Raně barokní kaple z let 1669-71, postavená na místě gotického kostelíka, zpustlého za husitských či třicetileté války. Zevně prostá stavba obsahuje (?) bohaté vnitřní zařízení.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Václava
© Stanislav Drda 08/2017
Krásný gotický kostelík naleznete nade vsí Brůdek při cestě do Studánek, přístup od hlavní silnice jako ke sv. Anně, ale po levé straně.
28.5. 2002

  historie

  Gotický kostelík, postavený patrně ve 13. století, zanikl ve století 15. Na jeho místě pak byla postavena barokní kaple, vysvěcená r. 1671. Z r. 1890 pochází hlavní oltář s obrazem sv. Václava od Ignáce Amerlinga. Z barokního vybavení svatyně přežívá pouze dřevěná kruchta zdobená malovanými postavami světců. Barokní stavba kostela, která se bez výraznějších stavebních zásahů zachovala do současnosti, je

  Informace ze serveru kdyne.cz, 28.5. 2002

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Ferdinand Vaněk, Karel Hostaš: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 17 Politický okres domažlický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
  Obrázek
  Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Brůdek

  Místa v okolí

   kostel sv. Anny
   Lomeček
   gloriet Klobouk
   Rýzmberk
   Koráb
   Příkopy
   Nový Herštejn
   židovský hřbitov
   Úsilov
   Dobrá Voda
   Chodský hrad
   Domažlická věž
   Markéta
   Ruchomperk
   Běhařov
   Netřeby
   Bystřice nad Úhlavou
   synagoga
   Trhanov
   Pušperk
   Kanice
   Lštění
   Nahošice
   Pajrek
   židovský hřbitov
   Sohostov
   kostel sv. Markéty
   Chocomyšl
   židovský hřbitov
   Veselí
   Květkovice
   Tetětice
   kaple sv. Isidora
   Přívozec
   U Žižků
   Blížejov
   Ždánov
   Lázeň
   synagoga
   rozhledna Bolfánek
   Dešenice
   Zichov
   kostel sv. Wolfganga
  Základní informace místa
  ID místa: 869
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 29.8.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama