
Kaple sv. Antonína a Barbory je drobná zděná stavba s polokruhovým závěrem a přetaženou valbovou střechou nad vstupním průčelím, nesenou 2 sloupky. V hřebeni šindelové střechy je hranolová zvonička. Kaple je příkladem lidové architektury z 1. poloviny 19. století s nezvyklou půdorysnou dispozicí. Kaple je zhruba čtvercového půdorysu s obloukovým závěrem na východní straně, s podélnou osou probíhající cca ve směru východ-západ. Přesah střechy na západní straně vytváří otevřenou předsíňku. Střecha je sedlová s valbou na západní straně; nad závěrem střecha tvarovaná do části kuželového pláště. Krytina je šindelová. Při západním okraji hřebene je čtyřboká a mírně kónická zvonička; plášť je obložen šindelem. V horní části je na každé straně nízké okénko se segmentovým záklenkem a prkennou žaluzií, cibulová stříška je kryta měděným plechem; na hrotnici makovice a křížek. Sokl chybí. Předsazená západní část střechy je podepřena… číst dále
Drobná zděná kaple byla postavena v letech 1836–1837. V červnu 1999 byla po celkové rekonstrukci zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou sv. Antonínu a sv. Barboře. Při výstavbě Špičáckého tunelu sloužila jako obřadní místo obětem jeho výstavby, neboť tehdejší magistrát v obavách před nepokoji a epidemiemi nedovolil provádět obřady v hlavním kostele. Vedle kapličky stojí několik umrlčích prken, která původně z nedostatku peněz, sloužila namísto rakve k uložení zemřelých a k jejich přenesení do hrobu. Poté byla prkna ozdobena a umístěna do míst, kam dotyčný rád chodíval, na rozcestí, k božím mukám či kapličkám. To vyjadřovalo úctu k památce zemřelého. Kaple je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.