Obec Rybniště si svůj katolický kostel nechala postavit podle projektu varnsdorfského architekta Antona Möllera v letech 1909–1911. Jeden z nemnoha secesních kostelů v Čechách se bez větších úhon dochoval dodnes.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2010
Rybniště leží na silnici II/263 (Česká Kamenice - Rumburk), východně od kostela z ní odbočuje II/264 do Varnsdorfu. U kostela lze parkovat. Železniční stanice Rybniště (tratě Děčín - Rumburk a Rybniště - Varnsdorf) je asi 400 m severně. Od ní sem vede cyklostezka 211 a červená turistická značka. Obě dále pokračují různými trasami k železniční stanici Chřibská a dále do Lužických hor. Severovýchodně od Rybniště se nacházejí rybníky Velký a Světlík, které jsou chráněné jako hnízdiště ptactva. Ze vsi k nim vede naučná stezka. Přímo u kostela staví i příměstské autobusové linky mezi Chřibskou a Rumburkem, resp. Varnsdorfem.
Ivan Grisa, 12.4. 2010
historie

Obec Rybniště (Teichstadt) vznikla před rokem 1715 na ploše vypuštěného rybníka. Velký rozvoj zaznamenala po zprovoznění tratě České severní dráhy Podmokly - Varnsdorf, na kterou zde navazuje odbočka do Rumburka a saského Ebersbachu. V návaznosti na železnici vznikly v Rybništi průmyslové podniky a vzrostl počet obyvatel. Obec začala pomýšlet na stavbu vlastního kostela, jelikož sídlo farnosti (Chřibská) je vzdáleno několik kilometrů s velkým výškovým rozdílem. Poté, co vdova Teresie Elstnerová odkázala pozemek na stavbu kostela spolku sv. Bonifáce, rozhodla obecní rada přes odpor sociálních demokratů o stavbě. Projekt vypracoval varnsdorfský architekt Anton Möller (viz též plzeňský kostel Panny Marie Růžencové), stavba proběhla v letech 1909–1911. Vysvěcení provedl na den svatých Petra a Pavla 29. 6. 1911 litoměřický biskup Josef Gruss. Kostel vždy byl majetkem Spolku sv. Bonifáce. Bez větších úhon přežil všechny historické zvraty, které kraj…  číst dále

Ivan Grisa, 12.4. 2010

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rybniště

Místa v okolí

 Chřibské vodopády
 kostel sv. Jiří
 radnice
 socha lva
 Světlík
 dům U Frinda
 Křížová hora
 Jedlová
 švédské opevnění
 Dolní Chřibská
 Schönbuch
 akvadukt
 Kyjovský hrad
 Tolštejn
 Dlouhý Důl – VPZ
 Jeskyně víl
 Zahrady
 Švédská mohyla
 Dymník
 Studenec
 Na Tokáni
 Vlčí Hrádek
 Zlatý vrch
 Rynartice
 Vlčí hora
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 kamenný most
 Mariina vyhlídka
 Rudolfův kámen
 Falkenštejn
 Brtnický hrádek
 Hrádek-Burgsberg
 morový sloup
 Šternberk
 Rumburk
 Fredevald
 evangelický kostel
 Varnsdorf
 Niedermühle
 Bratrský oltář
 křížová cesta
 Kamzičí studánka
 Klíč
 skalní kaple
 evangelický kostel
 Rousínovský hrádek
 Kamenice
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Milštejn
 Šauenštejn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Dolský mlýn
 Weifberg
 kaple
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 socha svatého Petra
 radnice
 sklářské muzeum
 socha Panny Marie
 kaplička sv. Zdislavy
 kaple Svaté Rodiny
 Růžovský vrch
 radnice
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Mikuláše
 Krompach
 Krompach
 kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Dutý kámen
 Karlův odpočinek
 Zámecký vrch
 Tanečnice
 kamenný most
 Markvartice
 Jezevčí vrch
 Skála smrti
 větrný mlýn
 Lipová
 kaple sv. Anny
 Konojedovský dům
Základní informace místa
ID místa: 9006
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama