Hraniční žel. nádraží Železná Ruda-Eisenstein postaveno v l. 1876-77 mezi Rakousko-Uherskem a Bavorskem. Od r. 1918 v provozu ČSD, r. 1938 zabráno Německem. Provoz obnoven v l. 1945-48, poté oblast nepřístupná. Demolici zchátral. nádraží zastavila revoluce r. 1989. Po rekonstrukci otevřeno 2.6.1991.
Hlavní obrázek místa
Železniční hraniční nádraží Železná Ruda-Alžbětín / Bayerisch Eisenstein
© Martin Karas, 08/2011
Železniční hraniční nádraží Železná Ruda-Alžbětín / Bayerisch Eisenstein tvoří spojnici mezi bavorskou a českou železnicí. Nádraží bylo postaveno v roce 1877 přímo na hranici mezi tehdejším Rakousko-Uherskem a Bavorskem. Historická nádražní budova je přesně ve svém středu rozdělena státní hranicí na českou a německou část. V současné době je v bývalé hale nádraží společné česko-bavorské Informační centrum Národních a přírodních parků Šumavy a Naturpark Bayerischer Wald. V nedalekém bývalém depu stanice Bayerische Eisenstein je umístěno železniční muzeum, kde najdete řadu zajímavých exponátů z historie lokálních bavorských železnic.
Martin Karas, 25.2. 2012
historie

Společné hraniční železniční česko-bavorské nádraží Železná Ruda - Eisenstein bylo postaveno v letech 1876 až 1877. Bylo slavnostně otevřeno v roce 1877 za přítomnosti rakouského císaře a bavorského krále. Jedná se o světový unikát, bylo postaveno úmyslně přímo na hranici jako symbol tehdejší dobré spolupráce mezi oběma sousedícími zeměmi. Tato horská železnice v Rakousku-Uhersku spojila trať Plzeň-Železná Ruda s Bavorskou východní dráhou. Účelem na svou dobu nebývale technicky náročného díla (první horská trať v Rakousku-Uhersku) bylo zkvalitnění obchodního propojení mezi Čechami a Bavorskem, jednalo se zejména o zlepšení dopravy uhlí ze severočeských dolů. Trať byla uvedena do pravidelného provozu dne 20. října 1877. Nádražní budova, symetrická stavba v bavorském stylu vyznačující se žulovými stěnami, se dvěma dvoupatrovými budovami na křídlech a spojovací částí, je přesně ve svém středu rozdělena státní hranicí. Nádraží stojí…  číst dále

Martin Karas, http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/hranicni-nadrazi-melo-byt-zbourano20080926.html, http://www.zeleznaruda.info/zeleznice.php, E. Horáková, 25.2. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Alžbětín

Místa v okolí

 Železná Ruda
 Pancíř
 kaple sv. Kříže
 Javorná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 Poledník
 Hlavňovice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 10729
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama