Jezero Kristýna vzniklo severozápadně od Hrádku nad Nisou při německé hranici zatopením bývalého lignitového dolu spodní vodou. Při rozloze cca 14 ha a hloubce 28 m využíváno především k rekreaci. Na březích jsou pláže a kempy.
Hlavní obrázek místa
Kristýna
© Josef Zdich 08/2020
Kristýna je antropogenní jezero na severu České republiky, asi 1,5 km severozápadně od Hrádku nad Nisou a 1 km od tzv. trojzemí, bodu, kde se stýkají hranice České republiky, Německa a Polska. Jedná se o zatopený lignitový důl o rozloze cca 14 ha, největší hloubka je asi 28 m. Město Hrádek nad Nisou leží v sousedství silnice I/35, na níž jsou dva přechody do Polska, a to Hrádek nad Nisou/Porajów a Hrádek nad Nisou/Sieniawka. Nádraží Hrádek nad Nisou leží na železniční trati 089 Liberec-Zittau (Žitava). Jezero Kristýna je vyhledávanou rekreační oblastí. Pláže jsou na severním, východním a jižním břehu, severně od jezera se nacházejí dva kempy. Západně v těsné blízkosti jezera je turistický hraniční přechod do SRN Hrádek nad Nisou/Hartau. Rovněž západně obtéká jezero Lužická Nisa, která od tohoto místa začíná tvořit česko-německou a později polsko-německou hranici. Z Hrádku nad Nisou zajíždí k jezeru autobusová linka do zastávky Hrádek n. Nisou, Hartava.
Jiří Špaček, 14.3. 2023
popis

Nekvalitní lignit byl na okraji Hrádku nad Nisou těžen hlubinným způsobem od konce 18. století, kdy průzkum inicioval a později provozoval několik šachet hrabě Kristián Kryštof Clam-Gallas po vzoru už delší dobu probíhající těžby v blízké Žitavské pánvi. Vzniklo několik šachet zvaných Christian, Barbara, Franz a Eduard, pak ještě Lamprecht, Marie, Pauli, Wilibald a Wenzel. Kristiánské šachty (německy Christian Schächte), odkud pochází i současný název Kristýna, byly nejperspektivnější a poskytovaly nejkvalitnější uhlí, kterým zásobovaly také Liebiegovu továrnu v Liberci na Jablonecké ulici, kde byly v letech 1835–1838 instalovány parní stroje. Uzavřeny byly v r. 1896. Po 2. světové válce byl proveden geologický průzkum, na jehož základě byl v r. 1952 na místě dnešního jezera otevřen povrchový důl. Velká povodeň v r. 1958 zaplavila lom tak, že musela být voda odčerpávána téměř tři měsíce. Povrchová těžba byla skončena mezi lety…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 15.3. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hrádek nad Nisou

Místa v okolí

 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Karlsfried
 městské opevnění
 kašna Samaritánky
 Grabštejn
 kostel Panny Marie
 solnice/konírna
 radnice
 Rolandova kašna
 Jánský kostel
 kostel sv. Kříže
 staré gymnasium
 Johanneum
 městské lázně
 Mariánský kostel
 vodárna
 Žitava
 ZOO Zittau
 Winterstein
 Scholzeho mlýn
 Oybin
 Horský kostel
 fara
 zvonice
 kaple Panny Marie
 Kelchsteine
 Bílé kameny
 kaple
 kostel sv. Pankráce
 Starý Falkenburk
 kostel sv. Barbory
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 Raimund
 boží muka
 boží muka
 Lemberk
 barokní sýpka
 Krompach
 Krompach
 Jarischův kříž
 Palmův dvůr
 Pietscheho kaplička
 Zámecký vrch
 ukrajinský hřbitov
 boží muka
 smírčí kříž
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 mariánský sloup
 Curia Vítkov
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 socha Panny Marie
 Jezevčí vrch
 Nový Falkenburk
 kalvárie
 socha Panny Marie
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 kaple Svaté Rodiny
 kaple sv. Kryštofa
 Vysoký
 Solvayův lom
 fara
 Velký Valtinov
 Hamrštejn
 Krkavčí skály
 Karlovské bučiny
 Stříbrník
 kaple Piety
 Haléřova tvrz
 Karlův odpočinek
 Heřmanická rozhledna
 Velký Valtinov
 kostel sv. Maxmiliána
 Tlustec
 Varnsdorf
 Milštejn
 Tříhraniční kámen
 evangelický kostel
 Rousínovský hrádek
 Dutý kámen
 Skála smrti
 kostel Všech svatých
 kaplička sv. Zdislavy
 radnice
 socha svatého Petra
 mohyla letců
 Ještěd
 Pohanské kameny
 zrcadlovna
 kostel sv. Bonifáce
 Loučná
 Výrov
Základní informace místa
ID místa: 17069
Typ místa: voda
Podkategorie: jezero
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama