První zmínky o broumovském klášterním pivovaru pocházejí ze 16. století. Původně byl umístěn přímo v klášteře. Po několika požárech v 17. století byl v l. 1712–14 přenesen na místo, kde stojí a vyrábí pivo dodnes.
Hlavní obrázek místa
vjezd do pivovaru
© Milan Caha 08/2009
Kdy začalo vaření piva v broumovském klášteře, není doloženo. Lze předpokládat, že pivo se zde pro potřeby mnichů vařilo již ve středověku. Na etiketě uváděný rok 1348 se vztahuje k udělení městských práv Broumovu a s pivovarem toho má jen málo společného. Písemné doklady o pivovaru pocházejí až ze 16. století. Klášterní pivovar byl původně umístěn přímo v klášteře, v přízemí západního křídla. Nejstarším známým sládkem zde byl Johann Verner, který zemřel v roce 1633. V letech 1659–1661 bylo na jih od klášterního kostela postaveno tzv. nové stavení – dvě křídla budovy, ve které našel útočiště mimo jiné i pivovar. V 17. století – 18. 6. 1664 a 13. 7. 1684 pivovar spolu s klášterem a částí města dvakrát vyhořel. I z tohoto důvodu se vedení kláštera rozhodlo přenést pivovar mimo město a postavit jej v letech 1712–1714 na zelené louce na místě, kde stojí dodnes. 22. 8. 1775, v době rebelie broumovských poddaných, byl klášterní pivovar vypálen, v krátké době však byl znovu postaven. Výroba v pivovaru pokračuje bez přerušení dodnes.
Milan Caha (zdroj: www stránky pivovaru a www.pivovary.info), 17.8. 2009
okruhy, vstupné

Prohlídky jsou možné pro skupiny od 8 lidí. Základní prohlídka stojí 70 Kč/osobu, s ochutnávkou (v množství 2x0,5l) 120 Kč/osobu. Možné je domluvit i prohlídku s konzumací a studeným občerstvením – cena dohodou. Objednávky prohlídek na kontaktním telefonu.

17.8. 2009

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Olivětín

Místa v okolí

 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 mariánský sloup
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Laudonova kaple
 fara
 kostel sv. Barbory
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 kaple sv. Anny
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Anny
 kalvárie
 kříž nad Pěkovem
 Pánův kříž
 Rogowiec
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 Radosno
 stará škola
 radnice
 kašna
 Ostaš
 Machovský kříž
 zámeček Friedenstein
 Samaritánka
 Hrad u Božanova
 Sarny
 sanatorium Grunwald
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 haltýře
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 Mieroszów
 Velká Hejšovina
 zvonice
 evangelický kostel
 Ścinawka Średnia
 Dinopark Karlów
 Ratno Dolne
 Bludné skály
 Hampelův sloup
 Skály
 Střmen
 Skály
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 Nowy Dwór
 Stárkov
 kostel Panny Marie
 Bystrý
 Homole
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
Kontaktní informace
PIVOVAR BROUMOV
Osvobození 55
550 01 Broumov
Tel: 491 523 779
http://www.pivovarbroumov.cz
opat@pivovarbroumov.cz
Základní informace místa
ID místa: 8154
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama