Komplex kapucínského kláštera s kostelem sv. Vavřince, loretánskou kaplí s ambitem a kaplí Svatých schodů na západním okraji rumburského starého města. Ve správě řádu od konce 17. století do roku 1950. V klášteře dnes knihovna, loreta přístupná.
Hlavní obrázek místa
Loretánská kaple
© Václav Hájek, 08/2008
Rumburská Loreta se nachází v centru města.Loreta je kopií svého italského originálu a je nejen nejsevernější Loretou v Čechách, ale i v Evropě. Rumburská Loreta patří do komplexu několika staveb, kolem Lorety byly postaveny ambity s křížovou cestou. V ambitech loretánské kaple sídlí turisticko-informační středisko a jeho pracovníci Vám rádi poskytnou další informace o městě Rumburku.
30.8. 2004
historie

Historie místa

Loretánská kaple se nachází v areálu kapucínského klášteru, který byl postaven v letech 1683-1690. Kníže Anton Florian Lichtenstein nechal zhotovit kopii sošky Panny Marie, za svého působení, jako císařský velvyslanec, na papežském dvoře v Římě. Papež Inocenc XI tuto kopii slavnostně posvětil a nechal ji po dobu 8 dnů vystavit na místě originálu ve Svaté chýši v Lorettu. Kníže nechal pořídit přesný nárys Svaté chýše a po dokončení klášteru s kostelem sv. Vavřince byla zahájena stavba věrné kopie Svatého domu v doběm kdy opatem kláštera byl páter Egidius. Stavitelem byl Lukáš Hildebrandt a nad stavbou dohlížel knížecí správce Ferdinand Ehrenfeld z Ehrenfalu. Sochařská výzdoba je dílem J.F.Binera - 10 soch Sibyl a 10 soch starozákonných proroků. Později dal kníže Josef Václav Lichtenstein kolem kaple postavit ambity s 12 zastaveními křížové cesty. Celý areál pak byl dokončen stavbou vstupního jednopatrového křídla se čtyřhranou…  číst dále

Poutní místa v českém Nizozemí od Gitty Rummlerové, 20.10. 2004

Další texty historie
pověsti

Loretánská legenda

Loretánská legenda vypráví, že Svatá chýše (ve které bylo Panně Marii archandělem Gabrielem zvěstováno, že se stane Matkou Boží) byla nejprve přenesena anděly do Tersata v Dalmácii, následně byla přenesena na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony a nakonec na cestu vedoucí do městečka Recanati.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Půdorys místa

půdorys přízemí Lorety
© kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rumburk

Místa v okolí

 Rumburk
 morový sloup
 kamenný most
 Dymník
 kostel sv. Jiří
 Hrádek-Burgsberg
 dům U Frinda
 Zahrady
 socha lva
 Světlík
 Schönbuch
 Vlčí hora
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Varnsdorf
 kostel sv. Josefa
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 Šluknov
 Šternberk
 Křížová hora
 kostel sv. Václava
 Brtnický hrádek
 Jedlová
 Tolštejn
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Tříhraniční kámen
 Dolní Chřibská
 Niedermühle
 akvadukt
 Na Tokáni
 Weifberg
 kostel sv. Mikuláše
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Studenec
 Falkenštejn
 Lipová
 Zlatý vrch
 Krompach
 Krompach
 Šauenštejn
 Oybin
 Horský kostel
 skalní kaple
 Dolský mlýn
 Kelchsteine
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Loretánská kaple s ambity v Rumburku
9. května 149/27
408 01 Rumburk
Tel: +420 604 555 922
http://www.rumburk.farnost.cz
fara.rumburk@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 2530
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama