Za zakladatele zámku r. 1690 je pokládán hrabě Jindřich z Nothaftu. Za Hohenzollernů v 19. stol. zámek složil již jen ke správě. Po r. 1945 chátrá, roku 1989 určen k demolici, která se naštěstí neuskutečnila. R. 2004 zámek koupil pan Zdeněk Bálek, který v něm po opravě otevřel muzeum motocyklů.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
© Luděk Pitter 07/2006
Zámek se nachází v severozápadní části centra Železné Rudy, na dohled od kostela Panny Marie Pomocné.
L.P., 30.7. 2006
popis

Zámek tvoří čtyřkřídlá přízemní budova. Hlavní jižní křídlo se vstupem ve střední části a s dochovaným výrazným vikýřem se dvěma okny. Fasáda je zdobena jednoduše zvlněnou nadokenní římsou. Na jihozápadním nároží budovy, které je zaoblené, je v horní části obnovený letopočet, udávající pravděpodobně rok dokončení stavby. Hlavní vstup - průjezd vyúsťuje na nádvoří, které je v době otevření muzea přístupné. Severní křídlo má hospodářský charakter.

L.P., 30.7. 2006

historie

Oblast dnešní Železné Rudy byla nejspíše součástí královského majetku, který byl zastavován. Původně zde nejspíše stával hamr na zpracování železné rudy a až později v 15. stol. došlo ke vzniku větší osady. Roku 1542 byly doly v držení Pavla Kozky. Majitelé se střídali a až v roce 1676 koupil panství s doly hrabě Jindřich z Nothaftu. Ten je pokládán za zakladatele zámku v souvislosti s letopočtem 1690 na zámeckém nároží. V roce 1758 kupuje Železnou Rudu Václav Klenovský. Podle některých autorů, byl za Václava Klenovského zámek stržen a znovu postaven. Od jeho synů získal panství roku 1772 Jan Jiří Hafenbrädl a jeho potomci panství roku 1852 prodali Karlovi z Hohenzollernu. Již za Hohenzollernů byl zámek využíván ke správním účelům nikoliv jako sídlo. V držení tohoto rodu poté statek zůstal spolu s Bystřicí nad Úhlavou až do roku 1945. Po roce 1945 zámek postupně chátral a v roce 1989 byl dokonce určen…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 2. díl, N - Ž.), 30.7. 2006

Půdorys místa

Plán části přízemí, Železná Ruda, plán části přízemí zámku. Šrafovaně značeno předpokládané barokní zdivo z doby kolem roku 1690. Stav v srpnu 1990, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 265
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Železná Ruda

Místa v okolí

 Pancíř
 kaple sv. Kříže
 Javorná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 kaple sv. Vintíře
 Poledník
 Karlov
 Čachrov
 kostel sv. Vintíře
 Dolejší Těšov
 Březí
 synagoga
 Dešenice
 Hlavňovice
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Kněžice
 Velhartice
Kontaktní informace
Zámek - Muzeum historických motocyklů
Zdeněk Bálek - kontaktní osoba
Klostermannovo náměstí 1
340 04 Železná Ruda
Tel: +420 606 737 041
http://www.historicke-moto.cz/
moto-muzeum.zdenek.balek@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4471
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama