Přírodní jezero, které vzniklo r. 1785 zatopením kamencového lomu. Je široké 240m a dlouhé 676 m, hloubka až 3,25m. Jediné přírodní kamencové jezero na světě. Voda obsahuje dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a železo.
Hlavní obrázek místa
Kamencové jezero - letecký snímek
V popředí Kamencové jezero, nahoře nádrž zvaná "Banda"
© Radovan Smokoň 12/2006
Všeobecně se má za to, že Kamencové jezero vzniklo zatopením dolu na kamenec. I když to není zcela pravda je nesporné, že "mrtvý" rybník či jezero vzniklo mnohem dříve, než se počalo s těžbou kamence. První historické zmínky o jezeru jsou již z r. 1466, ač první záznamy o výskytu kamence jsou až z r. 1556, tedy o 90 let později. Práva k dolování byla vydána dokonce až v r. 1558. Že již tehdy voda obsahovala kamenec je vidět z toho, že všechny zprávy mluví o "mrtvém" jezeru, v němž život mohl potlačit jedině roztok kamence.Tehdejší jezero však bylo velmi malé a bylo přibližně uprostřed dnešního jezera. Teprve mnohem později vystoupila vodní hladina nad původní úroveň a rozlila se do okolních zahrad, vinic a obory. Že vodní plocha je skutečně jezerem a nikoliv rybníkem, je prokázáno i tím, že nevzniklo uměle, ale lidská ruka proti němu vždy bojovala a snažila se je likvidovat. Není také důkazů o tom, že by jezero vzniklo jako následek dolování a obnažením spodních vod, i když dnes voda zatápí celý bývalý kamencový lom. Protože se kamenec doloval povrchovým způsobem, není ani jisté, zda jeho získávání mohlo způsobit zatopení díla. Dodnes není také zjištěno, zda voda zatopila lom i okolní zahrady postupně, či zda se tak stalo naráz; traduje se však, že vodní nádrž vznikla provalením spodních vod při otvírce štoly. První neklamné známky velkého jezera jsou až z r. 1841, kdy celé území bylo prodáno chomutovským právovarečným měšťanům. Vodní plocha podle tohoto měření měla 12 ha. Již po dvou létech však katastrální zápis uvádí velikost jezera 28 jiter a 183 čtverečných sáhů, tj. 16,178 hektarů. Zápis v pozemkových knihách v roce 1925 vyčísluje vodní plochu jezera na 16,227 hektarů. V r. 1894 založil Spolek pro přírodní léčbu v blízkosti jezera lázně a v r. 1902 léčebný ústav, který využíval pramene, obsahujícího…  číst dále
Radovan Smokoň, 14.12. 2006
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Chomutov

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Bergrutsch
 židovský hřbitov
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 Najštejn
 kostel sv. Matouše
 Hausberk
 Přečaply
 smírčí kříž
 Blatno
 kamenný kříž
 Skřivánčí vrch
 radnice
 kostel sv. Václava
 Bílence
 synagoga
 Skalní okno
 Maják
 Ahníkov
 Nový Žeberk
 Starý Žeberk
 kostel sv. Marka
 Škrle
 Jezeří
 Vičice
 Švédské šance
 Dieterova štola
 kostel sv. Václava
 Albrechtická štola
 kostel sv. Vavřince
 Josefinina skála
 Eduardova skála
 železniční most
 Velemyšleves
 Hasištejn
 Dřevařský rybník
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 železniční most
 Lniště
 kostel sv. Václava
 Ressl
 kostel sv. Martina
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Žiželice
 Matylda
 kostel sv. Kateřiny
 stará synagoga
 krematorium
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 katovna
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 městské opevnění
 socha sv. Šebestiána
 Ptačí domky
 Poláky
 kostel sv. Vavřince
 Kadaň
 křížová cesta
 smírčí kříže
 židovský hřbitov
 Most
 Rokle
 kostel sv. Prokopa
 milník
 Janov
 Blažim
 Libočany
 Stülpnerův pomník
 Dreherův pivovar
 kaple
 kostel sv. Václava
 Staňkovice
 Úhošť
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Litvínov
 Pilařský rybník
 nová radnice
 socha Herkula
 Sirné lázně
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
Kontaktní informace
Přemyslova 4752
Chomutov
Czech
430 01
Tel: +420 474 688 029
http://www.kamencovejezero.cz/
info@kamencovejezero.cz
Základní informace místa
ID místa: 4752
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama