Původní gotická kaple zničena husitskými vojsky. R. 1669 vystavěna kaple sv. Barbory, přestavěná v l. 1745–1748 na barokní kostel. Okolo kostela původně hřbitov, zrušený po r. 1870. Kostel je obdélná jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným neodsazeným závěrem a hranolovou věží v severním průčelí
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Barbory v Rynolticích
Pohled na kostel od západu
© Pavel Vítek 05/2011
Rynoltice leží při silnici č. 13, spojující Děčín s Libercem. Obec je vzdálena 21 km západně od Liberce a 5 km východně od Jablonného v Podještědí. Obcí prochází železniční trať č. 086 z Liberce do České Lípy a je zde zřízena i železniční zastávka. Kostel sv. Barbory leží v centru obce, cca 250 m jižně od hlavní silnice a 700 m západně od železniční zastávky.
Pavel Vítek, 9.8. 2011
popis

Kostel sv. Barbory je obdélná jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem. Na severní straně kostela stojí hranolová věž. Loď kostela má klenutý strop, vysoká obloukovitá okna a tři vchody. Za povšimnutí stojí tři fresky na klenbě od neznámého autora, oslavující patronku kostela, sv. Barboru. Interiér kostela byl vyzdoben pozoruhodnou plastickou výzdobou, nyní však značně poškozenou. Hudební kruchta má varhany, které se skládají z hlavních a malých varhan a mají 16 rejstříků. Věžní hodiny byly pořízeny v roce 1885. Celkově je kostel značně zchátralý, jako mnoho jiných kostelů v pohraničí, které utrpěly odsunem původního německého obyvatelstva.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 9.8. 2011

historie

První zmínka o Rynolticích pochází z roku 1364, kdy již měla farní kostel. Z toho se dá usuzovat, že vlastní obec je starší, zřejmě již z 13. století, tedy z doby, kdy byl postaven nedaleký hrad Lemberk (Löwenberg). Původní středověký kostel byl totálně zničen husitskými vojsky. V roce 1669 byla v Rynolticích postavena na území starého hřbitova kaple sv. Barbory. V roce 1701 kolem starého hřbitova postavena zeď. Kaple byla v letech 1745–1748 přestavěna v barokní kostel, který byl rovněž zasvěcen sv. Barboře. Na severní straně kostela byla přistavěna věž. Hřbitov, který obklopoval kostel, byl v centru obce a proto byl zrušen a roku 1879 postaven hřbitov nový, západně od obce.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 9.8. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Rynoltice

Místa v okolí

 Lemberk
 kostel sv. Pankráce
 Bílé kameny
 Winterstein
 Palmův dvůr
 kaple
 boží muka
 kaple sv. Volfganga
 Pachtovský zámeček
 smírčí kříž
 mariánský sloup
 městské opevnění
 ukrajinský hřbitov
 sloup sv. Salvátora
 socha Panny Marie
 Nový Falkenburk
 Starý Falkenburk
 Raimund
 Karlsfried
 fara
 Velký Valtinov
 Stříbrník
 kaple Piety
 Krkavčí skály
 Hrádek nad Nisou
 Kelchsteine
 kaple sv. Kryštofa
 Grabštejn
 kostel Pokoje
 Velký Valtinov
 Solvayův lom
 Tlustec
 Horský kostel
 Jezevčí vrch
 Oybin
 Zámecký vrch
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Mikuláše
 Vartenberk
 Krompach
 socha Piety
 kostel sv. Zikmunda
 Krompach
 Nový Děvín
 fara
 Scholzeho mlýn
 Hlemýždí
 Děvín
 kostel sv. Mikuláše
 Karlův odpočinek
 Skála smrti
 Chrastná
 Karlovské bučiny
 Hamerský Špičák
 Hamrštejn
 mariánský sloup
 silniční most
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 průrva Ploučnice
 městské opevnění
 kašna Samaritánky
 Dutý kámen
 solnice/konírna
 radnice
 Rolandova kašna
 kostel Panny Marie
 Jánský kostel
 kostel sv. Kříže
 staré gymnasium
 Žitava
 Haléřova tvrz
 městské lázně
 Johanneum
 Mariánský kostel
 Stohánek
 vodárna
 kostel sv. Víta
 mohyla letců
 ZOO Zittau
 Ralsko
 jeskyně Boží hrob
 kaplička
 fara
 socha sv. Prokopa
 Milštejn
 zrcadlovna
 Ještěd
 Velenice
 hřbitovní kaplička
 Juliina vyhlídka
 Curia Vítkov
 kaple sv. Prokopa
 Rousínovský hrádek
 Výrov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 socha Madony
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 Čertova zeď
 Skalákovna
 Mimoň
 kostel sv. Bonifáce
 železniční viadukt
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Vysoký
 jeskyně a sklepy
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 Mimoň
 Tříhraniční kámen
 sloup Matky Boží
 kaple Panny Marie
 kaplička
 Zákupy
 kaple sv. Anny
 radnice
 dům č. p. 234
 barokní dům
 výkkenková kaplička
 kaple sv. Valentina
 Schmittův zámek
 Varnsdorf
 Heřmanická rozhledna
 Blaschkeho vila
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 evangelický kostel
 kaple
 Hrádek-Burgsberg
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rynoltice
463 53 Rynoltice 1
Tel: 487 762 105
Základní informace místa
ID místa: 10346
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama