Hrad založený kolem r. 1265 pány z Michalovic při přemyslovské kolonizaci. Toto území směnou získal Jan Jindřich z Lipé. Hrad měl předhradí, plochu pro obytný dům a třípodlažní palác. Dnes zůstaly zbytky hradby a vyzděná válcová věž ve skalisku.
Hlavní obrázek místa
Krásný buk
© Lenka Martinková, 07/2010
Z nevelkého hrádku se dochovaly jen základy věže a viditelné jsou valy a příkopy. Zdivo je zasypané a zarostlé vegetací. Hnedle pod hradem je dobrá hospůdka.
28.5. 2002
popis

Do hradu se vstupovalo ze severní strany. Za prvním valem stávalo předhradí, v němž se dochovala část čtverhraného zahloubeného objektu. Jádro hradu na ostrožně obíhal hluboký, ve skále vylámaný okrouhlý příkop, kolem kterého (kromě vstupní strany) byl vytvořen z vytěžené zeminy mohutný val. Čelo jádra nad příkopem zaujímal okrouhlý bergfrit s 3 metry silnými zdmi. Za ním (jižním směrem) se na mírné sníženině v nejchráněnější části ostrohu nacházel částečně zděný palác. Hrad je klasickou ukázkou šlechtických hradů bergfritového typu. Vzhledem ke krátké době užívání nebyl přestavován, a tak je z jeho zbytků dobře čitelné původní podoba.

vladimír kotek , 2.5. 2010

historie

Historie místa

V písemných pramenech je poprvé tento hrad bergfritového typu zmiňován v r. 1319. Podle archeologických nálezů lze jeho vznik však datovat do 2. poloviny 13. století. Jeho zánik přišel už v roce 1339, kdy jej dobylo městské vojsko ze Žitavy, zřejmě pro loupeže odtud konané. Vzhledem k brzkému zániku se hrad dochoval v čisté podobě, nepostižený mladšími úpravami. Dispozice hradu je dvojdílná. Samotné hradní jádro, umístěné na skalním pahorku, je relativně malé. Z opevnění hradu se do dneška dochoval velmi dobře čitelný mohutný val a příkop, obíhající hradní ostrožnu.

J. Smetana: Rumburk – město v českém Nizozemí, 14.10. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

plán hradu
© František Gabriel
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Krásná Lípa

Místa v okolí

 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 socha lva
 dům U Frinda
 Kyjovský hrad
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 Vlčí Hrádek
 Dymník
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Josefa
 Světlík
 kamenný most
 kostel sv. Jiří
 Rumburk
 radnice
 morový sloup
 Dolní Chřibská
 Na Tokáni
 Niedermühle
 akvadukt
 Rudolfův kámen
 Křížová hora
 kostel sv. Vavřince
 Vilemínina stěna
 Weifberg
 Rynartice
 Mariina vyhlídka
 Jedlová
 Trpasličí jeskyně
 Falkenštejn
 Hrádek-Burgsberg
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 Studenec
 Tolštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Zlatý vrch
 Šauenštejn
 Varnsdorf
 Tříhraniční kámen
 skalní kaple
 Dolský mlýn
 Tanečnice
 Bratrský oltář
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Lipová
 evangelický kostel
 křížová cesta
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 kostel sv. Václava
 Růžovský vrch
 Kamenice
 Winterstein
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Pastevní vrch
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Rousínovský hrádek
 evangelický kostel
 Milštejn
 Růžová
Základní informace místa
ID místa: 402
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama