Sýpka pravděpodobně vznikla v průběhu 17. stol. Zděná, omítnutá, obdélná patrová budova se sedlovou střechou krytou taškami. Štít sýpky cihlový. Sýpka je součástí Krajinné památkové zóny Lembersko. Sýpku získali v roce 2020 noví majitelé. Chtějí historickou stavbu zachránit před rozpadnutím.
Hlavní obrázek místa
Barokní sýpka ve Lvové u Jablonného v Podještědí.
© Pavel Vítek 05/2018
Lvová je součást města Jablonné v Podještědí. Město Jablonné v Podještědí i se svou částí Lvová leží na silnici č. 13, spojující Děčín s Libercem. Je vzdáleno 20 km východně od Nového Boru a 23 km západně od Liberce. Barokní sýpka je nedaleko hradu a zámku Lemberk. Při cestě od hlavní silnice ještě asi 160 m jižněji.
Pavel Vítek, 25.3. 2023
popis

Sýpka je zděná, omítnutá, obdélná patrová budova se sedlovou střechou krytou taškami. Ve střešním prostoru jsou vikýře typu volská oka. Podélná stěna má sedm okenních os. V patře okna obdélná v pravoúhlých šambránách. V ose podélného průčelí je pravoúhlý portál s ostěním a kapkami. Boční stěna má tři okenní osy. Štít sýpky je cihlový. Zadní podélná stěna má sedm okenních os na šest metrů vysoké podezdívce z pískovcových kvádrů. Nároží je opatřeno zahnutými opěráky. Vnitřní prostor s trámovou konstrukcí. Sýpka, která stojí přímo u zámku, je součástí Krajinné památkové zóny Lembersko společně s mnoha zajímavými objekty v okolí. Sýpka je zapsána ve státním seznamu kulturních památek od roku 1965. Barokní sýpku Lemberk získali v roce 2020 noví majitelé. Ti plánují celou historickou stavbu zachránit před rozpadnutím a zpřístupnit ji veřejnosti. Sýpka bude sloužit k setkávání, vzdělávání nebo k výstavám.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/sypka-ve-lvove-u-zamku-lemberk, 25.3. 2023

historie

Sýpka u hradu Lemberk pravděpodobně vznikla v průběhu 17. století. Historici se domnívají, že sýpka byla pravděpodobně postavena či přestavěna během raně barokní přestavby zámku Lemberk. V té době patřil Albrechtovi z Valdštejna. Následným majitelem byl Valdštejnův vojevůdce Jan Rudolf Breda.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/sypka-ve-lvove-u-zamku-lemberk, 25.3. 2023

Komentáře

Liberecký kraj, Lvová

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17085
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama