Empírová kaplička Panny Marie Hlohové z roku 1826, poděkování profesora J. L. Jandery za odvrácení epidemie cholery. Na místě kaple stála před r.1767 socha Panny Marie zvaná "U hlohu". Kaplička má čtvercový půdorys, ve štítu je obraz Božího oka. V interiéru je oltář se soškou Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2011
Empírovou kapličku Panny Marie Hlohové nechal roku 1826 postavit hořický rodák, univerzitní profesor Josef Ladislav Jandera jako poděkování za to, že se Hořicím vyhnula epidemie cholery. Na místě kaple stála před rokem 1767 socha Panny Marie zvaná "U hlohu". Kaplička má čtvercový půdorys, ve štítu má nápis vypovídající o jejím věnování a obraz Božího oka. V interiéru je jednoduchý oltář se soškou Panny Marie. Před kapličkou rostou mohutné lípy, za ní roste hloh, který dal kapli přídomek.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.horice.org/), 26.3. 2014
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Hořice

Místa v okolí

 Hořice
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 Chloumky
 Holovousy
 zvonice
 Miletín
 Bašnice
 Jeřice
 Ostroměř
 Hradišťko
 Šluspárk
 Lázně Bělohrad
 Bílé Poličany
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
 Stračov
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Stračov
 Vysoká
 Myštěves
 Velehrádek
 Velký Vřešťov
 Mlázovice
 Obora
 Zátluky
 Velký Vřešťov
 Choteč
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Podlesí
 Dohalice
 Staré Smrkovice
 Chotěborky - VPZ
 Pecka
 mariánský sloup
 Konecchlumí
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Kamenice
 Hořiněves
 Kovač
 Dubenec
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Les Království
 Chlum
 Mokřice
 Chotělice
 mlýn Podhrad
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 synagoga
 nová radnice
 Vražba
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 Rotemberk
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 akvadukt u Komárova
 Habřina
 Stav
 Nechanice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Matouše
 Velichovky
 Skřivany
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Neděliště
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Stanislava
 Dřevěnice
 Světí
 Sloupno
 kostel sv. Ondřeje
 Nové Zámky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Kumburk
Základní informace místa
ID místa: 11650
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.3.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama