Významné ukázky architektury I. poloviny 20. století spojují osoby textilního továrníka Josefa Franze Palmeho a drážďanského architekta Hanse Richtera. Na přelomu 20. a 30. let vznikly díky jejich spolupráci v Krásné Lípě krátce po sobě funkcionalistická tovární hala a vila v tomtéž stylu.
Hlavní obrázek místa
Vila od jihu
© Ivan Grisa 03/2011

Vila a továrna J. F. Palmeho v Krásné Lípě

V dolní části Krásné Lípy, v úzkém údolí Křinice, stojí proti sobě významné budovy moderní architektury, jejichž vznik inicioval zdejší textilní podnikatel Josef Franz Palme. Jedná se o bývalou textilní továrnu a doslova obří bývalou podnikatelovu vilu. Josef Franz Palme si bez ohledu na svůj věk udržel kontakt nejen s technickými novinkami, které zaváděl ve svých podnicích, ale i s vývojem moderní architektury. Svědčí o tom mohutná budova jeho někdejší továrny ve stylu art-deco, ale především dvě díla drážďanského architekta Hanse Richtera (1882–1971), která pro Palmeho postavil ve stylu funkcionalismu. Prvním byla tovární hala, která spolu s pražským Veletržním palácem představuje jeden z nejčasnějších případů použití pásových oken v tehdejším Československu, druhou se stala zřejmě největší vila postavená ve zmíněném slohu na území tohoto státu. Palme neváhal touto obří stavbou nahradit vilu, která na stejném místě stála od roku 1912, tedy pouhých 18 let. Její spodní část je jako suterén zakomponována do nového objektu. Ten zaujme kromě své velikosti i pročleněním do čtyř hranolových bloků se složitou strukturou různě vysokých podlaží, několika schodišť a centrální haly. Funkcionalistická architektura, která byla v podstatě oficiálním slohem nového státu, nacházela v jeho tehdy německy mluvících oblastech jen minimální odezvu. O to je pozoruhodnější její výrazná recepce v nevelkém průmyslovém městě u samotných česko-německých hranic. Palme především svou vilou pobouřil místní obyvatelstvo, které ji nazývalo pavilonem opic. Rodina stavebníka musela Krásnou Lípu opustit roku 1945 spolu s většinou svých zaměstnanců. Objekty bývalé textilky slouží dodnes průmyslové výrobě, ve vile sídlí ústav pro mentálně postižené hlavního města Prahy.
Ivan Grisa, dle Tomáš Pavlíček (ed.) a kol.: Slavné vily Ústeckého kraje, FOIBOS Praha, 2009, 19.3. 2011
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Krásná Lípa

Místa v okolí

 dům U Frinda
 socha lva
 Schönbuch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Dymník
 Kyjovský hrad
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 kostel sv. Josefa
 Vlčí Hrádek
 Světlík
 Šternberk
 kamenný most
 Brtnický hrádek
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Dolní Chřibská
 Na Tokáni
 Křížová hora
 akvadukt
 Niedermühle
 Jedlová
 Hrádek-Burgsberg
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Vavřince
 Rynartice
 Tolštejn
 Trpasličí jeskyně
 Mariina vyhlídka
 evangelický kostel
 Falkenštejn
 Weifberg
 Studenec
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Varnsdorf
 Zlatý vrch
 Tříhraniční kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Šauenštejn
 skalní kaple
 Bratrský oltář
 Dolský mlýn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Tanečnice
 křížová cesta
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Lipová
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Rousínovský hrádek
 Kamzičí studánka
 Růžovský vrch
 Klíč
 Milštejn
 Pastevní vrch
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Růžová
 Krompach
 Krompach
 větrný mlýn
Kontaktní informace
Domov se zvláštním režimem Krásná Lípa
Čelakovského 40/13
407 46 Krásná Lípa
Tel: 412 384 112
http://www.dzrkrasnalipa.cz/
info@dzrkrasnalipa.cz
Základní informace místa
ID místa: 9847
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama