Rynoltice je vesnice na severu Čech. Sousoší Piety v Rynolticích postaveno r. 1735. Na hranolovém podstavci zdobeném reliéfy a s římsou je vsazena pieta. Novější kříž je v pozadí. Materiál pískovec. Sousoší zapsáno v seznamu kulturních památek od r 1966.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Piety v Rynolticích u Jablonného v Podještědí.
© Pavel Vítek 09/2022
Rynoltice jsou vesnice na severu Čech, v okrese Liberec, v Libereckém kraji, nedaleko Jablonného v Podještědí. Obcí prochází silnice č. I/13 z Nového Boru a Jablonného do Liberce. Rynoltice leží asi 17 km západně od Liberce, 4 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí. Sousoší Piety najdeme nedaleko vlakového nádraží, u nechráněného železničního přejezdu u cesty vedoucí jižním směrem do místní části Nová Starost.
Pavel Vítek, 31.10. 2022
popis

Sousoší Piety v Rynolticích bylo postaveno roku 1735 Adamem Teumerem a následně v roce 1867 obnoveno za pomoci Antona Ulbricha a Josefa Kunzeho. Na hranolovém podstavci zdobeném reliéfy a s římsou je vsazena pieta s novějším křížem v pozadí. Materiálem sousoší je pískovec. Sousoší Piety je kvalitní doklad vývoje severočeského sochařství. Sousoší je zapsáno ve státním seznamu kulturních památek od roku 1966.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 31.10. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Rynoltice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16824
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama