Pozdně barokní jednolodní kostel pocházející z let 1772-1779 vystavěný podle plánu architekta J. J. Kunze, svým zasvěcením zřídka se v Čechách vyskytující (sv. Zikmund je jedním z českých zemských patronů od dob Karla IV.).
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2007
Kostel sv. Zikmunda ve Stráži pod Ralskem (dříve Vartenberk, původně psáno Wartenberg) stojící ve středu staré části města je z jedné strany poněkud neesteticky obklopen stavbami nových panelových domů, na druhé straně za kostelem leží hřbitov s barokní branou a malý park se sochou císaře Josefa II. Po pravé straně kostela stojí jednopatrová barokní fara z r. 1690. Historie místní svatyně není zcela zřejmá, nejstarší doložená zmínka o existenci farního kostela pochází z r. 1363. Je známo, že král Karel IV. věnoval svému oblíbenci Janu ze Stráže vzácnou relikvii - část ostatků sv. Zikmunda - která byla ve zdejším chrámu uchovávána. Roku 1413 nechal provést Zikmund z Vartenberka přestavbu kostela a následně zasvěcení svému jmenovci svatému Zikmundovi, jednomu z patronů české země (předtím byl chrám zasvěcen sv. Mikuláši). Renesanční stavba sloužila až do r. 1772, kdy byla kvůli nedostatku místa pro obyvatele rostoucího města a jejímu zchátralému stavu rozbořena a na stejném místě s využitím původní kostelní věže byla r. 1779 dokončena výstavba kostela nového, který odpovídá dnešnímu stavu. Tento barokní kostel s půdorysem ve tvaru latinského kříže nechal vystavět hrabě Adam František Hartig a je dílem stavitele Johanna Josefa Kunze z Liberce. Bez větších změn přetrval kostel až do poloviny 20. století, pak mu nastalo těžké období v čase komunismu a ještě větší hrozbu představovalo obsazení Ralska sovětskými vojsky. Po r. 1960 byl kostel uzavřen a bez jakékoli údržby pustl, většina jeho bohatého vnitřního vybavení byla poničena nebo rozkradena a jeho interiér sloužil pouze jako skladiště. Děravou střechou do kostela zatékalo a byly tak způsobeny rozsáhlé škody na stěnách, klenbách a původních malbách. Několik posledních desetiletí chátrání, které se na stavu kostela výrazně negativně podepsalo, se však konečně teprve v poslední době začíná pomalu napravovat.…  číst dále
Stanislav Drda, 1.6. 2007
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Stráž pod Ralskem

Místa v okolí

 Vartenberk
 socha Piety
 Nový Děvín
 průrva Ploučnice
 Hamerský špičák
 Ralsko
 Děvín
 Stohánek
 fara
 kaple sv. Prokopa
 Velký Valtinov
 Tlustec
 Velký Valtinov
 Hlemýždí
 kaple Piety
 kostel sv. Mikuláše
 Mimoň
 poustevna
 mariánský sloup
 socha Panny Marie
 jeskyně a sklepy
 železniční viadukt
 městské opevnění
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 sloup sv. Salvátora
 Mimoň
 Nový Falkenburk
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 sloup Matky Boží
 boží muka
 Palmův dvůr
 Lemberk
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kaplička
 kostel sv. Barbory
 jeskyně Boží hrob
 fara
 kaple sv. Josefa
 socha sv. Prokopa
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 kaple sv. Josefa
 Křída
 hřbitovní kaplička
 kostel sv. Pankráce
 Velenice
 Skála smrti
 zrcadlovna
 výkkenková kaplička
 kaple sv. Anny
 barokní dům
 radnice
 dům č. p. 234
 Zákupy
 Výrov
 Bílé kameny
 kaple
 Starý Falkenburk
 Winterstein
 kostel sv. Kryštofa
 Raimund
 Kuřívody
 Psí kostel
 Dutý kámen
 Šlapka
 kaple Panny Marie
 mohyla letců
 Zámecký vrch
 kaple sv. Valentina
 Ještěd
 skalní kaple
 Blaschkeho vila
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Schmittův zámek
 Karlsfried
 Svojkov
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 Kelchsteine
 Modlivý důl
 Svojkov
 Hamrštejn
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 kaple sv. Prokopa
 Konvalinkový vrch
 Milštejn
 Klůček
 Rousínovský hrádek
 Myšlín
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Doksy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Stráž pod Ralskem
Mimoňská 144
471 27 Stráž pod Ralskem
Tel: 487 862 666
Základní informace místa
ID místa: 5295
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama