První zmínky o broumovském klášterním pivovaru pocházejí ze 16. století. Původně byl umístěn přímo v klášteře. Po několika požárech v 17. století byl v l. 1712–14 přenesen na místo, kde stojí a vyrábí pivo dodnes.
Hlavní obrázek místa
vjezd do pivovaru
© Milan Caha 08/2009
Kdy začalo vaření piva v broumovském klášteře, není doloženo. Lze předpokládat, že pivo se zde pro potřeby mnichů vařilo již ve středověku. Na etiketě uváděný rok 1348 se vztahuje k udělení městských práv Broumovu a s pivovarem toho má jen málo společného. Písemné doklady o pivovaru pocházejí až ze 16. století. Klášterní pivovar byl původně umístěn přímo v klášteře, v přízemí západního křídla. Nejstarším známým sládkem zde byl Johann Verner, který zemřel v roce 1633. V letech 1659–1661 bylo na jih od klášterního kostela postaveno tzv. nové stavení – dvě křídla budovy, ve které našel útočiště mimo jiné i pivovar. V 17. století – 18. 6. 1664 a 13. 7. 1684 pivovar spolu s klášterem a částí města dvakrát vyhořel. I z tohoto důvodu se vedení kláštera rozhodlo přenést pivovar mimo město a postavit jej v letech 1712–1714 na zelené louce na místě, kde stojí dodnes. 22. 8. 1775, v době rebelie broumovských poddaných, byl klášterní pivovar vypálen, v krátké době však byl znovu postaven. Výroba v pivovaru pokračuje bez přerušení dodnes.
Milan Caha (zdroj: www stránky pivovaru a www.pivovary.info), 17.8. 2009
okruhy, vstupné

Prohlídky jsou možné pro skupiny od 8 lidí. Základní prohlídka stojí 70 Kč/osobu, s ochutnávkou (v množství 2x0,5l) 120 Kč/osobu. Možné je domluvit i prohlídku s konzumací a studeným občerstvením – cena dohodou. Objednávky prohlídek na kontaktním telefonu.

17.8. 2009

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Olivětín

Místa v okolí

 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 mariánský sloup
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Laudonova kaple
 fara
 kostel sv. Barbory
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kaple sv. Anny
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Anny
 kalvárie
 kříž nad Pěkovem
 Pánův kříž
 Rogowiec
 klášter benediktinů
 Selendrův sloup
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 Radosno
 kašna
 radnice
 Ostaš
 Machovský kříž
 zámeček Friedenstein
 Samaritánka
 Raubeschloss
 Sarny
 sanatorium Grunwald
 kaple sv. Anny
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 haltýře
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 Mieroszów
 Velká Hejšovina
 zvonice
 evangelický kostel
 Ścinawka Średnia
 Ratno Dolne
 Dinopark Karlów
 Bludné skály
 Hampelův sloup
 Střmen
 Skály
 Skály
 mlýn Dřevíček
 Nowy Dwór
 Stárkov
 Na Větrné horce
 Stárkov
 kostel Panny Marie
 Bystrý
 Homole
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
Kontaktní informace
PIVOVAR BROUMOV
Osvobození 55
550 01 Broumov
Tel: 491 523 779
http://www.pivovarbroumov.cz
opat@pivovarbroumov.cz
Základní informace místa
ID místa: 8154
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama