
Kostel Narození Panny Marie je barokní stavba na půdoryse kříže. Interiér vybaven barokně a klasicistně, převážně z 2. poloviny 18. století. Nejstarší památkou kostela je cínová křtitelnice ze 16. století. Ve štítu kostela je umístěna sochy Madony vysoká 8 m. Dílo Václava Suchomela pochází z roku 1926. Uvnitř kostela obrazy křížové cesty z roku 1860 od hořického malíře Petra Maixnera. Dřevěné sochy pocházejí z 18. – 19. století a jejich autorem je novopacký řezbář Antonín Sucharda. Strop a stěny kostela vyzdobil freskami novobydžovský malíř Ludvík Nejedlý koncem 19. století. Na prostranství kolem kostela je umístěna řada barokních soch. Původně stávaly na jiných stanovištích, ale postupem času toto jejich umístění zaniklo nebo bylo ohroženo stavebními úpravami. Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1730 je dílem J. F. Pacáka, žáka Braunovy školy. Anděl strážce, nebo též Anděl těšitel, pochází také z roku 1730 a je rovněž dílem J. F.… číst dále
První písemná zmínka o Hořicích pochází z r. 1143, v roce 1365 se uvádějí jako městečko. Ve 13. století byl založen původně gotický dvoulodní kostel zasvěcený Panně Marii. Na severní straně stávala věž. Požár, který roku 1738 postihl Hořice, zničil i kostel. Požár byl tak silný, že žár roztavil i chrámové zvony. Nový kostel byl vystavěn v letech 1741 – 1744 podle projektu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Věž s cibulovitou bání a s křížkem byla dokončena roku 1748. I v letech 1778 a 1838 kostel opětovně vyhořel, vždy byl ale zanedlouho obnoven. Poslední rozsáhlá oprava kostela byla provedena v devadesátých letech dvacátého století.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.