Obec Rybniště si svůj katolický kostel nechala postavit podle projektu varnsdorfského architekta Antona Möllera v letech 1909–1911. Jeden z nemnoha secesních kostelů v Čechách se bez větších úhon dochoval dodnes.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2010
Rybniště leží na silnici II/263 (Česká Kamenice - Rumburk), východně od kostela z ní odbočuje II/264 do Varnsdorfu. U kostela lze parkovat. Železniční stanice Rybniště (tratě Děčín - Rumburk a Rybniště - Varnsdorf) je asi 400 m severně. Od ní sem vede cyklostezka 211 a červená turistická značka. Obě dále pokračují různými trasami k železniční stanici Chřibská a dále do Lužických hor. Severovýchodně od Rybniště se nacházejí rybníky Velký a Světlík, které jsou chráněné jako hnízdiště ptactva. Ze vsi k nim vede naučná stezka. Přímo u kostela staví i příměstské autobusové linky mezi Chřibskou a Rumburkem, resp. Varnsdorfem.
Ivan Grisa, 12.4. 2010
historie

Obec Rybniště (Teichstadt) vznikla před rokem 1715 na ploše vypuštěného rybníka. Velký rozvoj zaznamenala po zprovoznění tratě České severní dráhy Podmokly - Varnsdorf, na kterou zde navazuje odbočka do Rumburka a saského Ebersbachu. V návaznosti na železnici vznikly v Rybništi průmyslové podniky a vzrostl počet obyvatel. Obec začala pomýšlet na stavbu vlastního kostela, jelikož sídlo farnosti (Chřibská) je vzdáleno několik kilometrů s velkým výškovým rozdílem. Poté, co vdova Teresie Elstnerová odkázala pozemek na stavbu kostela spolku sv. Bonifáce, rozhodla obecní rada přes odpor sociálních demokratů o stavbě. Projekt vypracoval varnsdorfský architekt Anton Möller (viz též plzeňský kostel Panny Marie Růžencové), stavba proběhla v letech 1909–1911. Vysvěcení provedl na den svatých Petra a Pavla 29. 6. 1911 litoměřický biskup Josef Gruss. Kostel vždy byl majetkem Spolku sv. Bonifáce. Bez větších úhon přežil všechny historické zvraty, které kraj…  číst dále

Ivan Grisa, 12.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rybniště

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 radnice
 socha lva
 dům U Frinda
 Světlík
 Křížová hora
 Jedlová
 švédské opevnění
 Dolní Chřibská
 Schönbuch
 akvadukt
 Kyjovský hrad
 Tolštejn
 Dlouhý Důl – VPZ
 Jeskyně víl
 Zahrady
 Švédská mohyla
 Dymník
 Studenec
 Na Tokáni
 Zlatý vrch
 Vlčí Hrádek
 Rynartice
 Vlčí hora
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 kamenný most
 Rudolfův kámen
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Brtnický hrádek
 morový sloup
 Hrádek-Burgsberg
 Rumburk
 Šternberk
 evangelický kostel
 Fredevald
 Varnsdorf
 Niedermühle
 Bratrský oltář
 křížová cesta
 Kamzičí studánka
 Klíč
 skalní kaple
 evangelický kostel
 Rousínovský hrádek
 Kamenice
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Milštejn
 Šauenštejn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kostel sv. Vavřince
 Panská skála
 Weifberg
 Dolský mlýn
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 radnice
 sklářské muzeum
 Růžovský vrch
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Mikuláše
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Dutý kámen
 Karlův odpočinek
 Zámecký vrch
 kamenný most
 Markvartice
 Tanečnice
 Skála smrti
 větrný mlýn
 Lipová
 kaple sv. Anny
 Konojedovský dům
Základní informace místa
ID místa: 9006
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama