Skalní kaple Panny Marie je jedním z romantických objektů v kraji nazývaném Kunratické Švýcarsko nedaleko Cvikova na Českolipsku. Pochází z r. 1834, opravována byla v letech 1934 a 2006.
Hlavní obrázek místa
© No 666 12/2021
Kunratice u Cvikova (německy Kunnersdorf) jsou obec v okrese Česká Lípa, na jižním podhůří Lužických hor, v údolí říčky Svitávky, 3 km východně od Cvikova, v nadmořské výšce 318 m. Obec leží na silnici I/13, která ji překračuje viaduktem. Žije zde přes 600 obyvatel. První zmínka o existenci obce pochází z roku 1296, zdejší pohraniční osídlení vzniklo z popudu Přemyslovců. Připomínány jsou i roku 1352 jako Konradova ves (Conradi villa), majitelem či lokátorem byl tedy jakýsi Konrád. Majitel obce byl od roku 1358 rytíř Hanuš Pancíř z rodu Pancířů ze Smojna a v té době zde existoval farní kostel a na Zámeckém vrchu tvrz či věž. Obojí pobořili husité. Z tvrze, kde rytíř Pancíř sídlil, zbyl jen zbytek příkopu. Po Pancířovi kraj získal rod Berků z Dubé a začlenil jej pod milštejnské panství. Spolu s ním se pak stalo roku 1502 částí Zákupského panství, a to až do 19. století. Obec má romantické okolí s malým skalním městem, někdy nazývané Kunratické Švýcarsko, kde se nacházejí drobné turistické památky. Jednou z nich je skalní kaple.
23.12. 2021
historie

Skalní kaple Panny Marie u Kunratic je v pískovci vytesaný objekt kaple v lesích nedaleko Cvikova na Českolipsku. Pro turisty je dobře přístupný z vyznačené turistické trasy mezi Kunraticemi u Cvikova a Drnovcem, který je částí města Cvikov v Libereckém kraji. Kaple byla vytesána kunratickým rodákem, sedlákem a běličem Franzem Hüllem v pískovci z jednoho kusu ve tvaru antického chrámku. V tympanonu jsou vytesány letopočty 1834 a 1934, tím druhým byl rok slavnostního vysvěcení renovované kaple místním Horským spolkem. V kapličce se původně nacházela ze dřeva vyřezávaná soška Panny Marie Bolestné. Později tam byl umístěn obraz Madony doprovázený v pozadí motivem ztroskotané lodi. Obraz do kapličky věnoval z vděčnosti za svoji záchranu Josef Bundesmann poté, co přežil bouři, do níž se dostal na jedné ze svých obchodních cest do Ameriky. V roce 1934 byla kaple zrenovována u příležitosti výročí její…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací z Wikipedie), 23.12. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Kunratice u Cvikova

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16141
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama