Původně vodní hrádek ze 14. století, přestavěný na zámek v renesančním stylu, částečně zbořený, dodnes zachovalý vodní příkop s mostem do vstupní brány. Od r. 1998 je objekt v soukromém vlastnictví (zrekonstruován) a není přístupný veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hainewalde, boční pohled na vstup s mostem přes zbytek vodního příkopu
© Zdeněk Fišera 10/2012
Na místě staršího lužickosrbského vodního hradiště byl vystavěn gotický hrádek. Zdejší české rytířské sídlo je doloženo až v průběhu 14. století. V roce 1387 se připomíná Konrád Kyaw z Hainiwaldu. Konrád von Kyaw byl začátkem 15. století hejtmanem Hynka Hlaváče z Dubé. Na renesanční opevněný zámek objekt přestavěn až roku 1546 za Kryštofa z Nostic. Nepříliš rozlehlou stavbu později nahradil nedaleký barokní zámek. Objekt byl zčásti zbořen roku 1780 a pak znovu 1845. Od roku 1998 je soukromým majetkem a objekt byl restaurován. Nyní je využit k obytným účelům a není proto přístupný veřejnosti. Pozůstatek stavby je zachován v severní části obce při křižovatce nedaleko toku Mandavy. Původní čtvercová stavba byla kdysi obklopená po celém obvodu vodním příkopem, zachoval se kamenný most na severozápadní straně a část tohoto příkopu. Vstupní trakt s renesanční branou v podobě dvoupatrové čtyřhranné věže, korunovanou kyawským erbem. Na věž navazuji jednopatrové trakty.
Zdeněk Fišera - L. LEHMANN Edgar a kol. 1972: Die sűdöstliche Oberlausitz mit Zittau und dem Zittauer Gebirge. Berlin., 21.1. 2014

Komentáře

Německo, Prešovský,

Místa v okolí

 Varnsdorf
 evangelický kostel
 Žitava
 městské lázně
 Hrádek-Burgsberg
 vodárna
 Rolandova kašna
 staré gymnasium
 Johanneum
 Jánský kostel
 ZOO Zittau
 Mariánský kostel
 radnice
 kašna Samaritánky
 kostel sv. Kříže
 solnice/konírna
 městské opevnění
 kostel Panny Marie
 Oybin
 Horský kostel
 Švédská mohyla
 Kelchsteine
 Krompach
 Krompach
 Kristýna
 švédské opevnění
 Karlsfried
 Křížová hora
 Světlík
 Tolštejn
 socha Panny Marie
 morový sloup
 kamenný most
 Rumburk
 kostel Pokoje
 Zámecký vrch
 Hrádek nad Nisou
 kaple Svaté Rodiny
 Starý Falkenburk
 kalvárie
 Jedlová
 kaple
 Milštejn
 Winterstein
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Jiří
 Jezevčí vrch
 Dymník
 Grabštejn
 boží muka
 dům U Frinda
 kostel sv. Josefa
 zvonice
 socha lva
 kaple Panny Marie
 ukrajinský hřbitov
 Scholzeho mlýn
 boží muka
 kaplička sv. Zdislavy
 socha sv. Prokopa
 socha svatého Petra
 kostel sv. Barbory
 fara
 Bílé kameny
 sousoší Piety
 Klíč
 kostel sv. Pankráce
 Kamzičí studánka
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 3514
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama