Na místě původního kostela z pol. 14.stol. byl postaven kostel barokní, jehož výstavba započala r. 1754. Věž vystavěna r.1777 a schodiště se sochami a velkým kamenným křížem, vedoucí z náměstí ke kostelu, přistavěno v l.1816 – 1818.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Máří Magdalény v Krásné Lípě
Pohled od jihu
© Pavel Vítek 05/2008
Město Krásná Lípa se nachází 6 km jihozápadně od Rumburka. Leží mezi Národním parkem České Švýcarsko a Lužickými horami. Nachází se zde Správa Národního parku České Švýcarsko. Obec vznikla asi ve druhé polovině 13. století, roku 1731 byla císařem Karlem VI. povýšena na městys a roku 1870 na město. Kostel sv. Máří Magdaleny leží v centru města nad Křinickým náměstím.
Pavel Vítek, 5.6. 2008
popis

Kostel sv. Máří Magdaleny v Krásné Lípě je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem. Aby průčelí kostela směřovalo nad náměstí, rozložené pod kostelem, je vlastní kostel orientovaný k severu. Vybavení interiéru pochází z 18. a 19. století. Hlavní oltář je klasicistní s obrazem od Dominika Kindermanna. Lavice v chrámové lodi jsou rokokové, rokoková (z roku 1765) je i kazatelna, s rokajovou výzdobou, s reliéfem Poslední večeře Páně a se sochami církevních Otců. Křtitelnice pochází z 2. pol. 18.století a je na ní vyobrazena skupina Kristova křtu. Krásnolipský rodák, malíř August Frind, vypracoval na přelomu 19. a 20. století návrh barevných vitráží kostelních oken.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (K-O), Academia Praha 1980, 16.6. 2008

historie

První kostel v Krásní Lípě byl vystavěn v letech 1332 – 1368. Na jeho místě byl v polovině 18. století vystavěn kostel nový. Se stavbou byl započato roku 1754. Podle plánů architekta Jakuba Schwarze stavbu vedl P. Hoffmann. Kostelní věž byla vystavěna roku 1777 a monumentální schodiště se sochami a velkým kamenným křížem vytesaným z jednoho kusu kamene, vedoucí z náměstí ke kostelu, bylo přistavěno v letech 1816 – 1818.

Pavel Vítek, 16.6. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Krásná Lípa

Místa v okolí

 dům U Frinda
 socha lva
 Schönbuch
 Zahrady
 Dymník
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Josefa
 Kyjovský hrad
 Vlčí hora
 Světlík
 Jeskyně víl
 Vlčí Hrádek
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Křížová hora
 Dolní Chřibská
 Jedlová
 Hrádek-Burgsberg
 akvadukt
 Na Tokáni
 Tolštejn
 Niedermühle
 evangelický kostel
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Vavřince
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Varnsdorf
 Trpasličí jeskyně
 Studenec
 Mariina vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 Falkenštejn
 Tříhraniční kámen
 Weifberg
 Šluknov
 Zlatý vrch
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Šauenštejn
 skalní kaple
 Bratrský oltář
 Dolský mlýn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 křížová cesta
 evangelický kostel
 Rousínovský hrádek
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Tanečnice
 Milštejn
 Kamenice
 Kamzičí studánka
 Klíč
 Lipová
 kostel sv. Václava
 Růžovský vrch
 Pastevní vrch
 Krompach
 Krompach
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Zámecký vrch
 větrný mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Krásná Lípa
Kostelní vrch 3
407 46 Krásná Lípa u Rumburka
Tel: 412 383 260
Základní informace místa
ID místa: 6299
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama