Původně vodní hrádek ze 14. století, přestavěný na zámek v renesančním stylu, částečně zbořený, dodnes zachovalý vodní příkop s mostem do vstupní brány. Od r. 1998 je objekt v soukromém vlastnictví (zrekonstruován) a není přístupný veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hainewalde, boční pohled na vstup s mostem přes zbytek vodního příkopu
© Zdeněk Fišera 10/2012
Na místě staršího lužickosrbského vodního hradiště byl vystavěn gotický hrádek. Zdejší české rytířské sídlo je doloženo až v průběhu 14. století. V roce 1387 se připomíná Konrád Kyaw z Hainiwaldu. Konrád von Kyaw byl začátkem 15. století hejtmanem Hynka Hlaváče z Dubé. Na renesanční opevněný zámek objekt přestavěn až roku 1546 za Kryštofa z Nostic. Nepříliš rozlehlou stavbu později nahradil nedaleký barokní zámek. Objekt byl zčásti zbořen roku 1780 a pak znovu 1845. Od roku 1998 je soukromým majetkem a objekt byl restaurován. Nyní je využit k obytným účelům a není proto přístupný veřejnosti. Pozůstatek stavby je zachován v severní části obce při křižovatce nedaleko toku Mandavy. Původní čtvercová stavba byla kdysi obklopená po celém obvodu vodním příkopem, zachoval se kamenný most na severozápadní straně a část tohoto příkopu. Vstupní trakt s renesanční branou v podobě dvoupatrové čtyřhranné věže, korunovanou kyawským erbem. Na věž navazuji jednopatrové trakty.
Zdeněk Fišera - L. LEHMANN Edgar a kol. 1972: Die sűdöstliche Oberlausitz mit Zittau und dem Zittauer Gebirge. Berlin., 21.1. 2014
Německo, Prešovský,

Místa v okolí

 Varnsdorf
 evangelický kostel
 Žitava
 Tkalcovský kostel
 městské lázně
 Hrádek-Burgsberg
 vodárna
 staré gymnasium
 ZOO Zittau
 Jánský kostel
 Johanneum
 Rolandova kašna
 Mariánský kostel
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 městské opevnění
 kostel Panny Marie
 Oybin
 Horský kostel
 Kelchsteine
 Krompach
 Krompach
 Karlsfried
 Křížová hora
 Tolštejn
 Světlík
 morový sloup
 kamenný most
 Rumburk
 Zámecký vrch
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Starý Falkenburk
 Jedlová
 kaple
 Milštejn
 Winterstein
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Jiří
 Dymník
 Grabštejn
 dům U Frinda
 kostel sv. Josefa
 socha lva
 Scholzeho mlýn
 kostel sv. Barbory
 fara
 Bílé kameny
 Klíč
 kostel sv. Pankráce
 Kamzičí studánka
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 3514
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama