Velký novogotický katolický kostel v jižní části Varnsdorfu byl postaven v letech 1903–12. Dostavbu věžní helmice zastavil zřejmě navždy nedostatek financí: proto se kostelu přezdívá "bez věže".
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 01/2010
Kostel stojí na rohu Karlovy a Kostelní ulice. Obě umožňují příjezd ze silnice II/264 (hlavní příjezd do města z vnitrozemí, od I/9), parkovat je možné v okolí. Z nádraží je to sem pěšky asi 800 m. Podle informací na webové stránce města si lze prohlídku kostela telefonicky domluvit na děkanství (viz kontakt), měly by se tu konat i pravidelné nedělní bohoslužby (v zimě od 17.30, v létě od 18.00).
Ivan Grisa, 29.1. 2010
historie

Kostel svatého Karla Boromejského ve Varnsdorfu

Růst obyvatel Varnsdorfu způsobil přeplňování barokního farního kostela. V jižní části města, tehdejším Karlsdorfu, vznikl roku 1901 spolek pro stavbu nového svatostánku, který by problém vyřešil. Slavnostní výkop ke stavbě velkého novogotického chrámu (délka 50 m, šířka 24 m) byl proveden 4. 11. 1903, základní kámen posvěcen 23. 5. 1904. Stavbu podle projektu místního architekta Antona Möllera financovali sami věřící, přesto postupovala poměrně rychle: svěcení proběhlo 3. 9. 1912. Kostel se podařilo dokončit mimo helmici hlavní věže. Na její zřízení se nepodařilo vinou I. světové války a následného politického vývoje sehnat dostatek prostředků, tupé ukončení vedlo k lidovému pojmenování "kostel bez věže". I farní budova byla postavena až v období I. republiky. Po roce 1945 kostel postupně ztrácel svou funkci a chátral. Přesto zde byl roku 1992 zavěšen největší výrobek pasovské Ditrichovy dílny na území ČR: 2550 kg těžký zvon sv. Kříže, Barnabáše…  číst dále

Ivan Grisa, dle informační tabule u hlavního průčelí kostela, 28.1. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Varnsdorf

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Varnsdorf
 Hrádek-Burgsberg
 Světlík
 Křížová hora
 Tolštejn
 Jedlová
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Josefa
 Dymník
 dům U Frinda
 socha lva
 Krompach
 Krompach
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 Horský kostel
 Oybin
 Schönbuch
 kostel sv. Jiří
 Zahrady
 Kelchsteine
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Žitava
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zámecký vrch
 Vlčí hora
 Kyjovský hrad
 Tkalcovský kostel
 městské lázně
 Rolandova kašna
 Klíč
 vodárna
 staré gymnasium
 Johanneum
 Jánský kostel
 radnice
 Dolní Chřibská
 Kamzičí studánka
 Mariánský kostel
 ZOO Zittau
 kašna Samaritánky
 kostel sv. Kříže
 městské opevnění
 solnice/konírna
 Jeskyně víl
 Starý Falkenburk
 kostel Panny Marie
 Vlčí Hrádek
 akvadukt
 Karlsfried
 Dutý kámen
 Studenec
 Zlatý vrch
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Winterstein
 kaple
 Rynartice
 křížová cesta
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Bratrský oltář
 Palmův dvůr
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Panská skála
 boží muka
 Nový Falkenburk
 sloup sv. Salvátora
 Lemberk
 městské opevnění
 Bredovský letohrádek
 Kamenice
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
nám. E. Beneše 471
407 47 Varnsdorf
Tel: 412 372 761
Základní informace místa
ID místa: 8745
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama