Původně barokní poutní kaple (1725–84), poté větrný mlýn. Roku 1845 obnovena jako poutní kostelík, po II. světové válce hláska pohraniční stráže. Od roku 1959 pravoslavný kostel. V letech 1828–9 zřízena křížová cesta s Kalvárií.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 01/2010
Někdejší poutní místo stojí na Strážném vrchu, který vystupuje nad údolím severně od rumburského Lužického náměstí. Odtud sem lze dojít po modré značce (asi 700 m), která dále pokračuje do Jiříkova. Autem lze dojet od Jiříkovské ulice (II/263) ulicemi Nerudova a Purkyňova na plochu pod okrajem lesa. U poutního místa končí i rumburský městský lyžařský vlek.
Ivan Grisa, 28.1. 2010
historie

Kostel Stětí svatého Jana Křtitele na Strážném vrchu v Rumburku

Podle pověsti vznikla první kaple na Strážném vrchu v 17. století jako upomínka na tragickou událost. Voják, vracející se z války, zjistil, že jeho milá má poměr s jeho vlastním bratrem. Oba zavraždil a sám se na místě oběsil. Doloženou skutečností je položení základního kamene poutní kaple roku 1722 z iniciativy Christiny Terezie z Lichtenštejna, matky nového majitele zdejšího panství. Stavba byla dokončena o tři roky později. Roku 1784 byla kaple jako přebytečná zrušena, 3. 8. 1787 ji koupil místní výrobce plátna Fidelis Salomon a zahájil její přestavbu na větrný mlýn. Ten příliš neprosperoval, takže zde Salomonův syn Samuel založil hostinec. Vystřídalo se zde několik dalších majitelů, až roku 1845 získal areál spolek rumburských měšťanů, vedených Andreasem Artlem za účelem obnovy poutního místa (již od roku 1829 stála severně od bývalé kaple křížová cesta s Kalvárií). Poutní místo fungovalo do roku 1945. Po vyhnání většiny…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky http://rumburk.farnost.cz/farnost/rumburk/jan-krtitel.php a informační tabule u kostela, 28.1. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rumburk

Místa v okolí

 morový sloup
 Rumburk
 kamenný most
 Dymník
 kostel sv. Jiří
 Hrádek-Burgsberg
 dům U Frinda
 Zahrady
 socha lva
 Světlík
 evangelický kostel
 Schönbuch
 Varnsdorf
 kostel sv. Vavřince
 Vlčí hora
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Josefa
 Křížová hora
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Šluknov
 Jeskyně víl
 kostel sv. Václava
 Šternberk
 Tolštejn
 Jedlová
 Brtnický hrádek
 Tříhraniční kámen
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Dolní Chřibská
 Niedermühle
 akvadukt
 Na Tokáni
 Weifberg
 kostel sv. Mikuláše
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Studenec
 Trpasličí jeskyně
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Zlatý vrch
 Lipová
 Krompach
 Krompach
 Oybin
 Horský kostel
 Kelchsteine
 skalní kaple
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
Kontaktní informace
Pravoslavná církevní obec v Rumburku
Strážný vrch 88/35
408 01 Rumburk
Tel: 603 963 371
straznyvrch@interdata.cz
Základní informace místa
ID místa: 8754
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama