Rozptýlená zástavba po obou stranách údolí vznikla během 18. a 19. století. Dodnes se v původním stavu dochovalo několik větších usedlostí, řada původně obytných zpravidla nevelkých roubených domů manufakturních dělníků a drobných sakrálních objektů. Roku 2004 byla vyhlášena VPZ.
Hlavní obrázek místa
Usedlost u bývalého čp. 27 od jihovýchodu (od potoka)
© Ivan Grisa 03/2011

Vesnická památková zóna Dlouhý Důl

Na pomezí Vlčí Hory a Kyjova (obě osady města Krásná Lípa) se do svahu nad pravým břehem Křinice ostře zařezává údolí jejího krátkého přítoku, zvané Dlouhý Důl. Od počátku 18. století zde postupně střídavě po obou jeho březích vznikla řádka zpravidla roubených obytných stavení, která obývali většinou domkáři, zaměstnanci manufaktur v okolí (poprvé připomínána 1719). Jen výjimečně zde najdeme větší usedlosti (zejména bývalé mlýny). Několik domů prošlo přestavbou v I. polovině 20. století, většina si díky chalupářům i po II. světové válce zachovala původní vzhled. Kromě domků v údolí najdeme i několik lidových drobných sakrálních památek – železných křížků na zdobných kamenných soklech. Velmi ojedinělá je patrová stodola s roubeným přízemím a bedněným patrem u někdejšího domu čp. 27 (dnes č. e. 668). Podobně velké hospodářské objekty zpravidla chalupáři nebyli schopni udržovat, takže se jich dochovalo jen velmi málo.
Ivan Grisa, 21.3. 2011
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Krásná Lípa

Místa v okolí

 Zahrady
 Schönbuch
 Vlčí hora
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 socha lva
 Šternberk
 dům U Frinda
 Brtnický hrádek
 Dymník
 Niedermühle
 kostel sv. Josefa
 kamenný most
 Na Tokáni
 Rumburk
 morový sloup
 kostel sv. Jiří
 Dolní Chřibská
 radnice
 Světlík
 Weifberg
 akvadukt
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Vavřince
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Rynartice
 kostel sv. Mikuláše
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Trpasličí jeskyně
 Křížová hora
 Jedlová
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Jiří
 Studenec
 Šauenštejn
 Tolštejn
 Zlatý vrch
 Tanečnice
 evangelický kostel
 skalní kaple
 Dolský mlýn
 Varnsdorf
 Lipová
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Tříhraniční kámen
 Bratrský oltář
 Winterstein
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Pravčická brána
 Růžovský vrch
 kostel sv. Václava
 Sokolí hnízdo
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 křížová cesta
 Kamenice
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 rozhledna Janov
 Růžová
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Arnoltice
 Bynovec
Základní informace místa
ID místa: 9845
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama