Z městského opevnění budovaného od 13. do 17. století se kromě půdorysných stop ve městě (především okružní ulice a přilehlých sadů) dochovaly především dvě bašty: Řeznická (Fleischerbastei) a Malá (Kleine Bastei). Opevnění, doplněné za třicetileté války o zemní bastiony, zaniklo během 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Řeznická bašta (Fleischerbastei) od jihu
© Ivan Grisa 07/2011

Městské opevnění v Žitavě

Opevnění se kolem města začalo budovat zřejmě hned po jeho vysazení Přemyslem Otakarem II. roku 1255. Zejména v 15. století bylo pod tlakem husitského ohrožení zesilováno, tato činnost neustala ani v polovině následujícího věku, kdy bylo opatřeno 13 dělovými baštami. Zejména všechny brány byly dokonalými ukázkami pozdně gotických fortifikací s několika věžemi a branskými otvory. Změny v dobývací technice prokázaly malou účinnost takového řešení, proto bylo opevnění v průběhu třicetileté války zesíleno zemními bastiony. O město jako pevnost se naposledy bojovalo s tragickými následky roku 1757, kdy ho obléhající císařská vojska těžce poškodila dělostřeleckým bombardováním (viz zejména heslo Jánský kostel). Vzhledem k této zkušenosti, rozvoji průmyslu a dopravy i z důvodů městské reprezentace bylo opevnění od konce 18. století postupně nahrazováno veřejnými sady a novými komunikacemi. Podél nově vytvořené okružní třídy byly vystavěny veřejné budovy (školy, lázně). Brány zanikly v I. třetině 19. století. Kromě zbytků středověké hradby, pohlcených pozdějšími budovami, se z městského opevnění dochovaly dvě bašty z poloviny 16. století v jihovýchodní části někdejšího hrazeného města: východně od náměstí Neustadt je to velká Řeznická bašta (Fleischerbastei), před kterou byly zřízeny květinové hodiny a porcelánová zvonkohra, jihovýchodně pak podstatně menší Malá bašta (Kleine Bastei). Původní podobu opevnění včetně řady detailů dodnes výborně připomínají modely ve zdejším muzeu (viz heslo).
Ivan Grisa, dle http://www.zittau.eu/3_portrait/rundgang/kulturpfad.htm#k34, 4.7. 2011
Německo,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 10206
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama