Turistické odpočívadlo pod přitesanou převislou skálou v Kunratickém Švýcarsku bylo nazváno Karlův odpočinek (Karlsruhe) na počest Karla Beckerta, předsedy zdejší pobočky německého Horského spolku, který se zasloužil o vznik a údržbu místních turistických zajímavostí.
Hlavní obrázek místa
© No 666 12/2021
Kunratice u Cvikova (německy Kunnersdorf) jsou obec v okrese Česká Lípa, na jižním podhůří Lužických hor v údolí říčky Svitávky, 3 km východně od Cvikova, v nadmořské výšce 318 m. Obec leží na silnici I/13, která ji překračuje viaduktem. Žije zde přes 600 obyvatel. První zmínka o existenci obce pochází z roku 1296, zdejší pohraniční osídlení vzniklo z popudu Přemyslovců. Připomínány jsou i roku 1352 jako Konradova ves (Conradi villa), majitelem či lokátorem byl tedy jakýsi Konrád. Majitel obce byl od roku 1358 rytíř Hanuš Pancíř z rodu Pancířů ze Smojna a v té době zde existoval farní kostel a na Zámeckém vrchu tvrz či věž. Obojí pobořili husité. Z tvrze, kde rytíř Pancíř sídlil, zbyl jen zbytek příkopu. Po Pancířovi kraj získal rod Berků z Dubé a začlenil jej pod milštejnské panství. Spolu s ním se pak stalo roku 1502 částí Zákupského panství, a to až do 19. století. Obec má romantické okolí s malým skalním městem, někdy nazývané Kunratické Švýcarsko s drobnými turistickými památkami. Jednou z nich je i turistické odpočívadlo s lavičkou, nazvané na počest předsedy někdejšího německého Horského spolku Karlův odpočinek.
23.12. 2021
historie

Asi 200 metrů severovýchodním směrem od skalní kaple Panny Marie (viz samostatné heslo) se v nevelké lesní skalnaté dolince nachází uměle přitesaná pískovcová převislá skála s vytesanou lavicí – Karlův odpočinek (Karlsruhe). Lavici vytesali do pískovcové skály členové místní kunratické sekce německého Horského spolku pro nejsevernější Čechy a věnovali ji z vděčnosti svému předsedovi Karlu Beckertovi. Nad lavicí je do převislé skály vyryt eliptický medailon s příslušným německým textem. Horský spolek zde působil především koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Památky, které tu po něm zbyly, jsou v poslední době obnovovány a průběžně udržovány.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména wikipedie), 23.12. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Kunratice u Cvikova

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16142
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama