Barokní jednolodní kostel z l. 1681–83 má hranolovou věž v záp. průčelí, pravoúhlý závěr se sakristií a oratoří po stranách. Neoslohově opraven v l. 1869–70. Oltář barokní rámový (1717), kazatelna z pol. 18. stol., cínová křtitelnice (1591), varhany (1766). U kostela barokní fara z 2. pol.17. stol.
Hlavní obrázek místa
kostel od východu
© Rodochrozit, 01/2013
Kostel je neorientovaný, jednolodní, obdélný, s pravoúhlým presbytářem, který má po stranách obdélnou sakristii a oratoř, s hranolovou věží nad západním průčelím. Průčelí člení niky se sochami krucifixu (r. 1870), Panny Marie a sv. Jana Evangelisty (z r. 1876) od kameníka Hartmanna z Olešnice. Presbytář je sklenut křížově, loď je sklenuta třemi poli valené klenby do pásů. Oratoř byla empírově upravena r. 1847. Pod kruchtou je čtvercová kaple Čtrnácti svatých pomocníků. Zařízení kostela je barokní a rokokové – hlavní oltář je barokní, rámový, z roku 1717, s obrazem od J. Hellicha (z r. 1878) mezi sochami sv. Jana Evangelisty, sv. Petra, sv. Pavla a Jana Nepomuckého (zřejmě z roku 1717). Boční oltář Panny Marie je z pol. 18. století, se sochou od Bř. Kafky (1954). Asi z r. 1739 jsou oltáře sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny. Kazatelna pochází z poloviny 18. století. Původní křížová cesta z roku 1765 byla nahrazena novou v letech 1857–1858 od umělců F. Sidoně a rychnovského maliře Hikrlíka (zastavení č. 10., 13. a 14., přemalováno r. 1878 J. Scheiwlem. V kapli Čtrnácti sv. pomocníků je oltář z roku 1723. Varhany pocházejí z r. 1766 (od J. Streissla z Králík). Cínová křtitelnice renesanční z r. 1951 (vyrobil ji Václav Konvář). Fara u kostela je barokní z 2. poloviny 17. století, obdélníková jednopatrová stavba, v 1. patře malovaný trámový strop.
Rodochrozit, E.H. podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 27.1. 2013
historie

Raně barokní kostel Stětí sv. Jana Křtitele byl postaven v letech 1681–1683, v letech 1869–1870 byl pseudoslohově opraven. Vnitřní zařízení kostela je barokní a rokokové. U kostela stojí barokní fara z 2. poloviny 17. století.

E.H. podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 29.1. 2013

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Solnice

Místa v okolí

 Solnice
 Kvasiny
 Černíkovice
 Černíkovice
 židovský hřbitov
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 synagoga
 Lično
 Uhřínovice
 Hoděčín
 Skalka
 Rychmberk
 Nový hrad
 Chábory
 zámecký zvěřinec
 Osičina
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Hříště
 Kostelec nad Orlicí
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Vamberk
 kamenný most
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 pomník Rampepurdy
 Peklo
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 Přepychy
 Bolehošťská Lhota
 Opočno
 synagoga
 pivovar
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 Hluky
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 letohrádek
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Pěčín
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Očelice
 Týniště nad Orlicí
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 socha Panny Marie
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Přestavlky
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 pivovar
 Borohrádek
 Těšnov
 Vranov
 Na Velké Deštné
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Helvíkovice
 Trčkov
 Bukačka
 Černčice
 kaple sv. Antonína
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Solnice
ThMgr. P. Artur Kamil Różański, duchovní správce farnosti
Zámecká 203
517 01 Solnice
http://www.farnost-solnice.net
info@farnost-solnice.net
Základní informace místa
ID místa: 11069
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama