Původně gotický kostel pocházel z 13. st.. Při požáru v r.1738 byl zcela zničen a v l. 1741–44 vystavěn kostel nový, podle projektu K. I. Dientzenhofera. Opravy po dalších požárech v l. 1778 a 1838. Poslední oprava provedena v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Hořicích
© Pavel Vítek 10/2007
Město Hořice (také se někdy uvádí Hořice v Podkrkonoší) se nalézá 22 km jihovýchodně od Jičína a 25 km severozápadně od Hradce Králové. Leží při silnici I/35 Hradec Králové – Jičín. Kostel Narození Panny Marie nalezneme v centru města, 100 m jižně od hlavního hořického náměstí, Náměstí Jiřího z Poděbrad. Chrám je mimo pravidelných bohoslužeb využíván vzhledem ke své výborné akustice k pořádání koncertů a to nejen chrámové a varhanní hudby.
Pavel Vítek, 4.11. 2007
popis

Kostel Narození Panny Marie je barokní stavba na půdoryse kříže. Interiér vybaven barokně a klasicistně, převážně z 2. poloviny 18. století. Nejstarší památkou kostela je cínová křtitelnice ze 16. století. Ve štítu kostela je umístěna sochy Madony vysoká 8 m. Dílo Václava Suchomela pochází z roku 1926. Uvnitř kostela obrazy křížové cesty z roku 1860 od hořického malíře Petra Maixnera. Dřevěné sochy pocházejí z 18. – 19. století a jejich autorem je novopacký řezbář Antonín Sucharda. Strop a stěny kostela vyzdobil freskami novobydžovský malíř Ludvík Nejedlý koncem 19. století. Na prostranství kolem kostela je umístěna řada barokních soch. Původně stávaly na jiných stanovištích, ale postupem času toto jejich umístění zaniklo nebo bylo ohroženo stavebními úpravami. Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1730 je dílem J. F. Pacáka, žáka Braunovy školy. Anděl strážce, nebo též Anděl těšitel, pochází také z roku 1730 a je rovněž dílem J. F.…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 4.11. 2007

historie

První písemná zmínka o Hořicích pochází z r. 1143, v roce 1365 se uvádějí jako městečko. Ve 13. století byl založen původně gotický dvoulodní kostel zasvěcený Panně Marii. Na severní straně stávala věž. Požár, který roku 1738 postihl Hořice, zničil i kostel. Požár byl tak silný, že žár roztavil i chrámové zvony. Nový kostel byl vystavěn v letech 1741 – 1744 podle projektu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Věž s cibulovitou bání a s křížkem byla dokončena roku 1748. I v letech 1778 a 1838 kostel opětovně vyhořel, vždy byl ale zanedlouho obnoven. Poslední rozsáhlá oprava kostela byla provedena v devadesátých letech dvacátého století.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 4.11. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Hořice

Místa v okolí

 radnice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 Holovousy
 Bašnice
 Chloumky
 Jeřice
 Miletín
 zvonice
 Ostroměř
 Hradišťko
 kostel sv. Mikuláše
 Stračov
 Bílé Poličany
 Stračov
 Vysoká
 Šluspárk
 Myštěves
 Lázně Bělohrad
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
 Obora
 Velký Vřešťov
 Velehrádek
 Mlázovice
 Podlesí
 Dohalice
 kostel sv. Václava
 Velký Vřešťov
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Zátluky
 Choteč
 Chotěborky - VPZ
 Hankův rodný dům
 Hořiněves
 Konecchlumí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 Kamenice
 Chlum
 Pecka
 Dubenec
 mariánský sloup
 Chotělice
 smírčí kříž
 akvadukt u Komárova
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Nechanice
 Mokřice
 Les Království
 mlýn Podhrad
 Skřivany
 Vražba
 Rotemberk
 Vysoké Veselí
 kostel Všech svatých
 Habřina
 kostel sv. Matouše
 Dolní Přím
 Neděliště
 staré děkanství
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 synagoga
 Rodov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 Sloupno
 Stav
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevěnice
 Bradlo
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Jiří
 Kumburk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Hořice v Podkrkonoší
Komenského 2
508 01 Hořice v Podkrkonoší
Tel: 493 624 004, 721 124 791
http://www.diecezehk.cz/dieceze/horice_v_podkrkonosi/
Základní informace místa
ID místa: 5745
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama