Raně barokní kaple z let 1669-71, postavená na místě gotického kostelíka, zpustlého za husitských či třicetileté války. Zevně prostá stavba obsahuje (?) bohaté vnitřní zařízení.
Hlavní obrázek místa
kaple Brůdek
Server Kdyně
Krásný gotický kostelík naleznete nade vsí Brůdek při cestě do Studánek, přístup od hlavní silnice jako ke sv. Anně, ale po levé straně.
28.5. 2002
historie

Gotický kostelík, postavený patrně ve 13. století, zanikl ve století 15. Na jeho místě pak byla postavena barokní kaple, vysvěcená r. 1671. Z r. 1890 pochází hlavní oltář s obrazem sv. Václava od Ignáce Amerlinga. Z barokního vybavení svatyně přežívá pouze dřevěná kruchta zdobená malovanými postavami světců. Barokní stavba kostela, která se bez výraznějších stavebních zásahů zachovala do současnosti, je stavebně nevýrazná a budí dojem vyššího stáří. Podle pověsti vznikl kostelík na Brůdku už r. 1040 na památku vítězství knížete Břetislava I. nad císařem Jindřichem III. Současný kostelík však neobsahuje žádné fragmenty románské stavby a rovněž orientační archeologický průzkum zatím existenci jeho románského předchůdce nepotvrdil.

Informace ze serveru kdyne.cz, 28.5. 2002

Půdorys místa

půdorys kostela
© Ferdinand Vaněk, Karel Hostaš: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 17 Politický okres domažlický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Brůdek

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Lomeček
 gloriet Klobouk
 Rýzmberk
 Koráb
 Příkopy
 Nový Herštejn
 židovský hřbitov
 Úsilov
 Dobrá Voda
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Markéta
 Ruchomperk
 Běhařov
 Netřeby
 Bystřice nad Úhlavou
 synagoga
 Trhanov
 Pušperk
 Kanice
 Lštění
 Nahošice
 Pajrek
 židovský hřbitov
 Sohostov
 kostel sv. Markéty
 Chocomyšl
 židovský hřbitov
 Veselí
 Květkovice
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Přívozec
 U Žižků
 Blížejov
 Ždánov
 Lázeň
 synagoga
 rozhledna Bolfánek
 Dešenice
 Zichov
 kostel sv. Wolfganga
Základní informace místa
ID místa: 869
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama