Velký patrový klasicistní dům čp. 14, nazývaný zámkem či zámečkem, byl podle data na vstupním portále postaven roku 1807. Sloužil snad jako venkovské sídlo některého z průmyslových podnikatelů z okolních měst. Později se stal součástí továrního areálu.
Hlavní obrázek místa
Zámeček od západu
© Ivan Grisa 03/2011

Zámeček v Zahradách u Rumburka

Velký zděný patrový dům s polovalbovou střechou čp. 14 v Zahradách (část města Krásná Lípa) byl podle datace na vstupním tesaném portále postaven roku 1807. Jeho původní funkce je neznámá, označení "zámek", či "zámeček", pod kterým je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek, napovídá, že sloužil jako sídlo význačné osoby či rodiny. K objektu se nepodařilo nalézt další údaje. Na císařském otisku katastrální mapy obce Krásný Buk (1843), ke které Zahrady původně náležely, nacházíme na parcele 5 zděný a dřevěný objekt. Zděnou část lze vzhledem k půdorysu ztotožnit s domem čp. 14. Kromě zmíněné malé dřevěné budovy mapa zachycuje jen zahradu a přilehlý sad s vodní plochou. Absence většího hospodářského zázemí umožňuje předpokládat, že dům sloužil potřebám některého z podnikatelů, působícího v okolních městech. Pravděpodobně nejpozději po postavení železniční trati Panský - Krásná Lípa, která prochází v blízkosti objektu (1902) se dům stal součástí průmyslového areálu jako obytná a správní budova. Severním směrem byl rozšířen o nové patrové křídlo, které zaujalo místo bývalé dřevěné budovy, jinak se jeho exteriér zachoval v původním stavu. Po roce 1949 se areál stal učilištěm severočeského podniku ČSAD, dnes zde sídlí firma, vyrábějící obaly na farmaceutické výrobky.
Ivan Grisa, 20.3. 2011
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Krásná Lípa

Místa v okolí

 Dlouhý Důl – VPZ
 Vlčí hora
 Schönbuch
 dům U Frinda
 socha lva
 Dymník
 Vlčí Hrádek
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 kamenný most
 Rumburk
 morový sloup
 kostel sv. Josefa
 Světlík
 kostel sv. Vavřince
 Niedermühle
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Na Tokáni
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 Dolní Chřibská
 Weifberg
 akvadukt
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Vilemínina stěna
 Hrádek-Burgsberg
 Křížová hora
 Rynartice
 Mariina vyhlídka
 Jedlová
 Falkenštejn
 Trpasličí jeskyně
 evangelický kostel
 Tolštejn
 Studenec
 Varnsdorf
 Šauenštejn
 Tanečnice
 Lipová
 Zlatý vrch
 skalní kaple
 Tříhraniční kámen
 Dolský mlýn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 kaple sv. Anny
 Bratrský oltář
 evangelický kostel
 Winterstein
 evangelický kostel
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Růžovský vrch
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 kostel sv. Václava
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Růžová
Základní informace místa
ID místa: 9843
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama