Křížová cesta ze Železné Rudy na Hladový vrch ke kapli sv. Anny vybudována r. 1815, restaurována v letech 1864 a 1927. Po 2. světové válce zpustla. Obnovena po r. 1992 díky českým i německým nadšencům a finanční sbírce v Bavorsku. Zaniklá kaple sv. Anny znovu postavena.
Hlavní obrázek místa
Železná Ruda-kaple sv. Anny
© Petr K 10/2006
Obnovená křížová cesta vede z centra Železné Rudy na Hladový vrch k rovněž obnovené kapli sv. Anny. Její trasu sleduje modrá turistická značka. V sousedství kaple jsou horní stanice lyžařských vleků v areálu Belveder s restaurací.
Jiří Špaček, 30.7. 2022
historie

Křížová cesta je tvořena čtrnácti žulovými sloupky s nikou a kaplí sv. Anny. Byla postavena z iniciativy železnorudského faráře J. W. Konecka, obrázky v nikách namaloval Johann Georg Wittmann. Poprvé byla vysvěcena 20. října 1815. Podle dochovaných zpráv r. 1864 tehdejší farář Fleischmann zorganizoval její opravu, během níž byly vytesány kamenné sloupky a pořízeny obrázky malované na plechu. Křížová cesta byla znovu restaurována a vysvěcena farářem A. Úlovcem 25. září 1927. Od poloviny 20. století cesta chátrala. Zůstaly z ní jen poškozené žulové sloupky bez obrázků a bez křížků, kaple zcela zanikla. Od r. 1992 probíhala rekonstrukce křížové cesty a stavba nové kaple z iniciativy paní Mileny Vobrové ze Železné Rudy a paní Helgy Huttner-Hasenkopf z bavorského Zwieselu, rodačky ze Železné Rudy. Financována byla z prostředků shromážděných sbírkou převážně v Bavorsku. Kaple sv. Anny byla postavena v původní podobě…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a informační tabule), 30.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Železná Ruda

Místa v okolí

 Železná Ruda
 Pancíř
 kaple sv. Kříže
 Laka
 Bílá strž
 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 Javorná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 vodní nádrž Nýrsko
 kaple sv. Vintíře
 Prášilské jezero
 Karlov
 Poledník
 Čachrov
 kostel sv. Vintíře
 Dolejší Těšov
 boží muka
 Březí
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vojtěcha
 Hlavňovice
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Pajrek
 Petrovice
 Kněžice
 kaple sv. Hildegardy
 Velhartice
 Horní Staňkov
 Tajanovský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 16567
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama