Drobná zděná kaple při špičácké silnici v Železné Rudě byla postavena v letech 1836–1837. V červnu 1999 byla po celkové rekonstrukci zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou sv. Antonínu a sv. Barboře. Stavba od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
Železná Ruda-kaple
© Vladimír Kraus 06/2022
Železná Ruda (německy Markt Eisenstein) je malé město, ležící na česko-německé hranici. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. Nachází se na hranici Národního parku Šumava a je to jedno z šumavských sportovních a turistických středisek cestovního ruchu. Své jméno získala díky těžbě stejnojmenné suroviny v první polovině 16. století, díky které také byla založena na mnohem starší cestě přes Šumavu z Čech do Bavorska. V 17. století se ovšem průmysl města přeorientoval na sklářství. Německý název města pochází ze středověkého statutu obce, která byla městysem a měla tzv. právo trhu, proto tedy Markt v názvu. Železná Ruda byla r. 1960 povýšena na město. Do města vede silnice I/27 z Plzně a Klatov, která končí přechodem státní hranice se SRN. Do ní ústí silnice II/190 od Nýrska. Vede sem také železniční trať z Plzně, která rovněž ve stanici Železná Ruda-Alžbětín přechází do SRN. Kaple sv. Antonína a Barbory se nachází při silnici II/190 směrem na Špičák poblíž nádraží Železná Ruda-město. Kolem procházejí dvě turistické trasy (červená a zelená), vedoucí do sportovního areálu Špičák.
Jiří Špaček, 1.8. 2022
popis

Kaple sv. Antonína a Barbory je drobná zděná stavba s polokruhovým závěrem a přetaženou valbovou střechou nad vstupním průčelím, nesenou 2 sloupky. V hřebeni šindelové střechy je hranolová zvonička. Kaple je příkladem lidové architektury z 1. poloviny 19. století s nezvyklou půdorysnou dispozicí. Kaple je zhruba čtvercového půdorysu s obloukovým závěrem na východní straně, s podélnou osou probíhající cca ve směru východ-západ. Přesah střechy na západní straně vytváří otevřenou předsíňku. Střecha je sedlová s valbou na západní straně; nad závěrem střecha tvarovaná do části kuželového pláště. Krytina je šindelová. Při západním okraji hřebene je čtyřboká a mírně kónická zvonička; plášť je obložen šindelem. V horní části je na každé straně nízké okénko se segmentovým záklenkem a prkennou žaluzií, cibulová stříška je kryta měděným plechem; na hrotnici makovice a křížek. Sokl chybí. Předsazená západní část střechy je podepřena…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména památkového katalogu), 1.8. 2022

historie

Drobná zděná kaple byla postavena v letech 1836–1837. V červnu 1999 byla po celkové rekonstrukci zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou sv. Antonínu a sv. Barboře. Při výstavbě Špičáckého tunelu sloužila jako obřadní místo obětem jeho výstavby, neboť tehdejší magistrát v obavách před nepokoji a epidemiemi nedovolil provádět obřady v hlavním kostele. Vedle kapličky stojí několik umrlčích prken, která původně z nedostatku peněz, sloužila namísto rakve k uložení zemřelých a k jejich přenesení do hrobu. Poté byla prkna ozdobena a umístěna do míst, kam dotyčný rád chodíval, na rozcestí, k božím mukám či kapličkám. To vyjadřovalo úctu k památce zemřelého. Kaple je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.8. 2022

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Železná Ruda

Místa v okolí

 Železná Ruda
 Pancíř
 Bílá strž
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Kříže
 Šumavský orloj
 Javorná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 vodní nádrž Nýrsko
 kaple sv. Vintíře
 Čachrov
 Karlov
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 Poledník
 Březí
 Dolejší Těšov
 boží muka
 Hlavňovice
 Pajrek
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Velhartice
Základní informace místa
ID místa: 16568
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama