
Růst obyvatel Varnsdorfu způsobil přeplňování barokního farního kostela. V jižní části města, tehdejším Karlsdorfu, vznikl roku 1901 spolek pro stavbu nového svatostánku, který by problém vyřešil. Slavnostní výkop ke stavbě velkého novogotického chrámu (délka 50 m, šířka 24 m) byl proveden 4. 11. 1903, základní kámen posvěcen 23. 5. 1904. Stavbu podle projektu místního architekta Antona Möllera financovali sami věřící, přesto postupovala poměrně rychle: svěcení proběhlo 3. 9. 1912. Kostel se podařilo dokončit mimo helmici hlavní věže. Na její zřízení se nepodařilo vinou I. světové války a následného politického vývoje sehnat dostatek prostředků, tupé ukončení vedlo k lidovému pojmenování "kostel bez věže". I farní budova byla postavena až v období I. republiky. Po roce 1945 kostel postupně ztrácel svou funkci a chátral. Přesto zde byl roku 1992 zavěšen největší výrobek pasovské Ditrichovy dílny na území ČR: 2550 kg těžký zvon sv. Kříže, Barnabáše… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.