Zřícenina středověkého hradu z roku 1337. Hrad sloužil k ochraně cesty z Čech do Lužic. V roce 1642 hrad oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Nikdy už nebyl obnoven.
Hlavní obrázek místa
pohled od úpatí Jedlové hory
© Lenka Marsová, 04/2008
Nedaleko Varnsdorfa u Jiřetína pod Jedlovou se nalézá hrad Tolštejn. Téměř pod hrad se dá dojet autíčkem. V hospůdce na hradě se pořádají různé kulturní a hudební akce.
28.5. 2002
turistické

Hrad mohl být jen těžko vystavěn na lepším místě. Dvojice skalnatých výběžků na špici ostrého svahu toto místo předurčovala ke stavbě opevněného sídla. Dnes nahoru vedou železné schůdky, z vyhlídkové plošiny se naskýtá výborný rozhled do zvlněného kraje. Na severu je mimo jiné vidět asi v pětikilometrové vzdálenosti rozhledna Dymník. Východně je to především vrchol Luž, západu dominuje Jedlová se stejnojmenou rozhlednou. Z této vrcholové části hradu se mnoho nezachovalo, což odkazuje na původně převážně dřevěnou konstrukci. Jiné je to o pár metrů níže, kde dodnes stojí hradební pás a náznaky různých budov. Až budete stoupat vzhůru na hrad, určitě rozpoznáte trosky bývalé brány. Za ní kolem masivní polygonální bašty (bývalý palpost těžkých děl) dojdete až k hradní restauraci. Naproti ní stojí bašta lidově zvaná Hladomorna. Tento pás opevnění je až z 16. století, vývoj palných zbraní si totiž nutně vyžádal také modernější fortifikaci. Pokud se vám na…  číst dále

Mass, Turyna Petr, 22.6. 2005

historie

Tolštejn je dnes zříceninou středověkého hradu, který se poprvé připomíná roku 1337. Hrad byl vybudován na ochranu cesty z Čech do Lužic a ve své době byl významným a mocným opevněním. Prvními vlastníky byli Vartenberkové, přibližně až do roku 1402, kdy se hrad stal majetkem pánů z Dubé, kteří tak celé Tolšteinské panství začlenili mezi své ohromné državy na severu Čech. V roce 1481 získali panství i s hradem Šlejnicové ze Saska (Jiří Šlejnic v roce 1548 založil dnešní Jiřetín pod Jedlovou). Po roce 1587 se v držení hradu vystřídalo několik majitelů až v období třicetileté války r. 1642 hrad oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Zcela vyhořelý hrad už nebyl nikdy obnoven. V roce 1865 byla zde postavena hradní restaurace, kterou po tři generace vedl rod Münzbergů. Roku 1892 navštívil hrad básník R. M. Rilke. Od roku 1996 se díky iniciativě Obecního úřadu v Jiřetíně pod Jedlovou obnovil zájem o záchranu…  číst dále

Tak praví text na zadní straně vstupenky, 28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

Místa v okolí

 Jedlová
 Křížová hora
 Světlík
 kostel sv. Josefa
 Švédská mohyla
 švédské opevnění
 Chřibské vodopády
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Varnsdorf
 Hrádek-Burgsberg
 Klíč
 Kamzičí studánka
 socha Panny Marie
 socha lva
 dům U Frinda
 socha sv. Prokopa
 kaple Svaté Rodiny
 socha svatého Petra
 Krompach
 Krompach
 kalvárie
 Dolní Chřibská
 Zlatý vrch
 radnice
 Studenec
 Schönbuch
 kaple
 akvadukt
 Dymník
 kamenný most
 morový sloup
 Zámecký vrch
 Fredevald
 Karlův odpočinek
 Rumburk
 radnice
 sklářské muzeum
 Dutý kámen
 Kyjovský hrad
 křížová cesta
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Jezevčí vrch
 Horský kostel
 Oybin
 Rynartice
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Vavřince
 Kelchsteine
 Panská skála
 Jeskyně víl
 Trpasličí jeskyně
 Na Tokáni
 Bratrský oltář
 Vlčí hora
 Vlčí Hrádek
 Vilemínina stěna
 chudobinec
 Mariina vyhlídka
 Sloup
 Falkenštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Skála smrti
 Kamenice
 kostel sv. Anny
 Berkovský zámeček
 Rudolfův kámen
 Starý Falkenburk
 Sloup
 Cikánské údolí
 Na Stráži
 evangelický kostel
 Česká Kamenice
 lesní divadlo
 Salhausenovský dům
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Modlivý důl
 Pihel
 Svojkov
 Svojkov
 kaple
 ukrajinský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Výrov
 skalní kaple
 kaple sv. Václava
 zrcadlovna
 boží muka
 Žitava
 Niedermühle
 Velenice
 Nový Falkenburk
 socha sv. Prokopa
 sloup sv. Salvátora
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 městské opevnění
 boží muka
 socha Panny Marie
 Palmův dvůr
 Volfartice
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 Tlustec
 Jarischův kříž
 Pietscheho kaplička
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 barokní sýpka
 kostel sv. Mikuláše
 Hlemýždí
 kostel sv. Václava
 Velká Bukovina
Základní informace místa
ID místa: 309
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama