Z městského opevnění budovaného od 13. do 17. století se kromě půdorysných stop ve městě (především okružní ulice a přilehlých sadů) dochovaly především dvě bašty: Řeznická (Fleischerbastei) a Malá (Kleine Bastei). Opevnění, doplněné za třicetileté války o zemní bastiony, zaniklo během 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Řeznická bašta (Fleischerbastei) od jihu
© Ivan Grisa 07/2011

Městské opevnění v Žitavě

Opevnění se kolem města začalo budovat zřejmě hned po jeho vysazení Přemyslem Otakarem II. roku 1255. Zejména v 15. století bylo pod tlakem husitského ohrožení zesilováno, tato činnost neustala ani v polovině následujícího věku, kdy bylo opatřeno 13 dělovými baštami. Zejména všechny brány byly dokonalými ukázkami pozdně gotických fortifikací s několika věžemi a branskými otvory. Změny v dobývací technice prokázaly malou účinnost takového řešení, proto bylo opevnění v průběhu třicetileté války zesíleno zemními bastiony. O město jako pevnost se naposledy bojovalo s tragickými následky roku 1757, kdy ho obléhající císařská vojska těžce poškodila dělostřeleckým bombardováním (viz zejména heslo Jánský kostel). Vzhledem k této zkušenosti, rozvoji průmyslu a dopravy i z důvodů městské reprezentace bylo opevnění od konce 18. století postupně nahrazováno veřejnými sady a novými komunikacemi. Podél nově vytvořené okružní třídy byly vystavěny veřejné budovy (školy, lázně). Brány zanikly v I. třetině 19. století. Kromě zbytků středověké hradby, pohlcených pozdějšími budovami, se z městského opevnění dochovaly dvě bašty z poloviny 16. století v jihovýchodní části někdejšího hrazeného města: východně od náměstí Neustadt je to velká Řeznická bašta (Fleischerbastei), před kterou byly zřízeny květinové hodiny a porcelánová zvonkohra, jihovýchodně pak podstatně menší Malá bašta (Kleine Bastei). Původní podobu opevnění včetně řady detailů dodnes výborně připomínají modely ve zdejším muzeu (viz heslo).
Ivan Grisa, dle http://www.zittau.eu/3_portrait/rundgang/kulturpfad.htm#k34, 4.7. 2011

Komentáře

Německo,

Místa v okolí

 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 radnice
 Jánský kostel
 Rolandova kašna
 kostel sv. Kříže
 staré gymnasium
 kostel Panny Marie
 Johanneum
 městské lázně
 Mariánský kostel
 vodárna
 ZOO Zittau
 Žitava
 Kristýna
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Karlsfried
 Grabštejn
 Oybin
 Horský kostel
 Scholzeho mlýn
 Kelchsteine
 fara
 Winterstein
 kaple
 zvonice
 Starý Falkenburk
 Bílé kameny
 kaple Panny Marie
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Pankráce
 sousoší Piety
 boží muka
 Raimund
 Zámecký vrch
 boží muka
 Varnsdorf
 Curia Vítkov
 Lemberk
 barokní sýpka
 Bredovský letohrádek
 evangelický kostel
 ukrajinský hřbitov
 socha Panny Marie
 Palmův dvůr
 kalvárie
 Jarischův kříž
 Pietscheho kaplička
 Jezevčí vrch
 kaple Svaté Rodiny
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Volfganga
 silniční most
 Pachtovský zámeček
 radnice
 mariánský sloup
 Vysoký
 Tříhraniční kámen
 smírčí kříž
 sloup sv. Salvátora
 Hrádek-Burgsberg
 městské opevnění
 socha Panny Marie
 Nový Falkenburk
 mariánský sloup
 Heřmanická rozhledna
 Milštejn
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Rousínovský hrádek
 kaple sv. Kryštofa
 Karlův odpočinek
 Hamrštejn
 Haléřova tvrz
 Karlovské bučiny
 Loučná
 Dutý kámen
 kaplička sv. Zdislavy
 kostel sv. Anny
 Andělka
 radnice
 socha svatého Petra
 socha sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 10206
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama