Základní kámen položen v r.1926. Projektant arch. František Blažek, realizoval arch. Jindřich Malina. Návrh sochařských prací Jan Vávra a Karel Lenhart, zrealizoval sochař Emanuel Malý. V r.1938 výstavba zastavena. Obnova pokračovala až po roce 1989.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna - Hořice
2003 ©Hana Kubikova
Nad městem Hořice směrem na Miletín stojí Masarykova věž samostatnosti. Je to jedna z dominant města, zdaleka viditelná. Základní kámen byl položen 10.7.1926. Přítomen byl i prezident T.G.Masaryk. Víceúčelová stavba byla stavěna podle projektu z počátku 20. století, který vypracoval arch. František Blažek. Stavbu realizoval arch. Jindřich Malina. Návrh sochařské výzdoby provedli Jan Vávra a Karel Lenhart, zrealizoval pak sochař Emanuel Malý. Podle projektu měla být hlavní věž vysoká 40m, do roku 1938 však byla vystavěna jen do výšky 25 m a výstavba byla zastavena. Koncem války pak byla věž poškozena dělostřeleckou palbou. Po válce byla zahájena oprava rozhledny, ovšem v období socialismu byla oprava zastavena a později dokonce na pokyn stranického vedení celá stavba zakryta. Obnova Masarykovy věže pokračovala až po roce 1989. Koncem 90. let pak bylo na závěr rekonstrukce k rozhledně umístěno sousoší Legie za hranicemi, od sochaře Františka Ducháče-Vyskočila. Uvnitř budovy je pietní síň obětí válek z hořicka a malé muzeum. Na ochoz rozhledny vede točité schodiště. Nad ochozem je pak ještě umístěna hvězdářská kopule. Z ochozu rozhledny je krásný rozhled na hořické okolí a za pěkného počasí je možno vidět Krkonoše.
Pavel Vítek, 21.11. 2006
okruhy, vstupné

Vstupné: dospělí 10 Kč zlevněné 5 Kč

22.11. 2006

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Hořice

Místa v okolí

 Hořice
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 zvonice
 Miletín
 Holovousy
 Chloumky
 Jeřice
 Bašnice
 Ostroměř
 Hradišťko
 Šluspárk
 Bílé Poličany
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
 Stračov
 Stračov
 Velehrádek
 Velký Vřešťov
 Vysoká
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Myštěves
 Mlázovice
 Obora
 Zátluky
 Velký Vřešťov
 Dohalice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Choteč
 Podlesí
 Chotěborky - VPZ
 Staré Smrkovice
 Pecka
 mariánský sloup
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Konecchlumí
 Hořiněves
 Dubenec
 Kamenice
 Kovač
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Les Království
 Chlum
 Mokřice
 mlýn Podhrad
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 Chotělice
 synagoga
 nová radnice
 Vražba
 městské opevnění
 Rotemberk
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 akvadukt u Komárova
 Habřina
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Nechanice
 Rodov
 Velichovky
 Stav
 Bradlo
 Vysoké Veselí
 Skřivany
 Neděliště
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevěnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Nové Zámky
 Sloupno
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kumburk
Základní informace místa
ID místa: 1548
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama