Bílá strž

národní přírodní rezervace
NPR Bílá strž leží na Šumavě na severovýchodním svahu hraniční hory Ostrý. Chrání hluboce zaříznuté skalnaté údolí Bílého potoka s četnými stupni, peřejemi a stejnojmenným vodopádem, včetně přirozených lesních porostů. Přístup pouze k vodopádu Bílá strž z obce Hamry po značené stezce.
Hlavní obrázek místa
vodopád Bílá Strž
© Holecekmi 07/2012
Bílá strž je strž na katastrálním území obcí Hamry na Šumavě a vsi Hojsova Stráž (část města Železná Ruda), chráněná jako národní přírodní rezervace. Chráněné území se nachází v Národním parku Šumava v nadmořské výšce 735 až 1086 metrů na severovýchodních svazích hraničního Královského hvozdu, zhruba 1 km od hranice s německou spolkovou zemí Bavorsko. Ledovcové Černé jezero s Jezerní stěnou je vzdáleno necelý 1 km vzdušnou čarou na východ od hranic rezervace Bílá strž. Nejvyššími vrcholy v okolí jsou Svaroh (1334 m n. m.) a Velký Kokrháč (1228 m n. m.). Nejbližší vlakové spojení je do železniční stanice Hamry-Hojsova Stráž na železniční trati Plzeň-Klatovy-Železná Ruda. Z nádraží vede žlutě značená turistická cesta až k vodopádům Bílá strž (5,5 km). Motoristé mohou využít turistického parkoviště v obci Hamry, od nějž vede modrá značka, která se později napojí na výše zmíněnou žlutou. K vodopádům je to v tomto případě 4,5 km. Kromě vodopádu Bílá strž nejsou jiná místa v rezervaci veřejnosti přístupná.
Jiří Špaček, 15.7. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Bílá strž byla vyhlášena r. 1972 na rozloze 75,67 ha. Předmětem ochrany je hluboce zaříznuté skalnaté údolí Bílého potoka s četnými stupni, peřejemi a stejnojmenným vodopádem, včetně přirozených lesních porostů tvořených zejména květnatými bučinami, horskými acidofilními bučinami a azonálními smrčinami, typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla vyhlášena Evropsky významná lokalita Šumava a které se nacházejí na území národní přírodní rezervace. Lokalita je zároveň součástí Ptačí oblasti Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava coby ochranného pásma zdejšího národního parku. Vodopád Bílá strž je největším vodopádem na české straně Šumavy. Asi 200-300 m níže po toku tvoří Bílý potok soustavu dalších vodopádů, které nesou názvy Suťový, Stěnový, Jezerní a Stupínkový. Ty však nejsou veřejnosti přístupné.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hamry

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 Šumavský orloj
 kostel sv. Wolfganga
 Pancíř
 Železná Ruda
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 Pajrek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Javorná
 Bystřice nad Úhlavou
 Čachrov
 Březí
 Opálka
 kaple sv. Kříže
 Hořákov
 Dvořec
 Laka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Nemilkov
 Podolí
Základní informace místa
ID místa: 16463
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama