Za zakladatele zámku r. 1690 je pokládán hrabě Jindřich z Nothaftu. Za Hohenzollernů v 19. stol. zámek složil již jen ke správě. Po r. 1945 chátrá, roku 1989 určen k demolici, která se naštěstí neuskutečnila. R. 2004 zámek koupil pan Zdeněk Bálek, který v něm po opravě otevřel muzeum motocyklů.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
© Luděk Pitter 07/2006
Zámek se nachází v severozápadní části centra Železné Rudy, na dohled od kostela Panny Marie Pomocné.
L.P., 30.7. 2006
popis

Zámek tvoří čtyřkřídlá přízemní budova. Hlavní jižní křídlo se vstupem ve střední části a s dochovaným výrazným vikýřem se dvěma okny. Fasáda je zdobena jednoduše zvlněnou nadokenní římsou. Na jihozápadním nároží budovy, které je zaoblené, je v horní části obnovený letopočet, udávající pravděpodobně rok dokončení stavby. Hlavní vstup - průjezd vyúsťuje na nádvoří, které je v době otevření muzea přístupné. Severní křídlo má hospodářský charakter.

L.P., 30.7. 2006

historie

Oblast dnešní Železné Rudy byla nejspíše součástí královského majetku, který byl zastavován. Původně zde nejspíše stával hamr na zpracování železné rudy a až později v 15. stol. došlo ke vzniku větší osady. Roku 1542 byly doly v držení Pavla Kozky. Majitelé se střídali a až v roce 1676 koupil panství s doly hrabě Jindřich z Nothaftu. Ten je pokládán za zakladatele zámku v souvislosti s letopočtem 1690 na zámeckém nároží. V roce 1758 kupuje Železnou Rudu Václav Klenovský. Podle některých autorů, byl za Václava Klenovského zámek stržen a znovu postaven. Od jeho synů získal panství roku 1772 Jan Jiří Hafenbrädl a jeho potomci panství roku 1852 prodali Karlovi z Hohenzollernu. Již za Hohenzollernů byl zámek využíván ke správním účelům nikoliv jako sídlo. V držení tohoto rodu poté statek zůstal spolu s Bystřicí nad Úhlavou až do roku 1945. Po roce 1945 zámek postupně chátral a v roce 1989 byl dokonce určen…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 2. díl, N - Ž.), 30.7. 2006

Půdorys místa

Plán části přízemí, Železná Ruda, plán části přízemí zámku. Šrafovaně značeno předpokládané barokní zdivo z doby kolem roku 1690. Stav v srpnu 1990, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 265
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Železná Ruda

Místa v okolí

 Pancíř
 kaple sv. Kříže
 Javorná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 kaple sv. Vintíře
 Poledník
 Karlov
 kostel sv. Vintíře
 Čachrov
 Dolejší Těšov
 Březí
 synagoga
 Dešenice
 Hlavňovice
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Velhartice
Kontaktní informace
Zámek - Muzeum historických motocyklů
Zdeněk Bálek - kontaktní osoba
Klostermannovo náměstí 1
340 04 Železná Ruda
Tel: +420 606 737 041
http://www.historicke-moto.cz/
moto-muzeum.zdenek.balek@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4471
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama