Vybudování moderní vodárenské soustavy umožnil městu Žitavě odkaz senátora Philippa Ferdinanda Adolpha Justa (†1868), z jehož výnosu byl postaven velký zemní vodojem na návrší u nádraží, na jehož čelo byl umístěn Lví relief z někdejší Tkalcovské brány (1869). Později ho doplnil věžový vodojem.
Hlavní obrázek místa
Věžový vodojem od východu
© Ivan Grisa 07/2011

Vodárna v Žitavě

Pro zásobování města Žitavy pitnou vodou byly od poloviny 19. století sváděny prameny z oblasti Žitavských hor, zejména z prostoru Ojvína (Oybin), později Luckendorfu. Vybudování moderní vodárenské soustavy umožnil městu odkaz senátora Philippa Ferdinanda Adolpha Justa (†1868), z jehož výnosu byl roku 1869 postaven velký zemní vodojem na návrší u nádraží. Na jeho čelo byla umístěna veřejná kašna, nad níž byl osazen Lví reliéf od sochařů Anderse a Jächa z let 1717–19, který do roku 1828 krášlil někdejší Tkalcovskou bránu (podle něj se kašna označuje jako Lví - Löwenbrunnen). Později vodárenskou soustavu doplnila věž, která umožnila zásobování vysokých domů, vznikajících v prostoru mezi nádražím a centrem města. Zemní vodojem dodnes slouží pro zásobování města, ve věžovém se konají příležitostné výstavy.
Ivan Grisa, dle informační tabule u Lví kašny, 4.7. 2011
Německo,

Místa v okolí

 Mariánský kostel
 ZOO Zittau
 Johanneum
 městské lázně
 staré gymnasium
 kostel sv. Kříže
 Tkalcovský kostel
 Jánský kostel
 Rolandova kašna
 radnice
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 kostel Panny Marie
 městské opevnění
 Žitava
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Karlsfried
 Grabštejn
 Oybin
 Horský kostel
 Scholzeho mlýn
 Kelchsteine
 fara
 Winterstein
 kaple
 Starý Falkenburk
 Krompach
 Krompach
 Bílé kameny
 kostel sv. Mikuláše
 Varnsdorf
 kostel sv. Barbory
 Zámecký vrch
 kostel sv. Pankráce
 evangelický kostel
 Raimund
 Curia Vítkov
 Lemberk
 Bredovský letohrádek
 Hrádek-Burgsberg
 Palmův dvůr
 Tříhraniční kámen
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 silniční most
 Vysoký
 kaple sv. Volfganga
 mariánský sloup
 Pachtovský zámeček
 radnice
 sloup sv. Salvátora
 smírčí kříž
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Anny
 Hamrštejn
 Andělka
 Haléřova tvrz
 Dutý kámen
Základní informace místa
ID místa: 10290
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama