Skromné zbytky skalního hrádku založeného ke konci 13. století Michalovici na ochranu Lužické stezky. Zanikl již ve 14. století.
Hlavní obrázek místa
Chřibský hrádek
© Pavel Lasztovicza, 08/2016
Nevelký skalní hrádek ukrytý v lesích na Jetřichovsku. Z tohoto hrádku se dochovala spodní část tesané místnosti, vršek a další stavení byly dřevěné. Dobře viditelné jsou draže pro trámy.
28.5. 2002
historie

Na okraji Labských pískovců, nad Doubickým potokem, stával na ostrohu vrchu Spravedlnosti malý hrad, který založili asi Michalovicové v 2. polovině 13. století na ochranu Lužické cesty. A. Sedláček se domníval, že tu bylo sídlo fojta spravujícího tuto část panství. Nedaleko dotud vede silnice Dolní Chřibská – Doubice a u bývalé hájovny Sloupku z ní odbočuje cesta na Tokání (pomístní název zdejšího polesí), která byla kdysi zvaná Budersdorfská. Severojižně orientovaný ostroh je zakončen nepříliš rozlehlou skálou, tyčící se příkře asi 35 m nad Doubickým potokem. Její jižní konec byl od severu oddělen příkopem vylámaným v pískovci a dále na mírnějším svahu bylo opevnění doplněno systémem dalších příkopů a náspů. Na nevelkém hradišti byly vytesány až 2 m hluboké základy pro věž o rozměřech asi 5 x 6,5 m. Zvláštností byl na jedné straně výklenek tvaru gotického oblouku. V základech je též jáma neznámého původu a účelu. V jihovýchodním rohu…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 14.2. 2006

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Chřibská

Místa v okolí

 Dolní Chřibská
 akvadukt
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Na Tokáni
 Rynartice
 Vilemínina stěna
 Rudolfův kámen
 Trpasličí jeskyně
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Kyjovský hrad
 kostel sv. Josefa
 Studenec
 Jeskyně víl
 Schönbuch
 socha lva
 Zlatý vrch
 Vlčí Hrádek
 dům U Frinda
 Dlouhý Důl – VPZ
 Brtnický hrádek
 Niedermühle
 skalní kaple
 Zahrady
 Šternberk
 Šauenštejn
 Bratrský oltář
 Vlčí hora
 Fredevald
 Dolský mlýn
 Světlík
 Jedlová
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Křížová hora
 švédské opevnění
 Dymník
 křížová cesta
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Weifberg
 Tolštejn
 Růžovský vrch
 Švédská mohyla
 kamenný most
 skalní kaplička
 Růženka
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Martina
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Tříhraniční kámen
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Růžová
 Kamzičí studánka
 Hrádek-Burgsberg
 Klíč
 Winterstein
 rozhledna Janov
 kamenný most
 Markvartice
 kaple
 evangelický kostel
 Tanečnice
 Janov
 kostel sv. Vavřince
 Varnsdorf
 Arnoltice
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 větrný mlýn
 Rousínovský hrádek
 Bynovec
 radnice
 sklářské muzeum
 Milštejn
 Clarova kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Neuer Wildenstein
 Frienstein
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Jiří
 Sokolí vrch
 evangelický kostel
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 nová radnice
 mariánský sloup
 Berkovský zámeček
 chudobinec
 Sloup
 kostel sv. Kateřiny
 Ploučnická vyhlídka
 Dutý kámen
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 348
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama