Mařenice leží v Lužických horách. Socha Panny Marie pochází z roku 1626. Podstavec má ze všech čtyř stran ryté nápisy. Soška Panny Marie je 0,5 m vysoká. V levé ruce drží Jezulátko s jablkem v rukou. R. 2003 prošla socha opravou. Doplněna chybějící část ruky a hlavy.
Hlavní obrázek místa
Socha Panny Marie v Mařenicích u Cvikova.
© Pavel Vítek 09/2022
Obec Mařenice leží v Lužických horách, 7 km severozápadně od Jablonného v Podještědí, 5 km severovýchodě od Cvikova a 14 km severovýchodně od Nového Boru. Obec je roztroušená podél potoka Svitávka. Jméno Mařenice vzniklo podle zdejšího kostela sv. Máří Magdalény. Soška stojí v severní části Mařenic vedle můstku přes říčku Svitávku naproti domu č. 187.
Pavel Vítek, 20.11. 2022
popis

Socha Panny Marie pochází z roku 1626. Podstavec sochy má ze všech čtyř stran ryté nápisy. Nápis na přední straně je o renovování v r. 1893, na levé straně se vztahuje k roku 1607. Hlavice je římsovitá. Soška Panny Marie je asi 0,5 m vysoká, v levé ruce drží Jezulátko s jablkem v rukou. V roce 2003 prošla socha opravou. Restaurování provedli Mgr. Vladimír Žák a Mgr. Veronika Žáková. Soše byla doplněna chybějící část ruky a hlavy. Při opravě podstavce sochy byla odkryta pod podezdívkou hlavice s reliéfy. Ta by mohla pocházet z mariánského sloupu, který je povalený v lese na konci Mařenic u cesty do Třídomí a Kunratic. Hlavice byla opět překryta podezdívkou. Opravu sochy platil obecní úřad v Mařenicích.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/dpam.php?pg=mare/mare02, 20.11. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mařenice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16863
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama