Františkánský klášter byl v Žitavě založen roku 1244. Hlavní budovy byly postaveny v letech 1260–90. V letech 1421–37 sloužil svatovítské kapitule, která sem uprchla před husity. Poslední františkán zemřel roku 1554, od té doby slouží komplex potřebám města, dnes městského musea.
Hlavní obrázek místa
Bývalý klášterní kostel a přilehlé domy od jihozápadu
© Ivan Grisa 07/2011
Bývalý františkánský klášter se nachází v severní části historického jádra Žitavy. Muzeum vystavuje malé žitavské postní plátno (viz též heslo kostel sv. Kříže) a rozsáhlé umělecko-historické sbírky. Úroveň samotných sbírek i jejich prezentace je v porovnání s ústavy v českých městech stejné velikostní kategorie naprosto unikátní. Vstup je možno uhradit kombinovaným vstupným s kostelem sv. Kříže, kde se vystavuje velké postní plátno, samozřejmostí jsou rodinné slevy a české informační texty.
Ivan Grisa, 12.7. 2011
historie

Bývalý františkánský klášter, dnes městské museum v Žitavě (Zittau)

Františkáni přišli do Žitavy roku 1244. O původní podobě jejich kláštera není nic známo, pravděpodobně šlo o dřevěné provizorium, které vzhledem k pozdějšímu vysazení hrazeného města nemuselo být ani umístěno v dnešní lokalitě. Kamenná výstavba začala roku 1268, o 25 let později byl vysvěcen hlavní oltář klášterního kostela, který byl postaven na jižní straně rajského dvora, uzavřeného konventními budovami na zbylých třech stranách. V letech 1421–37 sloužil klášter jako útočiště pražské svatovítské kapituly, která sem uprchla před husity. Necelé století poté dolehly na komunitu následky pronikání reformace do města: vysychání darů obyvatel města mělo nakonec za následek zánik kláštera úmrtím posledního mnicha roku 1554. Od roku 1598 se v kostele konaly luterské bohoslužby, část klášterních budov posloužila jako zdroj stavebního materiálu. Roku 1658 byl barokně přestavěn kostel a na místě zbytků západního křídla kláštera postavena tzv. Heffterova…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://www.zittau.eu/6_freizeit/museen/stadtmuseum/franziskaner.htm, 13.6. 2011

Německo,

Místa v okolí

 staré gymnasium
 Johanneum
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Rolandova kašna
 Jánský kostel
 městské lázně
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 Mariánský kostel
 vodárna
 městské opevnění
 Tkalcovský kostel
 kostel Panny Marie
 ZOO Zittau
 Žitava
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Karlsfried
 Oybin
 Grabštejn
 Horský kostel
 Scholzeho mlýn
 Kelchsteine
 fara
 Winterstein
 kaple
 Starý Falkenburk
 Krompach
 Krompach
 Bílé kameny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Pankráce
 Zámecký vrch
 Varnsdorf
 Raimund
 evangelický kostel
 Curia Vítkov
 Lemberk
 Bredovský letohrádek
 Palmův dvůr
 Tříhraniční kámen
 Hrádek-Burgsberg
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Vysoký
 mariánský sloup
 radnice
 sloup sv. Salvátora
 smírčí kříž
 městské opevnění
 Nový Falkenburk
 socha Panny Marie
 mariánský sloup
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Kryštofa
 Hamrštejn
 kostel sv. Anny
 Haléřova tvrz
 Dutý kámen
 Andělka
Kontaktní informace
Städtische Museen Zittau
Klosterstrasse 3
02763 Zittau
Tel: 0,583 554 79 0
http://www.zittau.eu/6_freizeit/museen/stadtmuseum/
museum@zittau.de
Základní informace místa
ID místa: 10210
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama