Komplex kapucínského kláštera s kostelem sv. Vavřince, loretánskou kaplí s ambitem a kaplí Svatých schodů na západním okraji rumburského starého města. Ve správě řádu od konce 17. století do roku 1950. V klášteře dnes knihovna, loreta přístupná.
Hlavní obrázek místa
Loretánská kaple
© Václav Hájek, 08/2008
Rumburská Loreta se nachází v centru města.Loreta je kopií svého italského originálu a je nejen nejsevernější Loretou v Čechách, ale i v Evropě. Rumburská Loreta patří do komplexu několika staveb, kolem Lorety byly postaveny ambity s křížovou cestou. V ambitech loretánské kaple sídlí turisticko-informační středisko a jeho pracovníci Vám rádi poskytnou další informace o městě Rumburku.
30.8. 2004

  historie

  Historie místa
  Loretánská kaple se nachází v areálu kapucínského klášteru, který byl postaven v letech 1683-1690. Kníže Anton Florian Lichtenstein nechal zhotovit kopii sošky Panny Marie, za svého působení, jako císařský velvyslanec, na papežském dvoře v Římě. Papež Inocenc XI tuto kopii slavnostně posvětil a nechal ji po dobu 8 dnů vystavit na místě originálu ve Svaté chýši v Lorettu. Kníže nechal pořídit přesný nárys

  Poutní místa v českém Nizozemí od Gitty Rummlerové, 20.10. 2004
  Kapucínský klášter s kostelem svatého Vavřince a loretou v Rumburku
  Záměr uvést kapucíny do Rumburka vtělil do své závěti roku 1667 majitel zdejšího panství František Eusebius z Pöttingenu. Závazek přešel prodejem panství čtyři roky nato na Liechtensteiny. Stavba kláštera proběhla v letech 1683–86 v typických jednoduchých formách, pro řád obvyklých. Anton Florian von Liechtenstein působil jako císařský vyslanec u papežského dvora. Roku 1691 navštívil italské Loreto, kde se

  Ivan Grisa, dle Vlček - Sommer - Foltýn, Encyklopedie českých klášterů, Libri 1997 a informací v ambitech lorety, 31.1. 2010
  Svatá chýše v Loretě
  Svatá chýše (Santa Casa) je označení pro údajný dům Panny Marie v Nazaretu v Palestině, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen anděly z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Archeologické průzkumy potvrdily, že část zdiva je skutečně totožná s uvažovaným Mariiným domkem; pravděpodobně ho však nechal ve 13. stol. převézt do Itálie papež. Svatá chýše se brzy po smrti Panny

  http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

  pověsti

  Loretánská legenda
  Loretánská legenda vypráví, že Svatá chýše (ve které bylo Panně Marii archandělem Gabrielem zvěstováno, že se stane Matkou Boží) byla nejprve přenesena anděly do Tersata v Dalmácii, následně byla přenesena na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony a nakonec na cestu vedoucí do městečka Recanati.
  http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

  Půdorys místa

  půdorys přízemí Lorety
  © kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rumburk

  Místa v okolí

   Rumburk
   morový sloup
   kamenný most
   Dymník
   kostel sv. Jiří
   Hrádek-Burgsberg
   dům U Frinda
   Zahrady
   socha lva
   Světlík
   Schönbuch
   Vlčí hora
   Dlouhý Důl – VPZ
   kostel sv. Vavřince
   evangelický kostel
   Varnsdorf
   kostel sv. Josefa
   Kyjovský hrad
   Vlčí Hrádek
   Jeskyně víl
   Šluknov
   Šternberk
   Křížová hora
   kostel sv. Václava
   Brtnický hrádek
   Jedlová
   Tolštejn
   kostel sv. Jiří
   radnice
   Tříhraniční kámen
   Dolní Chřibská
   Niedermühle
   akvadukt
   Na Tokáni
   Weifberg
   kostel sv. Mikuláše
   Rudolfův kámen
   Vilemínina stěna
   Rynartice
   Mariina vyhlídka
   Trpasličí jeskyně
   Studenec
   Falkenštejn
   Lipová
   Zlatý vrch
   Krompach
   Krompach
   Šauenštejn
   Oybin
   Horský kostel
   skalní kaple
   Dolský mlýn
   Kelchsteine
   LO vz.37 N2/206/A-140Z
   kostel sv. Václava
  Kontaktní informace
  Loretánská kaple s ambity v Rumburku
  9. května 149/27
  408 01 Rumburk
  Tel: +420 604 555 922
  http://www.rumburk.farnost.cz
  fara.rumburk@atlas.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 2530
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 30.8.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama