Obec Rybniště si svůj katolický kostel nechala postavit podle projektu varnsdorfského architekta Antona Möllera v letech 1909–1911. Jeden z nemnoha secesních kostelů v Čechách se bez větších úhon dochoval dodnes.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2010
Rybniště leží na silnici II/263 (Česká Kamenice - Rumburk), východně od kostela z ní odbočuje II/264 do Varnsdorfu. U kostela lze parkovat. Železniční stanice Rybniště (tratě Děčín - Rumburk a Rybniště - Varnsdorf) je asi 400 m severně. Od ní sem vede cyklostezka 211 a červená turistická značka. Obě dále pokračují různými trasami k železniční stanici Chřibská a dále do Lužických hor. Severovýchodně od Rybniště se nacházejí rybníky Velký a Světlík, které jsou chráněné jako hnízdiště ptactva. Ze vsi k nim vede naučná stezka. Přímo u kostela staví i příměstské autobusové linky mezi Chřibskou a Rumburkem, resp. Varnsdorfem.
Ivan Grisa, 12.4. 2010
historie

Obec Rybniště (Teichstadt) vznikla před rokem 1715 na ploše vypuštěného rybníka. Velký rozvoj zaznamenala po zprovoznění tratě České severní dráhy Podmokly - Varnsdorf, na kterou zde navazuje odbočka do Rumburka a saského Ebersbachu. V návaznosti na železnici vznikly v Rybništi průmyslové podniky a vzrostl počet obyvatel. Obec začala pomýšlet na stavbu vlastního kostela, jelikož sídlo farnosti (Chřibská) je vzdáleno několik kilometrů s velkým výškovým rozdílem. Poté, co vdova Teresie Elstnerová odkázala pozemek na stavbu kostela spolku sv. Bonifáce, rozhodla obecní rada přes odpor sociálních demokratů o stavbě. Projekt vypracoval varnsdorfský architekt Anton Möller (viz též plzeňský kostel Panny Marie Růžencové), stavba proběhla v letech 1909–1911. Vysvěcení provedl na den svatých Petra a Pavla 29. 6. 1911 litoměřický biskup Josef Gruss. Kostel vždy byl majetkem Spolku sv. Bonifáce. Bez větších úhon přežil všechny historické zvraty, které kraj…  číst dále

Ivan Grisa, 12.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rybniště

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 radnice
 socha lva
 dům U Frinda
 Světlík
 Křížová hora
 Jedlová
 Dolní Chřibská
 Schönbuch
 akvadukt
 Kyjovský hrad
 Tolštejn
 Dlouhý Důl – VPZ
 Jeskyně víl
 Zahrady
 Dymník
 Studenec
 Na Tokáni
 Zlatý vrch
 Vlčí Hrádek
 Rynartice
 Vlčí hora
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 kamenný most
 Rudolfův kámen
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Brtnický hrádek
 morový sloup
 Hrádek-Burgsberg
 Rumburk
 Šternberk
 evangelický kostel
 Varnsdorf
 Niedermühle
 Bratrský oltář
 křížová cesta
 Kamzičí studánka
 Klíč
 skalní kaple
 evangelický kostel
 Rousínovský hrádek
 Kamenice
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Milštejn
 Šauenštejn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kostel sv. Vavřince
 Panská skála
 Weifberg
 Dolský mlýn
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 radnice
 sklářské muzeum
 Růžovský vrch
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Mikuláše
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Dutý kámen
 Zámecký vrch
 kamenný most
 Markvartice
 Tanečnice
 Skála smrti
 větrný mlýn
 Lipová
 kaple sv. Anny
 Konojedovský dům
Základní informace místa
ID místa: 9006
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama