Základní kámen položen v r.1926. Projektant arch. František Blažek, realizoval arch. Jindřich Malina. Návrh sochařských prací Jan Vávra a Karel Lenhart, zrealizoval sochař Emanuel Malý. V r.1938 výstavba zastavena. Obnova pokračovala až po roce 1989.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna - Hořice
2003 ©Hana Kubikova
Nad městem Hořice směrem na Miletín stojí Masarykova věž samostatnosti. Je to jedna z dominant města, zdaleka viditelná. Základní kámen byl položen 10.7.1926. Přítomen byl i prezident T.G.Masaryk. Víceúčelová stavba byla stavěna podle projektu z počátku 20. století, který vypracoval arch. František Blažek. Stavbu realizoval arch. Jindřich Malina. Návrh sochařské výzdoby provedli Jan Vávra a Karel Lenhart, zrealizoval pak sochař Emanuel Malý. Podle projektu měla být hlavní věž vysoká 40m, do roku 1938 však byla vystavěna jen do výšky 25 m a výstavba byla zastavena. Koncem války pak byla věž poškozena dělostřeleckou palbou. Po válce byla zahájena oprava rozhledny, ovšem v období socialismu byla oprava zastavena a později dokonce na pokyn stranického vedení celá stavba zakryta. Obnova Masarykovy věže pokračovala až po roce 1989. Koncem 90. let pak bylo na závěr rekonstrukce k rozhledně umístěno sousoší Legie za hranicemi, od sochaře Františka Ducháče-Vyskočila. Uvnitř budovy je pietní síň obětí válek z hořicka a malé muzeum. Na ochoz rozhledny vede točité schodiště. Nad ochozem je pak ještě umístěna hvězdářská kopule. Z ochozu rozhledny je krásný rozhled na hořické okolí a za pěkného počasí je možno vidět Krkonoše.
Pavel Vítek, 21.11. 2006
okruhy, vstupné

Vstupné: dospělí 10 Kč zlevněné 5 Kč

22.11. 2006

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Hořice

Místa v okolí

 Hořice
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 zvonice
 Miletín
 Holovousy
 Chloumky
 Jeřice
 Bašnice
 Ostroměř
 Hradišťko
 Šluspárk
 Bílé Poličany
 Lázně Bělohrad
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Vřesníka
 Stračov
 Stračov
 Velehrádek
 Velký Vřešťov
 Vysoká
 Sobčice
 Myštěves
 kostel sv. Prokopa
 Mlázovice
 Obora
 Zátluky
 Velký Vřešťov
 Dohalice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Choteč
 Podlesí
 Chotěborky - VPZ
 Staré Smrkovice
 Pecka
 mariánský sloup
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Konecchlumí
 Hořiněves
 Dubenec
 Kamenice
 Kovač
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Les Království
 Chlum
 Mokřice
 mlýn Podhrad
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 Chotělice
 synagoga
 nová radnice
 Vražba
 městské opevnění
 Rotemberk
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 akvadukt u Komárova
 Habřina
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Nechanice
 Rodov
 Velichovky
 Stav
 Bradlo
 Vysoké Veselí
 Skřivany
 Neděliště
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevěnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Nové Zámky
 Sloupno
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kumburk
Základní informace místa
ID místa: 1548
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama