Dvouobloukový kamenný akvadukt je součástí náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Vybudován byl v roce 1886, sloužil do uzavření továrny ve 30. let 20. století. Říčku Chřibskou Kamenici překonává ve výšce cca 8 m nad její hladinou.
Hlavní obrázek místa
akvadukt nad Chřibskou Kamenicí
© Milan Caha 05/2010
Dvouobloukový akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Toto dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice. Akvadukt říčku překračuje ve výšce cca 8 m nad hladinou, voda dále proudila kameny zpevněným korytem a dvěma tunely, vytesanými ve skále. Hübelova textilka přestala vyrábět za světové hospodářské krize a výroba v ní nebyla nikdy obnovena. Náhon je tedy od 30. let 20. století nepoužíván. Vlastní továrna byla zničena při požáru na konci 20. století. Zbyly po ní jen fragmenty základového zdiva. Nacházela se poblíže křižovatky silnic Chřibská-Studený-Rynartice (v místě zvaném Na Potocích).
Milan Caha (zdroj: www.chribska.cz), 16.5. 2010
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Chřibská

Místa v okolí

 Dolní Chřibská
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Mariina vyhlídka
 Vilemínina stěna
 Na Tokáni
 Studenec
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Zlatý vrch
 kostel sv. Josefa
 skalní kaple
 Bratrský oltář
 Kyjovský hrad
 Fredevald
 Jeskyně víl
 evangelický kostel
 Šauenštejn
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Dolský mlýn
 socha lva
 Vlčí Hrádek
 Schönbuch
 křížová cesta
 Kamenice
 Niedermühle
 dům U Frinda
 Dlouhý Důl – VPZ
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Václava
 Jedlová
 Šternberk
 Zahrady
 Růžovský vrch
 Vlčí hora
 Světlík
 Křížová hora
 kostel sv. Martina
 Tolštejn
 švédské opevnění
 Weifberg
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Růženka
 Dymník
 evangelický kostel
 skalní kaplička
 Růžová
 kamenný most
 Markvartice
 Švédská mohyla
 Kamzičí studánka
 Klíč
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 kaple
 Tříhraniční kámen
 rozhledna Janov
 kamenný most
 větrný mlýn
 morový sloup
 Rumburk
 Winterstein
 Janov
 kostel sv. Mikuláše
 Arnoltice
 kostel sv. Václava
 Bynovec
 sklářské muzeum
 radnice
 kostel sv. Anny
 Volfartice
 Hrádek-Burgsberg
 Rousínovský hrádek
 kaplička na Hřebence
 evangelický kostel
 Tanečnice
 Milštejn
 Velká Bukovina
 Sokolí vrch
 Varnsdorf
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 nová radnice
 mariánský sloup
 Ploučnická vyhlídka
 Berkovský zámeček
 Cikánské údolí
 Sloup
 chudobinec
 Sloup
 kostel sv. Kateřiny
 lesní divadlo
 Na Stráži
 Pihel
 Ostrý
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Modlivý důl
 Svojkov
 Svojkov
 Výrov
Základní informace místa
ID místa: 9147
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama