Drobná zděná kaple při špičácké silnici v Železné Rudě byla postavena v letech 1836–1837. V červnu 1999 byla po celkové rekonstrukci zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou sv. Antonínu a sv. Barboře. Stavba od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
Železná Ruda-kaple
© Vladimír Kraus 06/2022
Železná Ruda (německy Markt Eisenstein) je malé město, ležící na česko-německé hranici. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. Nachází se na hranici Národního parku Šumava a je to jedno z šumavských sportovních a turistických středisek cestovního ruchu. Své jméno získala díky těžbě stejnojmenné suroviny v první polovině 16. století, díky které také byla založena na mnohem starší cestě přes Šumavu z Čech do Bavorska. V 17. století se ovšem průmysl města přeorientoval na sklářství. Německý název města pochází ze středověkého statutu obce, která byla městysem a měla tzv. právo trhu, proto tedy Markt v názvu. Železná Ruda byla r. 1960 povýšena na město. Do města vede silnice I/27 z Plzně a Klatov, která končí přechodem státní hranice se SRN. Do ní ústí silnice II/190 od Nýrska. Vede sem také železniční trať z Plzně, která rovněž ve stanici Železná Ruda-Alžbětín přechází do SRN. Kaple sv. Antonína a Barbory se nachází při silnici II/190 směrem na Špičák poblíž nádraží Železná Ruda-město. Kolem procházejí dvě turistické trasy (červená a zelená), vedoucí do sportovního areálu Špičák.
Jiří Špaček, 1.8. 2022
popis

Kaple sv. Antonína a Barbory je drobná zděná stavba s polokruhovým závěrem a přetaženou valbovou střechou nad vstupním průčelím, nesenou 2 sloupky. V hřebeni šindelové střechy je hranolová zvonička. Kaple je příkladem lidové architektury z 1. poloviny 19. století s nezvyklou půdorysnou dispozicí. Kaple je zhruba čtvercového půdorysu s obloukovým závěrem na východní straně, s podélnou osou probíhající cca ve směru východ-západ. Přesah střechy na západní straně vytváří otevřenou předsíňku. Střecha je sedlová s valbou na západní straně; nad závěrem střecha tvarovaná do části kuželového pláště. Krytina je šindelová. Při západním okraji hřebene je čtyřboká a mírně kónická zvonička; plášť je obložen šindelem. V horní části je na každé straně nízké okénko se segmentovým záklenkem a prkennou žaluzií, cibulová stříška je kryta měděným plechem; na hrotnici makovice a křížek. Sokl chybí. Předsazená západní část střechy je podepřena…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména památkového katalogu), 1.8. 2022

historie

Drobná zděná kaple byla postavena v letech 1836–1837. V červnu 1999 byla po celkové rekonstrukci zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou sv. Antonínu a sv. Barboře. Při výstavbě Špičáckého tunelu sloužila jako obřadní místo obětem jeho výstavby, neboť tehdejší magistrát v obavách před nepokoji a epidemiemi nedovolil provádět obřady v hlavním kostele. Vedle kapličky stojí několik umrlčích prken, která původně z nedostatku peněz, sloužila namísto rakve k uložení zemřelých a k jejich přenesení do hrobu. Poté byla prkna ozdobena a umístěna do míst, kam dotyčný rád chodíval, na rozcestí, k božím mukám či kapličkám. To vyjadřovalo úctu k památce zemřelého. Kaple je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Železná Ruda

Místa v okolí

 Železná Ruda
 Pancíř
 Bílá strž
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Kříže
 Šumavský orloj
 Laka
 Javorná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 vodní nádrž Nýrsko
 kaple sv. Vintíře
 Čachrov
 Karlov
 Prášilské jezero
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 Poledník
 Březí
 Dolejší Těšov
 boží muka
 kaple sv. Vojtěcha
 Hlavňovice
 Pajrek
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Velhartice
 kaple sv. Hildegardy
 Horní Staňkov
 boží muka
 Tajanovský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 16568
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama