Větší jednolodní kaple, jejíž stavba byla dokončena na jaře r. 1890 a ještě téhož roku byla 24. srpna vysvěcena. Chrámek stojí na místě bývalé dřevěné chalupy pana Jakuba, která byla stržena. Tehdejší náklady na stavbu kaple činily 3000 zlatých.
Hlavní obrázek místa
kaple Nanebevzetí Panny Marie
© Jaroslav Šefčík, 11/2009

Kaple ve Zhoři.

V místě, kde kdysi stávala dřevěnice jistého pana Jakuba, stojí dnes kaple Nanebevzetí Panny Marie, pořízená tehdejším nákladem 3000 zlatých a vysvěcena 24. srpna 1890. V době, kdy ve Zhoři působil jako starosta pan František Boháč se rozhodlo o stržení dřevěné chalupy a s přispěním radních Václava Kašpara, Jana Pána a Josefa Tupého, na návrh stavitele Procházky, byla na témže místě postavena kaple. Stavba je zvonovou věží orientovaná k západu, na východě je pak uzavřena půkruhově řešeným presbytářem. Nad jejím vchodem lze vidět bronzovou pamětní desku, věnovanou sv. Václavovi. Jedinou větší stavební úpravu prodělala tato stavba až v roce 1995 a tak se dochoval její ráz až do dnešní doby. Od vysvěcení se zde pravidelně každou neděli, v době půstu v pátek a v říjnu každou sobotu, konaly mše a bohoslužby, vedené děkanem panem Janovským, kterému zdejší lidé neřekli jinak než Palouček. Roku 1922 Palouček umírá a mše jsou zde už konány pouze příležitostně.
Jaroslav Šefčík (děkuji p. Jindřichu Benešovi, starostovi obce Zhoř), 9.11. 2009
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Zhoř u Tábora

Místa v okolí

 Lom
 Hýlačka
 Želeč
 Housův mlýn
 Kozí hrádek
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Kotnov
 sokolovna
 synagoga
 zemědělská škola
 městské opevnění
 Stárkův dům
 divadlo
 Dražičky
 dům čp. 308
 Gausovy domy
 dům pasíře Prokopa
 Škochův dům
 Střelnice
 Měšice
 Klokoty
 stará radnice
 kašna
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Vodárenská věž
 Jordán
 Skalice
 Příběnice
 kaplička
 Příběničky
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 fara
 Dražice
 Čermákův vrch
 Černice
 Svákov
 řetězový most
 Brandlín
 Balkova Lhota
 Soběslav
 židovský hřbitov
 Dobronice
 kostel sv. Víta
 Bílkův dům
 kostel sv. Marka
 Stádlec
 synagoga
 Oltyně
 Chýnov
 Liderovice
 kamenná kašna
 synagoga
 Tučapy
 židovský hřbitov
 Choustník
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 Radenín
 Opařany
 Chotoviny
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hroby
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Dub
 Choustník
 Dráchov
 Budislav
 Rataje
 Šternberská vodárna
 Mezná
 Chýnovská jeskyně
 kaple
 Srlín
 městské opevnění
 synagoga
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 boží muka
 Březnice
 Bechyně
 Katovna
 boží muka
 Polánka
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Jistebnice
 Jistebnice
 kostel sv. Prokopa
 Lžín
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dírná
 sousoší Kalvarie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Planá nad Lužnicí
ČSLA 1
391 11 Planá nad Lužnicí
Tel: 381 291 079
http://www.bcb.cz/Dieceze/Farnosti/Farnost/PLANA-NAD-LUZNICI
Základní informace místa
ID místa: 8531
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama