
První písemné zprávy o hradu se jménem Löwenberg pocházejí z poloviny 13. století, kdy byl hrad v majetku Havla Markvartice, manžela svaté Zdislavy. Z původní stavby se dochovaly jen některé části zdiva na hlavní věži. V 16. století patrně za Jindřicha Berky z Dubé nebo Jindřicha Kurzbacha z Trachenberka byl hrad přestavěn na renesanční zámek, tvořený zejména obytným palácem, jehož ústředním sálem je reprezentační Bajkový sál. Dominantou sálu je malovaný kazetový strop s náměty zvířecích bajek z roku 1610, podle předlohy dvorního rytce císaře Rudolfa II. Jiljího Sadelera. Postupně byl zámek přetvářen dispozičně do dnešní podoby uzavřením obdelníkového nádvoří, zvýšením renesančního paláce o jedno patro, věže o 2 patra a balustrádu. S těmito rozsáhlými úpravami bylo započato ve 20. letech 17. století u Albrechta z Valdštejna a na ně navázali Bredové v letech 1660 - 1680. V této podobě se zámek… číst dále
Paní Zdislava byla prohlášena papežem za blahoslavenou (1907) a roku 1995 za pontifikátu Jana Pavla II. za svatou.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.