Zřícenina středověkého hradu z roku 1337. Hrad sloužil k ochraně cesty z Čech do Lužic. V roce 1642 hrad oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Nikdy už nebyl obnoven.
Hlavní obrázek místa
pohled od úpatí Jedlové hory
© Lenka Marsová, 04/2008
Nedaleko Varnsdorfa u Jiřetína pod Jedlovou se nalézá hrad Tolštejn. Téměř pod hrad se dá dojet autíčkem. V hospůdce na hradě se pořádají různé kulturní a hudební akce.
28.5. 2002
turistické

Hrad mohl být jen těžko vystavěn na lepším místě. Dvojice skalnatých výběžků na špici ostrého svahu toto místo předurčovala ke stavbě opevněného sídla. Dnes nahoru vedou železné schůdky, z vyhlídkové plošiny se naskýtá výborný rozhled do zvlněného kraje. Na severu je mimo jiné vidět asi v pětikilometrové vzdálenosti rozhledna Dymník. Východně je to především vrchol Luž, západu dominuje Jedlová se stejnojmenou rozhlednou. Z této vrcholové části hradu se mnoho nezachovalo, což odkazuje na původně převážně dřevěnou konstrukci. Jiné je to o pár metrů níže, kde dodnes stojí hradební pás a náznaky různých budov. Až budete stoupat vzhůru na hrad, určitě rozpoznáte trosky bývalé brány. Za ní kolem masivní polygonální bašty (bývalý palpost těžkých děl) dojdete až k hradní restauraci. Naproti ní stojí bašta lidově zvaná Hladomorna. Tento pás opevnění je až z 16. století, vývoj palných zbraní si totiž nutně vyžádal také modernější fortifikaci. Pokud se vám na…  číst dále

Mass, Turyna Petr, 22.6. 2005

historie

Tolštejn je dnes zříceninou středověkého hradu, který se poprvé připomíná roku 1337. Hrad byl vybudován na ochranu cesty z Čech do Lužic a ve své době byl významným a mocným opevněním. Prvními vlastníky byli Vartenberkové, přibližně až do roku 1402, kdy se hrad stal majetkem pánů z Dubé, kteří tak celé Tolšteinské panství začlenili mezi své ohromné državy na severu Čech. V roce 1481 získali panství i s hradem Šlejnicové ze Saska (Jiří Šlejnic v roce 1548 založil dnešní Jiřetín pod Jedlovou). Po roce 1587 se v držení hradu vystřídalo několik majitelů až v období třicetileté války r. 1642 hrad oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Zcela vyhořelý hrad už nebyl nikdy obnoven. V roce 1865 byla zde postavena hradní restaurace, kterou po tři generace vedl rod Münzbergů. Roku 1892 navštívil hrad básník R. M. Rilke. Od roku 1996 se díky iniciativě Obecního úřadu v Jiřetíně pod Jedlovou obnovil zájem o záchranu…  číst dále

Tak praví text na zadní straně vstupenky, 28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

Místa v okolí

 Jedlová
 Křížová hora
 Světlík
 kostel sv. Josefa
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Varnsdorf
 Hrádek-Burgsberg
 Klíč
 Kamzičí studánka
 socha lva
 dům U Frinda
 Krompach
 Krompach
 Dolní Chřibská
 Zlatý vrch
 Studenec
 Schönbuch
 kaple
 akvadukt
 Dymník
 kamenný most
 morový sloup
 Zámecký vrch
 Fredevald
 Rumburk
 radnice
 Karlův odpočinek
 sklářské muzeum
 Dutý kámen
 Kyjovský hrad
 křížová cesta
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Horský kostel
 Oybin
 Rynartice
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Vavřince
 Kelchsteine
 Panská skála
 Jeskyně víl
 Trpasličí jeskyně
 Na Tokáni
 Bratrský oltář
 Vlčí hora
 Vlčí Hrádek
 Vilemínina stěna
 chudobinec
 Mariina vyhlídka
 Sloup
 Falkenštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Skála smrti
 Kamenice
 kostel sv. Anny
 Berkovský zámeček
 Rudolfův kámen
 Starý Falkenburk
 Sloup
 Cikánské údolí
 Na Stráži
 evangelický kostel
 Česká Kamenice
 lesní divadlo
 Salhausenovský dům
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Modlivý důl
 Pihel
 Svojkov
 Svojkov
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Výrov
 skalní kaple
 kaple sv. Václava
 zrcadlovna
 Žitava
 Niedermühle
 Velenice
 Nový Falkenburk
 socha sv. Prokopa
 sloup sv. Salvátora
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 městské opevnění
 boží muka
 socha Panny Marie
 Palmův dvůr
 Volfartice
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 Tlustec
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 kostel sv. Mikuláše
 Hlemýždí
 kostel sv. Václava
 Velká Bukovina
Základní informace místa
ID místa: 309
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama