Pomník obětem nevyhlášené války s heinleinovci v roce 1938 stojí v Horní Světlé, v místě přepadu celní stanice 22.9.1938
Hlavní obrázek místa
Pomník obráncům hranic - Horní Světlá
© Václav Čermák, 05/2006
Pomník leží na hranicích u turistického přechodu Dolní Světlá - Wache. Přístup po červené turistické značce z Dolní Světlé po panelové cestě,nebo z Horní Světlé taktéž po červené horší lesní cestě vedoucí s kopce.
30.1. 2007
historie

Pomník vybudovaly Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav spolu s kluby vojenské historie „KVH Rota Nazdar“ a „KVH Česká Lípa“ jako připomínku obránců hranic Republiky Československé v roce 1938. Pro umístění pomníku bylo vybráno místo, kde byl 22.9. 1938 heinleinovci přepaden a obsazen celní úřad. Ještě v noci téhož dne byl po prudkém asi hodinovém boji znovu obsazen jednotkami 4. roty libereckého praporu Stráže obrany státu. Při boji byl zabit jeden z heinleinovců, další byli zřejmě zraněni. Na české straně byli lehce zraněni dva příslušníci SOS. Při mnoha jiných ozbrojených incidentech bylo v této nevyhlášené válce heinleinovci v průběhu roku 1938 zavražděno na 450 občanů, mnoho jiných bylo násilně odvlečeno do Německa. Pomník byl slavnostně odhalen 20.9. 2003 u příležitosti 65. výročí událostí roku 1938.

Zany, 30.1. 2007

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mařenice

Místa v okolí

 Krompach
 Krompach
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 Tolštejn
 Zámecký vrch
 Oybin
 Horský kostel
 Kelchsteine
 Křížová hora
 Jedlová
 Varnsdorf
 evangelický kostel
 Karlův odpočinek
 Švédská mohyla
 Starý Falkenburk
 Hrádek-Burgsberg
 Dutý kámen
 Světlík
 Klíč
 kaple
 Kamzičí studánka
 švédské opevnění
 Karlsfried
 Skála smrti
 ukrajinský hřbitov
 Žitava
 Winterstein
 kostel sv. Josefa
 Nový Falkenburk
 Tkalcovský kostel
 kaple sv. Volfganga
 boží muka
 kaple
 městské lázně
 sloup sv. Salvátora
 Pachtovský zámeček
 městské opevnění
 Rolandova kašna
 Palmův dvůr
 socha Panny Marie
 radnice
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 kašna Samaritánky
 městské opevnění
 Johanneum
 sklářské muzeum
 radnice
 Lemberk
 vodárna
 solnice/konírna
 Bredovský letohrádek
 kostel sv. Kříže
 Mariánský kostel
 Velký Valtinov
 kostel Panny Marie
 radnice
 ZOO Zittau
 kostel sv. Jiří
 dům U Frinda
 kaplička na Hřebence
 Sloup
 chudobinec
 socha lva
 Velký Valtinov
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Tlustec
 morový sloup
 zrcadlovna
 kostel sv. Barbory
 Berkovský zámeček
 Sloup
 kostel Pokoje
 Rumburk
 Hrádek nad Nisou
 Na Stráži
 Výrov
 Dymník
 Cikánské údolí
 lesní divadlo
 Modlivý důl
 Velenice
 Svojkov
 hřbitovní kaplička
 fara
 socha sv. Prokopa
 Svojkov
 Zlatý vrch
 jeskyně Boží hrob
 kostel sv. Mikuláše
 Studenec
 Hlemýždí
 Schönbuch
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Dolní Chřibská
 Pihel
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Bílé kameny
 Panská skála
 Fredevald
 křížová cesta
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Pankráce
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 Kyjovský hrad
 Vlčí hora
 Stříbrník
 fara
 mariánský sloup
 Volfartice
Základní informace místa
ID místa: 4929
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama