Litinový kříž s pozlaceným Kristem na kamenném podstavci. Pochází patrně z poč. 19. stol. Kříž zřídil domkář Franz Schaufler. Začátkem 21. stol. kříž ve velmi zanedbaném stavu, opraven r. 2007. Na kamenném fundamentu stojí dvoustupňový podstavec s nápisem. Kříž s korpusem Krista je litinový.
Hlavní obrázek místa
Jarischův kříž ve Lvové u Jablonného v Podještědí.
© Pavel Vítek 09/2018
Město Jablonné v Podještědí i se svou částí Lvová leží na silnici č. 13, spojující Děčín s Libercem. Je vzdáleno 20 km východně od Nového Boru a 23 km západně od Liberce. Vede zde železniční trať č. 086 Liberec–Česká Lípa. Zastávka a stanice je jak ve Lvové, tak v Jablonném. Jarischův kříž najdeme mezi Markvarticemi, další částí Jablonného, a Lvovou. Stojí u cesty, která vede od Markvartického rybníka k Bredovskému letohrádku a zámku Lemberk.
Pavel Vítek, 18.1. 2023
popis

Na břehu Markvartického rybníka stojí litinový kříž s pozlaceným Kristem na kamenném podstavci. Pochází patrně z počátku 19. století. Kříž zřídil na svém pozemku domkář Franz Schaufler z Markvartic. Následnou udržovací povinnost měl Franz Jarisch. Ten nechal roku 1871 kříž nově opravit a vysvětit místním farářem. Na přední straně Jarischova kříže se ve výklenku nachází nápis: GELOBT SEI JESUS CHRISTUS – (Pochválen buď Ježíš Kristus). Na kamenném fundamentu stojí dvoustupňový podstavec, na jehož horním stupni vpravo je nápis: ERRICHTET VON FRANZ JARISCH a širší spodní část podstavce nese pokračování: IM JAHRE 1871. Hlavice je na všech stranách střechovitě zvednutá vzhůru, kříž s korpusem Krista je litinový. Kříž s kamenným soklem byl začátkem 21 století ve velmi zanedbaném stavu. Proto bylo přikročeno k opravě kříže. Opravu Jarischova kříže roku 2007 provedl člen občanského sdružení Drobné památky severních Čech restaurátor Jan Fedorčák. Během…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/dpam.php?pg=jabl/mark02, 18.1. 2023

Komentáře

Liberecký kraj, Lvová

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16977
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama