První písemná zmínka o Mařenicích je z roku 1372. Trojice soch stojí na křižovatce u hospody. Jde o sochy ukřižovaného Krista, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Materiál pískovec. Autorem je sloupský sochař Josef Max.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Ukřižování v Mařenicích u Cvikova v okrese Česká Lípa.
© Pavel Vítek 09/2022
Mařenice jsou obec v severní části okresu Česká Lípa, zhruba 10 km severovýchodně od Nového Boru. Severně se nachází Luž, nejvyšší vrchol Lužických hor, ležící na hranicích s Německem. Sousoší najdeme u můstku přes potok proti hospodě U Tří lip.
Pavel Vítek, 13.4. 2023
popis

V Mařenicích na křižovatce silnic na Trávník, Dolní Světlou a Mařeničky, u mostku přes Svitavku asi 200 m severozápadně od kostela naproti hospodě U Tří lip stojí na trávníku sousoší Ukřižování. Jde o trojici barokních pískovcových soch, které tu nechal v letech 1831–1833 postavit Franz Richter. Sochy ukřižovaného Krista a sv. Václava vytvořil sloupský sochař Josef Max, autor třetí sochy, sv. Jana Nepomuckého, je neznámý. Je překvapující, že se tyto tři sochy nevyskytují v Památkovém katalogu. To znamená, že nepožívají příslušné ochrany.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/dpam.php?pg=mare/mick05, 13.4. 2023

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1372, založena však byla již ve 12. století. V roce 1372 patřila pánům z Milštejna a byla farskou obcí. České jméno obec získala pravděpodobně podle kostela sv. Maří Magdaleny, který nechala postavit v letech 1699 až 1714 majitelka zdejšího panství toskánská vévodkyně Františka Marie Františka ze zákupského zámku. Mařenice tehdy patřily k zákupskému panství. V období 1. republiky zde žili obyvatelé převážně německé národnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/dpam.php?pg=mare/mick05, 13.4. 2023

Komentáře

Liberecký kraj, Mařenice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17149
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama