Z městského opevnění budovaného od 13. do 17. století se kromě půdorysných stop ve městě (především okružní ulice a přilehlých sadů) dochovaly především dvě bašty: Řeznická (Fleischerbastei) a Malá (Kleine Bastei). Opevnění, doplněné za třicetileté války o zemní bastiony, zaniklo během 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Řeznická bašta (Fleischerbastei) od jihu
© Ivan Grisa 07/2011

Městské opevnění v Žitavě

Opevnění se kolem města začalo budovat zřejmě hned po jeho vysazení Přemyslem Otakarem II. roku 1255. Zejména v 15. století bylo pod tlakem husitského ohrožení zesilováno, tato činnost neustala ani v polovině následujícího věku, kdy bylo opatřeno 13 dělovými baštami. Zejména všechny brány byly dokonalými ukázkami pozdně gotických fortifikací s několika věžemi a branskými otvory. Změny v dobývací technice prokázaly malou účinnost takového řešení, proto bylo opevnění v průběhu třicetileté války zesíleno zemními bastiony. O město jako pevnost se naposledy bojovalo s tragickými následky roku 1757, kdy ho obléhající císařská vojska těžce poškodila dělostřeleckým bombardováním (viz zejména heslo Jánský kostel). Vzhledem k této zkušenosti, rozvoji průmyslu a dopravy i z důvodů městské reprezentace bylo opevnění od konce 18. století postupně nahrazováno veřejnými sady a novými komunikacemi. Podél nově vytvořené okružní třídy byly vystavěny veřejné budovy (školy, lázně). Brány zanikly v I. třetině 19. století. Kromě zbytků středověké hradby, pohlcených pozdějšími budovami, se z městského opevnění dochovaly dvě bašty z poloviny 16. století v jihovýchodní části někdejšího hrazeného města: východně od náměstí Neustadt je to velká Řeznická bašta (Fleischerbastei), před kterou byly zřízeny květinové hodiny a porcelánová zvonkohra, jihovýchodně pak podstatně menší Malá bašta (Kleine Bastei). Původní podobu opevnění včetně řady detailů dodnes výborně připomínají modely ve zdejším muzeu (viz heslo).
Ivan Grisa, dle http://www.zittau.eu/3_portrait/rundgang/kulturpfad.htm#k34, 4.7. 2011
Německo,

Místa v okolí

 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Rolandova kašna
 Jánský kostel
 kostel Panny Marie
 staré gymnasium
 Johanneum
 městské lázně
 Mariánský kostel
 Tkalcovský kostel
 vodárna
 ZOO Zittau
 Žitava
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Karlsfried
 Grabštejn
 Oybin
 Horský kostel
 Scholzeho mlýn
 Kelchsteine
 fara
 Winterstein
 kaple
 Starý Falkenburk
 Bílé kameny
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Pankráce
 Zámecký vrch
 Raimund
 Varnsdorf
 Lemberk
 Curia Vítkov
 Bredovský letohrádek
 evangelický kostel
 Palmův dvůr
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 kaple sv. Volfganga
 mariánský sloup
 radnice
 Pachtovský zámeček
 Vysoký
 Tříhraniční kámen
 sloup sv. Salvátora
 smírčí kříž
 městské opevnění
 Hrádek-Burgsberg
 socha Panny Marie
 Nový Falkenburk
 Heřmanická rozhledna
 mariánský sloup
 Milštejn
 kostel sv. Kryštofa
 Rousínovský hrádek
 Hamrštejn
 Haléřova tvrz
 Dutý kámen
 kostel sv. Anny
 Andělka
Základní informace místa
ID místa: 10206
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama