Současný kostel vznikl přestavbou staršího kostela r. 1700. Z původního kostela se zachovala kostelní loď do výšky asi 6 m a zřejmě zdivo sakristie. R. 1808 vyhořela věž, následně při opravě snížena. U kostela hřbitov a barokní brána se sochou sv. Mikuláše.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Brništi
Pohled na kostel od severu
© Pavel Vítek 09/2011
Obec Brniště se nachází v bývalém okrese Česká Lípa. Leží 15 km východně od České Lípy a 7 km jihozápadně od Jablonného v Podještědí. Dva kilometry jihovýchodně od obce, směrem na obec Luhov, se nachází železniční stanice Brniště, která leží na trati Česká Lípa - Liberec. Kostel sv. Mikuláše nalezneme na malé vyvýšenině v centru obce u křižovatky pěti místních komunikací, u obecního úřadu.
Pavel Vítek, 26.5. 2012
popis

Z nejstaršího kostela se zachovala kostelní loď do výšky asi 6 m. Rovněž zdi sakristie nacházející se na severní straně kostela skrývají starší, asi ještě středověké zdivo. Současná podoba kostela je výsledkem přestavby na přelomu 17 a 18. století. Na západní straně kostela je vztyčena hranolovitá věž. Ta r. 1808 vyhořela, následně byla opravena. Kostel sv. Mikuláše v Brništi je jednolodní stavba zakončená obdélným presbytářem. Zařízení kostela je rokokové z druhé poloviny 18. století. U kostela se nachází starý hřbitov, částečně skrytý v okolních stromech. Vchod na něj je veden barokní branou, pocházející z roku 1711, na níž je socha sv. Mikuláše. Ve věži byly původně umístěny 3 zvony, které byly za první světové války zrekvírovány. Nové zvony pořízeny roku 1922.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 18.7. 2012

historie

První písemná zpráva o obci Brniště pochází z roku 1352. Původní dřevěný kostelík byl přestavěn goticky. Připomínán je v r. 1384. Roku 1697 byla ke kostelu přistavěna zvonice. Barokní přestavba kostela probíhala od roku 1699 do 1728. Věž opravena v roce 1760. Ale roku 1808 udeřil do kostela dvakrát blesk a věž i kostelní loď vyhořely. Věž byla opravena ještě v roce 1808. Před požárem však věž měla kupoli a byla o jedno patro vyšší. Oprava lodi probíhala do r. 1809. Úpravy kostela pak probíhaly ještě v letech 1859, 1862 a 1864. Věž byla opravována v letech 1865–1867. Správu kostela má Římsko-katolický farní úřad v Mimoni. V kostele jsou pravidelné nedělní mše. Kostel je od roku 1958 zapsán na seznam kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 18.7. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo
© Lucie Kracíková, Jan Smetana: Vlastivědná knihovnička SPS 9: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Společnost přátel starožitností v Praze, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Brniště

Místa v okolí

 Hlemýždí
 Tlustec
 jeskyně Boží hrob
 Velký Valtinov
 fara
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 kaple sv. Josefa
 zrcadlovna
 Velký Valtinov
 Skála smrti
 Pramen Tří svatých
 Výrov
 Ovčácká kaplička
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 kaplička
 průrva Ploučnice
 Nový Falkenburk
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 sloup sv. Salvátora
 Zákupy
 barokní dům
 radnice
 dům č. p. 234
 socha Madony
 kaplička
 Pachtovský zámeček
 Dutý kámen
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Volfganga
 Karlův odpočinek
 železniční viadukt
 Ralsko
 Juliina vyhlídka
 boží muka
 ukrajinský hřbitov
 Vartenberk
 Mimoň
 mariánský sloup
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Valentina
 jeskyně a sklepy
 Palmův dvůr
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 Jezevčí vrch
 sloup Matky Boží
 kaple sv. Václava
 Svojkov
 Modlivý důl
 Svojkov
 Lemberk
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 chudobinec
 skalní kaple
 Na Stráži
 Sloup
 lesní divadlo
 kaple svaté Anny
 Berkovský zámeček
 Zámecký vrch
 Sloup
 kaple
 kaple sv. Josefa
 Cikánské údolí
 Nový Děvín
 socha Piety
 Starý Falkenburk
 Pihel
 kaple
 Stříbrník
 kaple
 kostel sv. Barbory
 Psí kostel
 Hamerský Špičák
 Stohánek
 Děvín
 kaplička na Hřebence
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 fara
 Špičák
 sklářské muzeum
 radnice
 Krompach
 Krompach
 Winterstein
 Klíč
 most mrtvých
 Kamzičí studánka
 Kelchsteine
 kostel sv. Kříže
 kaple Piety
 empírová kaple
 boží muka
 kaple
 Wedrichova hrobka
 poustevna
 plastika
 Mohauptova kašna
 Červený dům
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 šatlava, věznice
 Lipý
 evangelický kostel
 kašna
 kostel sv. Pankráce
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Prokopa
 obelisk
 Horský kostel
 Krkavčí skály
 Chrastná
 Bílé kameny
 Oybin
 Karlsfried
 kostel sv. Maxmiliána
 Konvalinkový vrch
 Kamenný dům
 Klinštejn
 Horní Libchava
 Břehyně-Pecopala
 zvonice
 Jestřebí
 kostel sv. Ondřeje
 Solvayův lom
 kaple sv. Kryštofa
 Novozámecký rybník
 Raimund
 Peklo
 Zahrádky
 Novozámecká průrva
 Tříhraniční kámen
 Nový Zámek
 Kuřívody
 Mnichovská průrva
 železniční most
 socha sv. Starosty
 kostel sv. Barbory
 Hrad u Kvítkova
 Křída
 Barbořin most
 Tolštejn
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 Jedlová
 Šlapka
 Grabštejn
 fara
 kostnice
 Jiljov
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Opevnění u Švábů
 Chudý hrádek
 fara
Základní informace místa
ID místa: 10706
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama