poměrně hluboký výklenek je uzavřen kovovou mříží. Uvnitř se nachází obraz sv. Zdislavy. Nejedná se o kulturní památku, městský web se o ní nezmiňuje. Kaplička byla svépomocí na podzim roku 2008 opravena a 16. 7. 2009 biskup Jan Baxant posvětil obraz svaté Zdislavy z Lemberka, který byl do nově opravené kapličky instalován. Nepodařilo se zjistit, kdy, kým a proč byla vystavěna.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz/39471-kaple-svate-zdislavy-ve-cvikove/, 20.5. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Cvikov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17250
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama