Socha pochází patrně z poloviny 18. stol. Pozdně barokní pískovcová skulptura. Na hranolovém soklu tvaru nízkého komolého jehlanu. Na soklu kamenná plastika stojícího světce v tradičním rouchu, v kontrapostu s kamenným krucifixem na pravé ruce. Socha v seznamu kulturních památek od r. 1967.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého ve Cvikově u Nového Boru.
© Pavel Vítek 09/2022
Cvikov je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, zhruba 6 km severovýchodně od Nového Boru, na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází v ulici Nová, 140 m severně od kostela sv. Alžběty a 350 m západně od cvikovského Náměstí osvobození.
Pavel Vítek, 16.1. 2023
popis

Socha sv. Jana Nepomuckého pochází patrně z doby kolem poloviny 18. století. Pozdně barokní pískovcová skulptura sv. Jana Nepomuckého v tradičním postoji s krucifixem a svatozáří spočívá na mohutném dvoustupňovém čtyřbokém soklu na dvou stupních. Na hranolovém soklu spočívajícím na několika stupních je nad římsou umístěn sokl tvaru nízkého komolého jehlanu s kartuší na přední straně a s volutovými konzolami, které podpírají energicky vysazenou, profilovanou římsu. Na soklu je volná, kamenná plastika stojícího světce, Jana Nepomuckého v tradičním rouchu, v kontrapostu se zapřenou rukou, s kamenným krucifixem na pravé ruce. Hlavu má odvrácenou. Socha je zapsána do seznamu kulturních památek od roku 1967.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 16.1. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Cvikov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16966
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama