Bývalá vodárenská věž sloužila k zásobování vodou zámku Lemberk i Bredovského letohrádku. Ve vodárně bylo umístěno čerpadlo, které hnalo vodu do vodárenské věže. Z ní voda samospádem tekla do letohrádku a zahrady. Věž sloužila i k zásobování vodou zámku Lemberk.
Hlavní obrázek místa
Bývalá vodárenská věž pod hradem Lemberkem.
© Pavel Vítek 09/2022
Lvová, kde se nachází hrad a zámek Lemberk, je součást města Jablonné v Podještědí. Bývalá vodárenská věž stojí na návrší kopce zvaném Krutina, poblíž Bredovského letohrádku pod hradem Lemberkem. Lvová stojí na východ od města Jablonné v Podještědí.
Pavel Vítek, 29.11. 2022
popis

Bývalá vodárenská věž, přestože se nachází mimo areál Bredovského letohrádku, úzce s ním souvisí, respektive s jeho zahradou, s níž a s vodárnou v podzámčí tvoří funkční jednotku. Ve vodárně, která se nachází v podzámčí u Pivovarského rybníka, bylo umístěno čerpadlo, trkač, které hnalo vodu do vodárenské věže. V ní byla umístěna plechová nádrž, vodojem, ze kterého voda samospádem tekla vodovodním potrubím do letohrádku a zahrady. Pokud došlo k většímu přepadu vody, byl tento problém řešen odtokem do rybníčku za zahradou. Vodárenskou věž nechal v roce 1734 postavit Filip Josef Gallas, majitel lemberského panství a jejím stavitelem byl pražský architekt Jakub Schödl. Vodárenská věž sloužila k zásobování nejen Bredovského letohrádku, ale i zámku Lemberk. Za věží je starý ovocný sad a podle něj vede cesta asi 350 m dlouhou chráněnou lipovou alejí na jihozápadní konec návrší ke Zdislavině kapli.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.luzicke-hory.cz, 29.11. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Lvová

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16881
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama